Realme GT Neo 5, smartphone që karikohet në 10 minuta: veçoritë

Realme sapo ka lançuar GT Neo 5 të re në Kinë, një smartphone me karakteristika vërtet të jashtëzakonshme

Markat kineze të telefonave inteligjentë po luftojnë për të ngarkuar gjithnjë e më shpejt pajisjet e tyre dhe Realme sapo ka marrë drejtimin me njoftimin dhe lëshimin e modelit të tyre të ri, Realme GT 5 Neo.

Por kjo nuk është e vetmja veçori mbresëlënëse në këtë smartphone, zbuloni me ne.

Një kraikim prej 240 W
Para epokës së karikimit të shpejtë, të gjithë telefonat inteligjentë rikarikoheshin me një prizë muri 5W. Ishte e zakonshme të pritej më shumë se dy orë që bateria të shkonte nga 0 në 100%. Por në të njëjtën kohë që telefonat janë bërë më të ashpër dhe më të fuqishëm, ata kanë filluar të karikohen gjithnjë e më shpejt.

Dhe sot janë markat kineze që vënë bast gjithçka për numrat që shkojnë gjithmonë më tej. Midis Vivo-s dhe Flashcharge-it 200 W dhe Xiaomi me 210 W, është Realme ai që hedh hapin e parë të podiumit me jo më pak se 240 W në banakun e modelit të tyre të ri, GT Neo 5, me një bateri 4600 mAh. Një rekord i ri, i cili, sipas markës, mund ta rimbushë telefonin inteligjent në vetëm 10 minuta.

Por ajo që është edhe më e çmendur është se GT Neo 5 mund të shkojë nga 0 në 20% në 80 sekonda. Mjafton të thuhet, mund të jeni të thatë dhe të keni jetëgjatësi të mjaftueshme të baterisë për gjysmë dite, aq sa për të shkuar në tualet. Pra, natyrshëm, këto janë testet e kryera nga marka në kushte absolutisht ideale ku nuk po përdorni telefonin inteligjent gjatë karikimit dhe temperatura e jashtme është ideale. GT Neo 5 sapo u prezantua dhe tashmë është në dispozicion për blerje në Kinë. Ekziston edhe një model me karikim të thjeshtë 150 W.

Dizajn shumë i veçantë
Realme ka përfshirë një drejtkëndësh LED RGB në pjesën e pasme të pajisjes që mund të veprojë si një dritë njoftimi dhe është plotësisht i personalizueshëm për aplikacione të ndryshme. Gjithashtu do të shkëlqejë në të kuqe kur bateria është nën 20%, një njoftim që mund të kontrollohet gjithashtu duke përdorur menynë e Cilësimeve, thotë Realme.

Smartfoni i fundit i Realme shitet në tre opsione ngjyrash: Purple Realm Fantasy (vjollcë), Sanctuary White (e bardhë) dhe Zhou Yehei (e zezë).

16 GB RAM dhe 1 TB storage
Përveç karikimit (shumë) të shpejtë, Realme GT Neo 5 ka një fletë specifikash mjaft të pajisur mirë. Ai përmban procesorin Snapdragon 8+ Gen 1, çipi i parafundit nga Qualcomm. Ekrani AMOLED 6.74 inç është gjigant me një rezolucion prej 2272 x 1240 piksele.

Është ana e pasme që është më origjinale, me një modul të trefishtë që përfshin një kryesor 50 Mpx, një kënd ultra të gjerë 8 Mpx dhe një sensor makro 2 Mpx. Kamera selfie 16 MP është e pavëmendshme dhe qëndron në krye të ekranit.

Realme GT Neo 5 është i pajisur me NFC dhe Android 13 me Realme UI 4.0.

Çmimi dhe disponueshmëria
Ajo që bie në sy janë tarifat e aplikuara nga Realme. Si gjithmonë me telefonat inteligjentë Android, ka disa konfigurime të mundshme në varësi të RAM-it dhe hapësirës ruajtëse që ju nevojitet. Shumë modele paketojnë deri në 12 GB RAM në krye të Android dhe disa kanë deri në 1 TB hapësirë ​​ruajtëse, pra 1000 GB. Dhe shpesh çmimi rritet mjaft, por jo këtu. Në të vërtetë, me Realme GT Neo 5, këtu është konfigurimi maksimal me çmimin e tij të konvertuar në euro:

16 GB RAM
1 TB hapësirë ​​ruajtëse (1000 GB)…
…për 478 €
Një çmim qartësisht i paparë për kaq shumë RAM dhe hapësirë ​​ruajtëse. Mbetet për t’u parë se cilat janë të metat e mundshme që mund të justifikojnë një normë kaq të ulët. Cilësia fotografike mbetet ende për t’u demonstruar.

Fatkeqësisht, si për shumë smartfonë që dalin të parët në Kinë, ai mund të mos arrijë kurrë në Shqipëri.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/02/10/realme-gt-neo-5-smartphone-qe-karikohet-ne-10-minuta-vecorite/