Apple po punon në të paktën dy iPhone të palosshëm: ja se si mund të duken

Disa ditë pas thashethemeve se Apple po punon për pajisjen e parë të palosshme, dalin disa thashetheme të reja për projektet e gjigantit Cupertino për tregun foldable. Ato u publikuan nga The Information, sipas të cilit Apple është duke punuar në të paktën dy prototipa të palosshëm iPhone.

Gazeta raporton se të dy modelet në fjalë do të bazoheshin në dizajnin “me guaskë”, si për shembull Galaxy Z Flip i Samsung. Zgjedhja do të gjendej në faktin se ky dizajn do ta bënte telefonin inteligjent, kur është i mbyllur, më të vogël dhe më të lëvizshëm se ai tradicional, si dhe do t’ju mundësonte të bëni fotografi duke e palosur në 90 gradë dhe duke e vendosur në një sipërfaqe.

Raporti thotë se puna është në fazat e hershme, dhe meqenëse zhvillimi i iPad-it të palosshëm po rezulton gjithashtu të jetë larg të qenit i thjeshtë, është e paqartë se kur mund të lansohet.

Kompania do të synojë të krijojë një pajisje që është gjysmë më e hollë se modelet aktuale të iPhone, në mënyrë që të mos jetë shumë e trashë kur paloset. Inxhinierët thuhet gjithashtu se konsideruan montimin e një ekrani të jashtëm, ashtu si Galaxy Z Flip i Samsung, por është e paqartë nëse ata kanë marrë apo jo një vendim.

Mbetet gjithashtu të kuptohet se kur dhe nëse do të shohë dritën: The Elec kujton se viti 2027 do të shënojë 20 vjetorin e iPhone dhe 10 vjetorin e iPhone të parë me një panel OLED, kështu që nuk mund të përjashtohet që Apple mund të festoni atë në një mënyrë të madhe me pajisjen e parë të palosshme.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/02/07/apple-po-punon-ne-te-pakten-dy-iphone-te-palosshem-ja-se-si-mund-te-duken/