Apple në 2023: pak produkte, Cupertino po investon gjithçka në Apple AR?

2022 nuk ka qenë një vit i mirë për Apple: megjithë një seri lansimesh të suksesshme harduerësh, ndër të cilët me siguri spikasin ato të iPhone 14 Pro dhe Pro Max dhe ajo e Macbook Air M2, aksionet e Apple kanë rënë me 27% në të fundit. pak vite 12 muaj. Një të dhënë që bën përshtypje dhe që nuk mund t’i atribuohet tërësisht zgjedhjeve dhe strategjive të biznesit të mollës së kafshuar, por që varet kryesisht nga një vit i shënuar nga kriza e teknologjisë së lartë, e cila u shtri pothuajse në të gjithë sektorët e industrisë së teknologjisë.

Me një luftë të ndezur në kufijtë lindorë të Evropës, një pandemi që ende nuk është mposhtur realisht dhe një situatë të pasigurt ekonomike globale, duket qartë se për të gjithë botën e teknologjisë dhe për Apple në veçanti, 2023 do të jetë një vit rregullimi. , për të rregulluar pamjen për t’iu përgjigjur nevojave të tregjeve globale.
Pra, le të shohim se çfarë mund të shpallë Apple në vitin 2023, cilat produkte janë në rrugë e sipër dhe cilat, në vend të kësaj, nuk do të marrin një rifreskim ose një lëshim deri në vitin 2024.

Një vit pushim për iPad dhe Apple Watch

Le të fillojmë me një fakt që duket pothuajse i sigurt: Apple nuk do të lançojë shumë produkte në vitin 2023, veçanërisht jo midis formacioneve të saj “të vogla”. Në të vërtetë, gazetari i Bloomberg, Mark Gurman shpjegoi se ata që presin lajme në anën e AirPods, Apple Watch, iPad dhe Apple TV do të zhgënjehen.

Nga ana tjetër, edhe duke parë kalendarin e publikimeve të vitit të kaluar, ishte e qartë se shtëpia me bazë në Cupertino nuk do të kishte shumë truke në mëngë për vitin 2023.
AirPods 3 mbërriti në tetor 2021 në një pritje mjaft të vakët, ndërsa AirPods Pro 2 doli tre muaj më parë, në tetor 2022, kështu që një përditësim duket qartësisht jashtë pamjes.
Ka zëra për AirPods me buxhet të ulët, ndoshta të quajtur AirPods SE, por nëse ka një gjë që ka treguar 2022, është se klientët e kompanisë së Tim Cook nuk janë të interesuar për produktet e nivelit fillestar, duke lëvizur vazhdimisht drejt propozimeve me çmime më të larta. . Një argument i ngjashëm vlen edhe për një Apple TV të ri të mundshëm, me modelin e fundit 4K të lançuar gjithashtu në tetor, kështu që lajmet në 2023 do të ishin padyshim të parakohshme, duke marrë parasysh ciklet e gjata të jetës së pajisjes.

Megjithatë, kalimi në sektorin e veshjeve, gjërat ndryshojnë: se Apple Watch Series 9 do të mbërrijë në 2023 është pa dyshim, por në këtë rast është fleta e të dhënave ajo që nuk është shumë bindëse. Mungesa e thashethemeve në muajt e fundit dhe fakti që Apple Watch Series 8 nuk ka sjellë lajme të mëdha çojnë në frikën se edhe orët inteligjente të këtij viti do të jenë më pak se inovative, ndërkohë që Apple mund të zgjedhë një rifreskim të madh të linjës në 2024. paralelisht me lëshimin e mundshëm të Apple Watch Ultra 2.

Së fundi, nga ana e tabletit, panorama e lëshimeve të vitit të ardhshëm duket mjaft e zymtë: lëshimi i iPad 10 në tetor dhe lansimi i iPad Pro M2s në të njëjtën kohë sugjerojnë që para mesit të vitit 2024 nuk do të ketë asnjë lajm të mirë për dy linja tabletash Cupertino.
Fjalimi i ndryshëm për iPad Mini, i cili nuk ka marrë një rifreskim që nga viti 2021 dhe që kërkon përditësime, veçanërisht për sa i përket dizajnit. Së fundi, ka të ngjarë që Apple të nisë edhe linjën e re të iPad Air, duke marrë parasysh kadencën praktikisht vjetore të lëshimeve të serisë së saj kryesore të tabletave.

Megjithatë, lajmi i vërtetë i vitit 2023 mund të jetë tjetër: nga njëra anë gjejmë iPad-ët me ekrane 14″ dhe 16″, të cilët duhet të zëvendësojnë tabletin e zhurmshëm 15″, ndoshta të anuluar; nga ana tjetër, në vend të kësaj, ne kemi një Altoparlanti bazë i stilit Homepod i projektuar për të vendosur një iPad sipër tij, i cili duhet të bëhet kështu një lloj qendre mediatike për shtëpinë, pak si tashmë për ekranet inteligjente të Alexa dhe siç mund të bënte Google me Pixel Tablet.

Nga M2 në M3 në dymbëdhjetë muaj
Situata e Mac dhe Macbook është jashtëzakonisht komplekse. Në të kaluarën, Apple ka premtuar cikle jete 18-mujore për çipat Apple Silicon, me Apple që pritet të ketë kohë deri në dhjetor 2023 për të përfunduar gjeneratën M2, duke kaluar në serinë M3 në fillim të 2024.
E vërteta është se, siç qëndrojnë gjërat tani, Apple pothuajse me siguri do të humbasë afatin e vetë-imponuar dhe ne do të shohim produkte me çipa M2 deri në mesin e vitit 2024.

Këtë vit mund të lansohen Macbook Pro M2 14″ dhe 16″, të cilët duhet të ishin prezantuar tashmë nëntorin e kaluar, por që u shtynë për të fundit: fjalimi kryesor pranveror i kompanisë ka shumë të ngjarë të fokusohet në to.

Në qershor, në lidhje me WWDC, ka pak dyshime për zbulimin e Mac Pro me çipin M2 Extreme dhe, ndoshta, një iMac Pro me çip M2 dhe ekran 27″: të dy pajisjet, së bashku me ekranet e reja të desktopit, do të synohen. për përdoruesit profesionistë.
Lajm i keq për Mac Studio, i cili sipas disa personave të brendshëm do të ishte trajtuar si një “produkt provizor” dhe që nuk do të marrë asnjë rifreskim në të ardhmen, thjesht duke u zëvendësuar nga Mac Pro.

Po ashtu midis marsit dhe qershorit, pra, duhet të jetë radha e Macbook Air M2 me diagonale 15,5 inç, të cilët duhet të mbyllin njëherë e mirë linjën e laptopëve me çipin M2.
Mac Mini gjithashtu do të marrë një përditësim në vitin 2023: gjithashtu në këtë rast është një produkt, lëshimi i të cilit duket qartë dhe i cili me siguri tashmë është gati prej muajsh, aq sa nuk mund të përjashtohet lansimi i tij që në mars. .

Në këtë pikë, do të mbetej vetëm iMac i panjohur, të vetmet pajisje që mungojnë për kompletimin e gjeneratës së dytë të kompjuterëve Apple me çipa të pronarit. Në këtë kuptim, një raport interesant mbi vonesat e Mac dhe Macbook të vitit 2023 shpjegoi se Apple do të kishte tre iMac në tubacion, përkatësisht iMac Pro M2 të lartpërmendur me ekran 27″ dhe dy iMac me ekrane 21″ dhe 24″, të dy të pajisur. me çipin bazë M2. Në këtë rast, megjithatë, është e vështirë të gjesh një vend për dy desktopët në vendet tradicionale të kompanisë kryesore: sigurisht, një lëshim i tetorit 2022 nëpërmjet njoftimit për shtyp nuk është jashtë pamjes, por është gjithashtu M2 iMacs ka të ngjarë të anulohen minutën e fundit dhe thjesht të zëvendësohen me versione të pajisura me çip M3 të të njëjtave produkte.
Opsioni ka edhe më shumë kuptim nëse marrim parasysh se çipi M3 i Apple do të ishte i hershëm, me një nisje të planifikuar për në fund të vitit 2023 e tutje.

Lajmi i vërtetë i vitit 2023: Apple AR
Me pak fjalë, nëse nuk do të ishte për grupin e Mac M2-ve të rinj dhe iPhone 15 Ultra, Apple 2023 do të ishte pothuajse bosh, të paktën për sa i përket risive absolute. Por si ka mundësi që kompania më e madhe në botë të mos ketë asnjë lajm për peshën për një vit të tërë?

Natyrisht që nuk është kështu: mungesa e produkteve të tjera varet nga fakti se viti 2023 do të jetë viti i Apple AR, për të cilin kohët tani duken të pjekura. Kufjet e Cupertino mund të prezantohen tashmë gjatë WWDC, në fillim të qershorit, pas një ngacmimi të fshehtë në fund të prezantimit kryesor të njoftimit të iPhone 14.
Megjithatë, kjo nuk do të thotë se Apple AR do të dalë në verë ose në vjeshtë: përkundrazi, tani është një mendim i zakonshëm që Cupertino mund të miratojë “strategjinë e Apple Watch”, e cila konsiston në shpalljen e një produkti të ri shumë përpara marketingun e tij aktual, duke i bindur fansat për dobinë e tij me një fushatë marketingu me çekan në muajt në vijim.
Në këtë kuptim, Apple AR mund të mbërrijë në fund të 2023 apo edhe në fillim të 2024, rreth gjashtë muaj pas njoftimit. Megjithatë, paralelisht me shikuesin, Apple më në fund duhet të shfaqë edhe xrOS (ose RealityOS), sistemin e tij operativ të dedikuar për produktet AR, VR dhe MR.

Me sa dimë për momentin dhe pavarësisht emrit që i është dhënë nga shtypi, Apple AR nuk do të jetë një shikues i realitetit të shtuar në kuptimin e vërtetë të fjalës: në vend të kësaj do të jetë një kufje me realitet të përzier, ose pikërisht MR, i cili do të përdorë kamerat e tij për të shkrepur një video të vazhdueshme me rezolucion shumë të lartë (po flasim për 8K për sy) të hapësirës përreth dhe do ta projektojë atë në ekranin e kufjeve.

Me fjalë të tjera, do të jetë një shikues që synon të simulojë realitetin e shtuar, pa qenë realisht në AR: nga ana tjetër, kohët për teknologjitë reale AR janë ende shumë të papjekura dhe Apple nuk është një kompani e njohur për konkurrencën paraprirëse në shumë inovative. (dhe, në këtë rast, sektorë me rrezik të lartë).
Për të bërë të mundur atë që zbuluan, megjithatë, Apple AR do të ketë një fletë të frikshme të të dhënave, me një çip Apple Silicon M2 dhe 10 kamera, me një fuqi llogaritëse të ngjashme me atë të një Macbook të gjeneratës së re.
Jo vetëm kaq: shikuesi duhet të ketë një kurorë dixhitale të huazuar direkt nga AirPods Max dhe një shtojcë magnetike për syzet, të gjitha karakteristikat që kontribuojnë për ta bërë atë vërtet interesant, nëse nuk do të ishte për një detaj: çmimi, i cili do të jetë ndërmjet 2000 dhe 3000 dollarë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/01/18/apple-ne-2023-pak-produkte-cupertino-po-investon-gjithcka-ne-apple-ar/