A do të prezantojë Apple një MacBook Air 15 inç?

Sipas të dhënave të publikuara nga IDC, Apple regjistroi një rënie të dërgesave prej më shumë se 40% në tremujorin e parë të 2023. Sipas Mark Gurman të Bloomberg, kompania me bazë në Cupertino do të kishte vendosur të sillte në treg një MacBook Air 15 inç. në përpjekje për të rritur shitjet. Mac të rinj me çipin M3 priten gjithashtu deri në fund të vitit.

MacBook Air 15 inç me macOS 14?
Të dhënat për MacBook Air 15 inç u gjetën në regjistrat e aplikacioneve të palëve të treta që Apple ka filluar të testojë për pajtueshmërinë. Ky model i ri duhet të plotësojë nevojat e përdoruesve që duan një ekran më të madh pa shpenzuar shumë para (çmimi bazë i MacBook Pro 16 inç është 3,099 € në Itali).

MacBook Air i ri duhet të ketë një ekran 15.3 inç Liquid Retina me një rezolucion prej 3024×1964 piksele, si ai i MacBook Pro 14 inç (por me mprehtësi dhe shkëlqim më të ulët). Procesori do të jetë ende Apple M2 me CPU me tetë bërthama dhe GPU me 10 bërthama, si në MacBook Air 13.6 inç. Sasia minimale e RAM-it, pra 8 GB, është gjithashtu e pandryshuar. Sistemi operativ sigurisht që do të jetë macOS 14, debutimi i të cilit do të bëhet në WWDC më 5 qershor.

Deri në fund të vitit, megjithatë, pritet një përditësim i plotë i katalogut me ardhjen e çipit Apple M3 të prodhuar nga TSMC në 3 nanometra. Kompania Cupertino do të integrojë procesorin në MacBook Air të ri 13 inç, MacBook Pro 13 inç, iMac 24 inç dhe ndoshta Mac Pro. Për MacBook Pro të rinj 14 dhe 16 inç me çipa M3 Pro dhe Max, ne do të duhet të presë gjysmën e parë të vitit 2024.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/04/15/a-do-te-prezantoje-apple-nje-macbook-air-15-inc/