HP prezanton monitorë të rinj për produktivitet dhe gaming

Gjatë CES 2024 HP njoftoi rinovimin e linjës së saj të monitorëve të konsumatorit me HP Series 5 të re, të disponueshme në formatet 24, 27 dhe 32 inç. Këto ekrane ofrojnë një dizajn modern dhe minimal, korniza ultra të hollë në tre anët për një konfigurim pa probleme me shumë monitorë dhe specifikime teknike të nivelit të lartë. Së bashku me ekranet e reja të Serisë 5, u prezantua edhe OMEN Transcend 32, më e mira që një lojtar mund të dëshironte për momentin falë panelit OLED 240 Hz.

Monitorët e rinj HP Series 5
Monitorët e rinj të Serisë 5 HP përmbajnë panele IPS me një raport kontrasti të deklaruar prej 1500:1 dhe një shkallë rifreskimi origjinal prej 100 Hz, për imazhe të lëngshme dhe të zeza të thella.

Rezolucioni arrin 4K UHD në modelin 32 inç, ndërsa në anën e lidhjes gjejmë porte HDMI dhe DisplayPort, me modelet 27 inç që përfshijnë dy hyrje HDMI. Për sa i përket cilësisë së ngjyrave, HP ka deklaruar mbulimin e gamës sRGB prej 99%, prandaj nuk ka mbështetje për standardet e ngjyrave të gjera.

Gjithashtu nuk mungojnë teknologjitë për rehati vizuale gjatë seancave të gjata të kompjuterit: HP Eye Ease me certifikimin Eyesafe zvogëlon emetimin e dritës blu, ndërsa modaliteti Low Blue Light ju lejon të aktivizoni filtrat e softuerit për të reduktuar tendosjen e syve. Monitorët e Serisë 5 HP konfirmojnë përkushtimin e kompanisë për qëndrueshmërinë: paketimi është tërësisht i riciklueshëm dhe i bërë me materiale nga pyjet e menaxhuara në mënyrë të qëndrueshme, ndërsa trupi është bërë nga 90% plastikë e ricikluar. Për më tepër, ekranet kanë marrë certifikatën Works With Chromebook dhe janë të pajtueshme me laptopët ChromeOS të Google.

OMEN Transcend 32
Nëse HP fokusohet te produktiviteti, OMEN – marka e lojërave të HP – ngre nivelin e përvojës së lojërave duke paraqitur OMEN Transcend 32, i përshkruar nga kompania si monitori më i avancuar i lojrave në botë. Ky model përdor teknologjinë 4K QD-OLED brenda një paneli 32 inç me Quantum Dot.

Paneli QD-OLED ofron të zeza perfekte dhe një raport kontrasti të deklaruar prej 1,500,000:1, me mbulim të plotë të ngjyrave të gamës sRGB, AdobeRGB (97,5%) dhe Display P3 (99%). Shpejtësia e rifreskimit arrin 240 Hz me një kohë përgjigjeje prej 0,3 ms, për veprim jashtëzakonisht të rrjedhshëm dhe reaktiv vetëm për të ndezur shijet e lojtarëve më kërkues. Lidhshmëria përfshin HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 dhe USB-C me shpërndarje të energjisë deri në 140 W për të karikuar drejtpërdrejt një laptop.

Karakteristika të tjera përfshijnë ndriçimin e pasmë RGB, certifikimin VESA DisplayHDR True Black 400 dhe mbështetjen për metadatat dinamike HDR me Dolby Vision për PC. Veçanërisht inovative është prania e një ndërprerësi KVM, i cili ju lejon të ndryshoni në lëvizje midis dy burimeve të lidhura dhe të tërhiqni dhe lëshoni skedarët midis pajisjeve të ndryshme të lidhura me monitorin. Portat e pavarura USB mund të aktivizohen individualisht për të kaluar midis miut, tastierës dhe kufjeve nga një pajisje në tjetrën.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/01/08/hp-prezanton-monitore-te-rinj-per-produktivitet-dhe-gaming/