Edge 40 Pro: Smartfoni i ri i Motorola-s i pasur me veçori

Motorola prezantoi Edge 40 pro të re, një smartphone që dallohet për bukurinë e tij, komoditetin e dizajnit të lakuar, shpejtësinë e procesorit dhe shumë karakteristika të tjera interesante që i shohim më në detaje. Ashtu si me të gjithë anëtarët e familjes së skajeve, dizajni është projektuar për rehati të pashoqe, të lakuar nga të gjitha anët dhe me një ekran “pa kufij”.

Veshja kundër gjurmëve të gishtërinjve në pjesën e përparme dhe xhami i ngrirë kundër reflektimit në pjesën e pasme e bëjnë pajisjen sa të bukur aq edhe komode për t’u mbajtur. Përveç kësaj, mbrojtja Corning Gorilla Glass Victus siguron telefonin inteligjent kundër gërvishtjeve, goditjeve dhe rënieve aksidentale. Korniza e hollë e aluminit është e përpunuar me saktësi dhe është e certifikuar IP68 duke siguruar mbrojtje nën ujë deri në 1.5 metra në ujë të freskët për deri në 30 minuta.

Ekrani 6,67 inç “pa kufij” FHD+ pOLED është gjithashtu i pajisur me një shpejtësi rifreskimi 165 Hz për të lëvizur nëpër aplikacione dhe përmbajtje pa ndërprerje. Brenda, edge 40 pro mbështetet në Platformën Mobile Snapdragon 8 Gen 2 që ofron 35% më shumë performancë CPU, 25% më shumë performancë GPU dhe 40% më shumë efikasitet energjie se paraardhësi i tij. Falë këtij chipset, përvoja është e qetë me aplikacionet që funksionojnë pa vonesë dhe konsum më të ulët të energjisë. Edge 40 pro është gjithashtu i pajisur me Ram Lpddr5x dhe Ufs 4.0, gjenerata më e avancuar e Ram dhe ruajtjes, për të rritur shpejtësinë dhe efikasitetin e përgjithshëm të pajisjes. Me 256 GB hapësirë ​​ruajtëse të integruar ka hapësirë ​​të mjaftueshme për fotot, filmat, këngët, aplikacionet dhe lojërat tuaja.

Smartphone i ri është i pajisur me një sistem kamerash të trefishtë me rezolucion të lartë. Kamera me rezolucion të lartë 50Mp përmban OIS, thelbësore për fotot pa lëkundje dhe fokus të menjëhershëm me të gjitha pikselët, i cili siguron 32 herë më shumë piksel fokusi se PDAF-ja konvencionale. Gjithashtu përmban një kamerë ultra të gjerë 50Mp me Macro Vision dhe një kamerë portrete telefoto 12Mp 2x, duke ju lejuar të kapni gjithçka, nga peizazhet mahnitëse deri tek ato nga afër.

Për selfie, edge 40 pro përmban një kamerë 60Mp me procesorin njohës të sinjalit të imazhit Snapdragon, i cili përdor inteligjencën artificiale të avancuar për të ndarë secilën skenë në segmente të ndryshme. Në këtë mënyrë, elementë të tillë si qielli, ndërtesat, peizazhet dhe tonet e lëkurës optimizohen në mënyrë të pavarur për saktësi më të madhe të ngjyrave dhe një foto më realiste. Me këtë smartphone të ri është gjithashtu e mundur të regjistroni video në cilësi kinematografike, si në rezolucion 8k ashtu edhe në 4k HDR10+, për të futur mbi një miliard nuanca ngjyrash në pamje.

Motorola prezanton gjithashtu veçori softuerike të dizajnuara për të pasuruar harduerin e kamerës, si p.sh.

-Vizioni i natës me video: në mjedise me dritë të ulët për të kapur pamje më të ndritshme me më shumë detaje, qartësi më të mirë dhe ngjyra më të vërteta;

-Stabilizimi i bllokimit të horizontit: kur praktikoni sporte ekstreme si çiklizmi në mal ose ski, kjo veçori ju lejon të mbani fotografitë të stabilizuara dhe të kyçura në horizont, edhe duke e rrotulluar telefonin inteligjent deri në 360° gjatë skenave aksion;

-Ndjekja automatike e fokusimit të videos: mund ta aktivizoni këtë veçori për ta mbajtur subjektin në fokus edhe kur është në lëvizje;

-Videoportret (bokeh): në modalitetin Video, për të turbulluar automatikisht sfondin e videove duke përdorur një algoritëm të ri të bazuar në inteligjencën artificiale dhe për të marrë një sfond të bukur të turbullt pas subjektit.

Edge 40 pro përmban karikim 125w TurboPower që jep energji për ditën në vetëm gjashtë minuta dhe mund të rikarikohet plotësisht në 23 minuta. Falë baterisë 4600 mAh dhe efikasitetit më të madh të përgjithshëm të energjisë, pajisja është në gjendje të marrë mbi 30 orë jetëgjatësi të baterisë me një karikim të vetëm. Ai gjithashtu mbështet karikuesin me valë 15W (shitet veçmas) dhe karikimin e kundërt 5W.

Ndërfaqja grafike bazohet në Android 13 dhe është e pajisur me funksione ekskluzive të Motorola, duke përfshirë “gjeste”, cilësime argëtimi të personalizuara ose të personalizueshme bazuar në stilin e secilit. Edge 40 pro ofron gjithashtu një grup të gjerë karakteristikash sigurie, duke përfshirë ThinkShield, Moto Secure dhe Family Space. ThinkShield ndihmon për të mbajtur telefonin tuaj të mbrojtur në çdo nivel, duke e mbrojtur atë nga malware, phishing dhe kërcënime të tjera, ndërsa Moto Secure vepron si një qendër privatësie dhe sigurie për të kontrolluar mbrojtjen e pajisjes nëpër aplikacionet dhe cilësimet e Android dhe Motorola. Së fundi, Family Space ofron mundësinë për të krijuar një “hapësirë ​​të sigurt” në pajisje për fëmijët për të mësuar dhe për të luajtur, e cila përfshin caktimin e kufijve për kohën para ekranit, kontrollin se cilat aplikacione janë të aksesueshme dhe madje edhe krijimin e profileve të shumta në mënyrë që të gjithë të mund ta përdorin pajisjen. ashtu siç duan.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/04/05/edge-40-pro-smartfoni-i-ri-i-motorola-s-i-pasur-me-vecori/