Apple dhe AI: LMM në pajisje për më shumë shpejtësi dhe më shumë privatësi

Apple vazhdon të përqendrojë strategjitë e saj në përdorimin gjithnjë e më të thjeshtuar të inteligjencës artificiale. Kompania është gati të nisë një risi të madhe për AI, një LLM që do të funksionojë vetëm në pajisje, direkt në pajisje. Zakonisht këto funksionojnë përmes cloud, por atëherë nuk do të kishte nevojë për to. Ky ndryshim i ri duhet të përmirësojë ndjeshëm shpejtësinë e përpunimit dhe mbi të gjitha një nivel më të lartë dhe më të sigurt privatësie për përdoruesit.

LMM i Apple do të jetë në qendër të të gjitha veçorive që kompania po zhvillon tani që përdorin inteligjencën artificiale gjeneruese. Kompania shton në asetin e saj një tjetër “armë” me të cilën mund të luftojë konkurrentët e saj kryesorë, si OpenAI dhe Google e Alphabet që është pak përpara me teknologjitë e AI.

Një LLM më e sigurt për pajisjet Apple, por edhe e kufizuar në informacion
Aftësitë e inteligjencës artificiale të Apple fillimisht mund të mos kenë fuqinë e rivalëve të saj. Kjo ndodh sepse ka kufizime që modelet e ekzekutuara të jenë të pranishme në pajisje, ndërsa kompani të tjera shfrytëzojnë serverë të mëdhenj me miliarda parametra. Nëse ky është një disavantazh që mund t’ju dekurajojë, duhet thënë gjithashtu se ka disa avantazhe në lojë.

Përveç shpejtësisë dhe privatësisë, një përfitim tjetër i rëndësishëm me këtë modifikim është aftësia e sistemit LLM për të punuar edhe në vende ku ka pak lidhje ose ku mungon plotësisht. Problemi i vetëm është se përgjigjet dhe temat janë të kufizuara. Apple mund të ketë zgjedhur këtë zgjidhje “në pajisje” veçanërisht për opsionet që kërkojnë përdorim më të madh të të dhënave personale. Për funksione të tjera, si krijimi i dokumenteve apo edhe imazheve, mund të vendosë të bashkëpunojë me Google ose kompani të tjera.

Apple ka shumë të ngjarë të miratojë një strategji marketingu shumë të ndryshme nga konkurrentët e saj, duke u fokusuar në mënyrën se si teknologjia mund të përmirësojë veprimet e përditshme, në vend që të lavdërojë cilësinë dhe fuqinë e këtyre mjeteve. Ndoshta Apple do të shpallë zyrtarisht strategjinë e saj të inteligjencës artificiale brenda disa muajsh, gjatë WWDC, si pjesë integrale e iOS 18 ose versioneve të reja të sistemeve operative.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2024/04/24/apple-dhe-ai-lmm-ne-pajisje-per-me-shume-shpejtesi-dhe-me-shume-privatesi/