ASUS prezanton notebook e ri ROG Strix Scar 17

ASUS ka njoftuar mbërritjen në Itali të ROG Strix Scar 17 (2023). Siç nënkupton edhe emri, fletore është projektuar për lojëra, si të tjerët në serinë ROG. Natyrisht, janë zgjedhur komponentët e fundit të harduerit që ofrojnë performancë të lartë, duke përfshirë procesorët AMD Ryzen 7000 dhe GPU-të NVIDIA GeForce RTX 40. Ajo tashmë mund të blihet në dyqanin online të kompanisë Tajvaneze.

ASUS ROG Strix Scar 17: specifikat dhe çmimi
ASUS ROG Strix Scar 17 (2023) i ri ka një ekran IPS 17,3 inç me rezolucion WQHD (2560×1440 piksele), ritëm rifreskimi 240 Hz, trajtim kundër reflektimit, mbështetje Dolby Vision HDR dhe NVIDIA G-Sync. Modeli i disponueshëm në Itali integron procesorin AMD Ryzen 9 7945HX me 16 bërthama, i cili arrin shpejtësinë maksimale prej 5.4 GHz.

Pajisjet harduerike përfshijnë gjithashtu 16 GB memorie DDR5-4800, kartë video NVIDIA GeForce RTX 4080 me 12 GB memorie GDDR6 dhe 1 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD. Lidhja garantohet nga modulet Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 dhe 2.5G LAN. Paraqiten gjithashtu dalje HDMI 2.1, katër porte USB (dy Type-A dhe dy Type-C), fole audio, webcam 720p, tastierë me dritë prapa, altoparlantë stereo me mbështetje Dolby Atmos dhe bateri 90 Wh që ofron autonomi deri në 8,5 orë.

Sistemi operativ është Windows 11 Home. Ka veçori të ndryshme që ju lejojnë të personalizoni përvojën e lojës, duke përfshirë Armory Crate dhe Aura Sync. ROG Strix Scar 17 (2023) mund të blihet në dyqanin ASUS për 3,249,00 euro (çmimi i listës është 3,449,00 euro).


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/05/25/asus-prezanton-notebook-e-ri-rog-strix-scar-17/