Apple Vision Pro po revolucionon kirurgjinë në mbarë botën

Apple Vision Pro po demonstron potencialin e tij revolucionar në fushën mjekësore. Pas lëshimit të tij, disa kirurgë e përdorën pajisjen për t’i ndihmuar ata gjatë operacioneve. Kohët e fundit, një mjek ortoped brazilian përdori me sukses kufjet e realitetit të përzier të Apple gjatë një operacioni në një pacient që vuante nga grisja e manshetës rrotulluese.

Kirurgjia e artroskopisë së shpatullave e asistuar nga Vision Pro
Mjeku Bruno Gobbato kreu operacionin e artroskopisë së shpatullës në spitalin Jaraguá në Brazil. Në një intervistë me MacMagazine, Gobbato tregoi përvojën e tij me Apple Vision Pro gjatë operacionit për të trajtuar një çarje të manshetës rrotulluese, një dëmtim i shkaktuar shpesh nga konsumimi progresiv i indit të tendinit me kalimin e kohës.

“Falë Apple Vision Pro kam mundur të shikoj imazhe me cilësinë e një ekrani kinemaje me definicion të lartë. Për më tepër, shikuesi më lejoi që gjatë operacionit të konsultoja ekzaminimet e pacientit dhe modelet 3D në kohë reale”, deklaroi kirurgu. Më pas ai vlerësoi gamën e lartë dinamike të kamerave të pajisjes Apple, të cilat mund të përballojnë lehtësisht ndriçimin intensiv tipik të sallave të operacionit, duke kapërcyer këtë vështirësi.

Shkathtësia e Vision Pro në sallën e operacionit
Gobbato ndau një video në YouTube që tregon se si Vision Pro e lejoi atë të shikonte me lehtësi shënimet e pacientit, rrezet x dhe kamerën e drejtpërdrejtë në të njëjtën kohë gjatë operacionit. Nuk është hera e parë që mjeku përdor teknologji të realitetit të përzier në kirurgji: disa vite më parë ai kishte përdorur tashmë Microsoft HoloLens gjatë një operacioni.

Mjekët vlerësojnë Vision Pro si një “përparim”
Apple së fundmi ka detajuar se si aplikacioni Vision Pro mund të përdoret për operacionet e gjurit dhe ijeve me ndihmën e robotëve. Një neurokirurg britanik e quajti Vision Pro “një ndryshim i lojës” pasi e përdori atë gjatë operacionit në shtyllën kurrizore.

Kompania Stryker ka zhvilluar aplikacionin myMako, i cili zgjeron përvojën e kirurgut brenda dhe jashtë sallës së operacionit me Apple Vision Pro dhe iPhone. Aplikacioni lejon kirurgët të shikojnë dhe rishikojnë planet kirurgjikale të pacientëve në çdo kohë në një përvojë vizuale të qartë dhe të plotë, duke përmirësuar përgatitjen për operacione.

Aktualisht, Apple Vision Pro është i disponueshëm vetëm në Shtetet e Bashkuara me çmime që fillojnë nga 3,499 dollarë. Apple planifikon të lançojë kufjet në vende të tjera më vonë këtë vit. Me potencialin e tij për të revolucionarizuar kirurgjinë dhe aplikimet e tjera mjekësore, Vision Pro premton të jetë një mjet premtues për të ardhmen e mjekësisë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/22/apple-vision-pro-po-revolucionon-kirurgjine-ne-mbare-boten/