Zyrtar Red Magic 8S Pro: smartphone i parë me 24 GB RAM

Në fund të qershorit 2023, kishte dalë mundësia për të parë në treg smartfonin e parë me RAM 24 GB. Pritja nuk zgjati shumë, pasi në këto orë u zyrtarizua lansimi i Red Magic 8S Pro, një smartfon lojrash që ndjek modelin Red Magic 8 Pro i cili mbërriti në fund të vitit 2022 me çipin Snapdragon 8 Gen 2. Këtë herë nën trup, performanca rritet falë një çipi të përditësuar, një ndarjeje memorie hapësinore dhe një baterie me kapacitet sensacional dhe shpejtësi rikarikimi.

Red Magic 8S Pro është smartfoni i parë me 24 GB RAM
Ndarja e memories së Red Magic 8S Pro padyshim që vihet re, jo vetëm për sigurimin e një maksimumi 12 GB RAM LPDDR5X për versionin Pro dhe një maksimum prej 24 GB RAM për versionin Pro +, por edhe për maksimumin respektivisht. prej 512 GB hapësirë ​​ruajtëse UFS 4.0 dhe 1 TB. Për çfarë shërben gjithë ky kujtim? Kryesisht për kryerjen e shumë detyrave dhe lojërave, duke supozuar se ju duhet të shkarkoni shumë programe, pavarësisht nëse janë programe redaktuese të dedikuara për krijuesit veçanërisht kërkues të përmbajtjes së lojërave celulare dhe video lojërash.

Zemra që rreh është chipset Snapdragon 8+ Gen 2 nga Qualcomm, me një bërthamë kryesore deri në 3.36 GHz dhe GPU deri në 719 MHz. Kjo do të thotë se Red Magic 8S Pro gëzon 5% më shumë performancë në CPU anësore dhe 5.7% më shumë në anën e GPU-së. Nga ana tjetër, bateria është 6000 mAh me karikim të shpejtë 165 W.

Niveli i performancës së çipave mbahet i lartë nga sistemi i ftohjes ICE 12, i përmirësuar në krahasim me ICE 11 (përdorur nga 8 Pro) falë ofrimit të 5W/mK paste termike dhe një tifoz 20,000 rpm – për më tepër me ndriçim RGB. Duke folur për dizajnin, Red Magic 8S Pro ruan kornizën e aluminit dhe xhamin e përparmë, ndërsa në pjesën e pasme materiali ndryshon në varësi të variantit të zgjedhur.

Ekrani është një AMOLED 6,8 inç me rezolucion 1,116 x 2,480 px (20:9) dhe mbulim 100% DCI-P3, për një shkëlqim maksimal prej 1,300 nits, frekuencë rifreskimi 120 Hz dhe prekje prej 960 Hz. Në anën e kamerës, megjithatë, ka një lente të përparme 16 MP të vendosur nën ekran dhe një ndarje të pasme me një lente kryesore 50 MP.

Çmimi? Për momentin shifrat mbeten ekskluzivisht ato kineze të konvertuara drejtpërdrejt: Red Magic 8S Pro fillon nga 510 euro për versionin 8/128 GB dhe arrin maksimumi 950 euro për modelin Red Magic 8S Pro + Aurora me 24 GB RAM dhe 1 TB hapësirë ​​ruajtëse. Këto shifra, megjithatë, ka shumë të ngjarë të ndryshojnë kur pajisja të lansohet në Evropë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/07/05/zyrtar-red-magic-8s-pro-smartphone-i-pare-me-24-gb-ram/