Gas Station Simulator kushtoi 110 mijë euro por kjo është shuma që fitoi në Steam

I lançuar në shtator 2021, ky imitues i karburanteve ka spikatur për origjinalitetin dhe qasjen e tij tërheqëse, duke fituar një bazë të madhe fansash pavarësisht se nuk ka marrë shumë vëmendjen e shtypit. CEO i DRAGO Entertainment, studioja e zhvillimit polak që qëndron pas lojës, Joanna Tynor, njoftoi rezultate të shkëlqyera të shitjeve, duke theksuar se Marsi i vitit 2024 ishte muaji më i mirë për Simulatorin e Stacionit të Gazit. Ky sukses u nxit jo vetëm nga shitjet në Steam, por edhe në platforma të tjera si GOG dhe Epic Games Store, përveç versioneve të konsolave ​​të disponueshme në Xbox, PlayStation dhe Nintendo Switch.

Gas Station Simulator u ofron lojtarëve mundësinë për të menaxhuar dhe zgjeruar një pikë karburanti në shkretëtirë. Nga rinovimi dhe zgjerimi i stacionit te shërbimet shtesë si punëtoritë, dyqanet dhe lavazhet, loja ofron një gamë të gjerë opsionesh për të krijuar dhe menaxhuar perandorinë tuaj të karburantit. Nuk mungojnë një gamë e gjerë klientësh me nevoja të ndryshme për të kënaqur, ngjarje interesante dhe të paparashikueshme, si dhe shumë opsione personalizimi dhe dekorimi.

Në fakt, lojtarët nuk kufizohen vetëm në ngritjen e servisit, por mund ta pasurojnë atë edhe me banja, dyqane dhe një punishte për riparimin e makinave. E gjithë kjo më pas mund të personalizohet me grupet dekorative të parashikuara nga loja, ndërkohë që do të jetë thelbësore për të garantuar kënaqësinë e klientit. Lojtarët do të duhet gjithashtu të furnizohen me karburant me dorë, gjë që bëhet një sfidë gjatë orëve të pikut kur prioritetet duhet të menaxhohen me kujdes. Punonjësit mund të ndihmojnë në këto operacione dhe për secilin prej tyre mund të përcaktohet paga dhe detyra të cilës duhet t’i përkushtohen.

Megjithë një kosto zhvillimi dhe marketingu prej rreth 110 mijë eurosh, Gas Station Simulator e rikuperoi shpejt buxhetin e tij menjëherë pas nisjes. Sipas rezultateve të komunikuara nga CEO i shtëpisë së softuerit që e krijoi atë, të ardhurat tani kalojnë 10 milionë dollarë vetëm për Steam: prandaj kësaj shifre duhet t’i shtohen të ardhurat e grumbulluara në platformat e tjera. Për më tepër, në kohën e shkrimit, Gas Station Simulator krenohet me një mesatare të komenteve “Shumë pozitive” në Steam, gjë që nxjerr në pah nivelin e kënaqësisë së atyre që e kanë blerë dhe provuar lojën.

Gas Station Simulator përfaqëson një shembull suksesi në botën e lojërave të pavarura, duke demonstruar se edhe një koncept në dukje i thjeshtë si menaxhimi i një pompe karburanti mund të shndërrohet në një përvojë tërheqëse dhe fitimprurëse. Për më shumë informacion, ju lutemi referojuni faqes së tij Steam.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/24/gas-station-simulator-kushtoi-110-mije-euro-por-kjo-eshte-shuma-qe-fitoi-ne-steam/