Videoja e parë unboxing për Xiaomi 13 Lite: do të ketë Dynamic Island, zbulohen të dhënat teknike

Prezantimi evropian i Xiaomi 13 do të bëhet më 26 shkurt, pak para fillimit të Kongresit Botëror të Celularëve në Barcelonë. Meqenëse të dy Xiaomi 13 dhe Xiaomi 13 Pro tashmë janë hedhur në shitje në Kinë, megjithatë, vëmendja tani është katalizuar nga Xiaomi 13 Lite, i cili duhet të lansohet ekskluzivisht për tregun perëndimor.

Në fakt, duket se linja Xiaomi 13 do të përmbajë tre telefona inteligjentë në Evropë, dhe jo dy si në Kinë: krahas Xiaomi 13 dhe Xiaomi 13 Pro “bazë”, në fakt, Xiaomi 13 Lite do të mbërrijë edhe në Kontinentin e Vjetër. , e cila, për më tepër, duhet të ketë një çmim jashtëzakonisht konkurrues, të barabartë me vetëm 549 euro. Por si do të jetë konkretisht Xiaomi 13 Lite?

Një video zhbllokimi e postuar në Twitter nga Sudhanshu Ambhore, redaktor i 91Mobiles dhe MySmartPrice, duket se konfirmon se Xiaomi 13 Lite do të jetë një riemërtim i thjeshtë i një telefoni tjetër inteligjent të lëshuar tashmë në Kinë disa kohë më parë, përkatësisht smartfonit selfie Xiaomi Civi 2, i lëshuar në tregu kinez shtatorin e kaluar.

Videoja e çboksimit, të cilën mund ta gjeni në fund, konfirmon një nga veçoritë më interesante të telefonit inteligjent, pikërisht kamerën e dyfishtë selfie me dizajn “Dynamic Island”, pra me një vrimë të madhe punuese (e nevojshme për të vendosur dy thjerrëzat nga 32 MP e telefonit) forma e të cilit është shumë e ngjashme me atë të ishullit Dinamik të iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max. Natyrisht mbetet për t’u parë nëse Xiaomi do të jetë në gjendje të përsërisë funksionimin e softuerit të vrimës së punimit të Apple ose jo.

Në aspektin teknik, megjithatë, Ambhore konfirmon se telefoni inteligjent do të ketë një Qualcomm Snapdragon 7 Gen1 SoC, së bashku me një ekran 6.55 “AMOLED me rezolucion FHD + dhe frekuencë të rifreskimit 120 Hz, i cili do të mbështesë Dolby Vision dhe do të ketë një shkëlqim deri në 1000. nits Nuk ka konfirmim në lidhje me ruajtjen dhe RAM-in e pajisjes, megjithëse ka të ngjarë që ai të lansohet në dy versione 8/128 dhe 8/256 GB.

Në anën e kamerës, përveç kamerës së dyfishtë selfie 32 MP, ne kemi një sistem të respektueshëm të trefishtë të kamerës së pasme, veçanërisht për një smartfon të rangut të mesëm. Në këtë të fundit gjejmë një lente kryesore 50 MP Sony IMX766, një lente ultra të gjerë 20 MP dhe një lente makro 2 MP. Fleta e të dhënave përfundon me një lexues të gjurmëve të gishtërinjve nën ekran dhe një bateri 4,500 mAh me karikim të shpejtë me tel 67 W.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/02/13/videoja-e-pare-unboxing-per-xiaomi-13-lite-do-te-kete-dynamic-island-zbulohen-te-dhenat-teknike/