CES 2024: Lenovo ThinkBook me Intel Core Ultra

Lenovo prezantoi laptopët e rinj të serisë ThinkBook në CES 2024 në Las Vegas. Modelet që do të mbërrijnë në Evropë në muajt e ardhshëm janë ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid, ThinkBook 13x Gen 4 dhe ThinkBook 16p Gen 5. Dy të parët integrojnë procesorë Intel Core Ultra, ndërsa për të tretën u zgjodh një CPU Intel e gjeneratës së 14-të. Prodhuesi kinez zbuloi gjithashtu disponueshmërinë dhe çmimet e ThinkPad X1 Carbon dhe X1 2-in-1.

Specifikimet dhe çmimet e ThinkBooks-it të ri
ThinkBook Plus Gen 5 Hybrid kombinon Windows 11 me Android 13. Dy pjesët e fletores (ekrani dhe tastiera) mund të ndahen dhe përdoren në mënyrë të pavarur. Nën tastierë është një procesor Intel Core Ultra 7, 32 GB RAM dhe 1 TB SSD. Specifikime të tjera janë: altoparlantët stereo, lexuesi i gjurmëve të gishtërinjve, modulet Wi-Fi 6E dhe Bluetooth 5.2, foleja audio, dy porte USB Type-C (Thunderbolt 4) dhe bateria 75 Wh.

Pas ekranit me prekje OLED 14 inç me rezolucion 2.8K gjendet procesori Snapdragon 8+ Gen 1, 12 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse. Specifikimet e tjera janë: katër altoparlantë, kamera e përparme full HD, kamera e pasme 13 dhe 5 megapikselë, porta USB Type-C, module Wi-Fi 6E dhe Bluetooth 5.3, bateri 38 Wh.

Kur bashkohen dy pjesët, ju merrni një fletore që gjithashtu mbështet aplikacionet Android. Tastiera mund të ndahet dhe të lidhet me një ekran të jashtëm, ndërsa ekrani bëhet tabletë. Do të jetë në shitje nga shtatori. Çmimi nuk u bë i ditur.

ThinkBook 13x Gen 4 është në vend të kësaj një fletore tradicionale me një ekran 13,5 inç (rezolucion 2,8K dhe ritëm rifreskimi 120 Hz), procesorë Intel Core Ultra, deri në 32 GB RAM, deri në 2 TB SSD, katër altoparlantë, lexues të gjurmëve të gishtërinjve , fole audio, tre porte USB Type-C, module Wi-Fi 6E dhe Bluetooth 5.2, webcam full HD me sensor IR dhe bateri 74 Wr. Do të jetë në dispozicion nga muaji mars. Çmimi bazë është 1199 euro.

Më në fund, ThinkBook 16p Gen 5 ka një ekran 16 inç me rezolucion 3.2K dhe ritëm rifreskimi 165 Hz, procesor Intel Core i9 të gjeneratës së 14-të, deri në 64 GB RAM, deri në 4 TB SSD, kartë video NVIDIA GeForce RTX 4060, katër altoparlantë, lexues të gjurmëve të gishtërinjve, fole audio, pesë porte USB (dy Type-C dhe tre Type-A), dalje HDMI, lexues kartash SD, module Wi-Fi 6E dhe Bluetooth 5.2, kamera web Full HD me sensor IR dhe bateri 80 Wr . Do të jetë në dispozicion nga qershori. Çmimi nuk u bë i ditur.

Lenovo zbuloi gjithashtu disponueshmërinë dhe çmimin për ThinkPads të shpallur në mes të dhjetorit. Çmimet bazë janë 1,679 euro (ThinkPad X1 Carbon Gen 12) dhe 1,879 euro (ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9). Të dyja do të jenë në shitje nga prilli.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/01/09/ces-2024-lenovo-thinkbook-me-intel-core-ultra/