Samsung prezanton Exynos 2400, specifikat teknike

Ka kaluar një vit e gjysmë që nga prezantimi i çipave të nivelit të lartë Exynos 2200 dhe që atëherë Samsung nuk ka lëshuar asnjë SoC të rangut më të lartë për të pajisur smartfonët e tij kryesorë. Gara kundër Qualcomm u ndal gjatë vitit 2023 për t’u dhënë më shumë kohë teknikëve dhe studiuesve që synojnë të zhvillojnë një zgjidhje me performancë të lartë dhe të besueshme. Epo, rezultatet më në fund kanë ardhur, pasi kompania koreano-jugore ka prezantuar chipset Exynos 2400 i cili është planifikuar të debutojë në 2024.

Samsung prezanton Exynos 2400
Exynos 2400 SoC u shfaq në System LSI Tech dhe pavarësisht mungesës së një fletë të plotë të specifikimeve, ne dimë disa detaje kyçe kryesore. Për shembull, ndërsa nuk kemi asnjë informacion për grupin e CPU-së, raportohet se SoC pritet të ketë një konfigurim 10-bërthamë dhe është duke u fabrikuar në procesin 4nm LPP+ të kompanisë, për efikasitet më të madh të energjisë sesa procesi LPP i përdorur për Çipi Tensor G3 i pranishëm në Google Pixel 8 dhe Pixel 8 Pro.

Prandaj, kompania demonstroi aftësitë e gjurmimit të rrezeve të chipset-it me një demonstrim të GPU-së Xclipse 940 të bazuar në RDNA3, e cila mund të bëhet një nga zgjidhjet referuese për lojërat celulare. Kërcimi i vërtetë në cilësi mund të shihet në anën e CPU-së, me një përmirësim të supozuar 70% në përpunim dhe një rritje 14.7 herë në performancën e inteligjencës artificiale në krahasim me Exynos 2200. Për më tepër, do të ketë një seri mjetesh të reja AI të integruara në çip siç është gjenerimi i imazheve duke u nisur nga prompet e tekstit.

Por në cilët telefona inteligjentë do të arrijë? Sipas këshilltarëve, duke pasur parasysh prezantimin në këtë kohë, Exynos 2400 mund të shfaqet në linjën Samsung Galaxy S24 vitin e ardhshëm, por nuk ka siguri për këtë. Përveç pritjes për më shumë informacion mbi specifikimet, prandaj presim edhe konfirmimin e telefonave të përputhshëm.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/10/06/samsung-prezanton-exynos-2400-specifikat-teknike/