Ecosia lançon browser më green në planet

Peizazhi tashmë mjaft i populluar i shfletuesve desktop, i dominuar nga Google Chrome për sa i përket pjesës së tregut, sapo ka mirëpritur një tjetër protagonist: atë të lançuar nga kompania gjermane Ecosia. E prezantuar si më e gjelbra në planet, ajo u shpall në Ditën e Tokës të festuar dje (22 Prill). Është tashmë i disponueshëm për shkarkim në versionin e Windows. Slogani i zgjedhur është Mbroni klimën gjatë shfletimit në internet.

Lundrimi dhe qëndrueshmëria: shfletuesi Ecosia
Ashtu si me motorin e kërkimit me të njëjtin emër, projekti u lançua në emër të qëndrueshmërisë. Kompania që e menaxhon premton të investojë 100% të fitimeve të saj në iniciativa që përfitojnë planetin. Ai do të prodhojë energji diellore për çdo ditë që përdoruesit e zgjedhin për të lundruar, duke gjeneruar 25 Wh nga burime të rinovueshme. Kjo është e mjaftueshme për të ndezur një llambë për tre orë. Për më tepër, duke bërë blerje nga lidhjet e sponsorizuara, do të jetë e mundur të garantohet mbështetje për klimën.

Sa i përket veçorive, softueri i Ecosia pretendon se ofron ngarkim të faqeve deri në tre herë më shpejt se shfletuesit e njohur. Mund të kursejë gjithashtu jetëgjatësinë e baterisë duke kufizuar aktivitetet në sfond për të shfletuar më gjatë. Për më tepër, ndërfaqja mund të personalizohet me një përzgjedhje fotografish të frymëzuara nga projektet tona të ripyllëzimit.

Që nga fillimi i motorit të kërkimit në vitin 2009, janë mbjellë mbi 203 milionë pemë dhe janë mbledhur më shumë se 92 milionë euro për iniciativat për klimën.

Nuk mungon as një komponent i inteligjencës artificiale (nuk mund të ndodhte ndryshe në këtë periudhë). Një bisedë e bazuar në teknologjinë OpenAI është e integruar me shtimin e modalitetit të gjelbër për të marrë përgjigje të qëndrueshme, për shembull këshilla se si të reduktohen emetimet ose konsumi i energjisë.

Siç është shkruar në fillim, versioni i desktopit për kompjuterët Windows është lëshuar aktualisht. Nuk dihet nëse edhe ato për platformat e tjera do të mbërrijnë më vonë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/23/ecosia-lancon-browser-me-green-ne-planet/