Pixel 8 Pro: imazhi zyrtar u publikua nga Google

Ngjarja më e pritur është padyshim ajo e organizuar nga Apple për lançimin e iPhone 15. Rreth një muaj më vonë duhet të shpallen Pixel 8 dhe Pixel 8 Pro. Modeli i fundit u konfirmua nga Google me publikimin e një imazhi zyrtar në Seksioni i abonimeve të Dyqanit.

Google zbulon gabimisht Pixel 8 Pro
Thashethemet për Google Pixel 8 Pro kanë qarkulluar prej disa muajsh. Në fillim të korrikut, disa foto të një prototipi u shfaqën në Reddit. Një punonjës i kompanisë Mountain View ndoshta ka zgjedhur imazhin e gabuar për faqen Store, duke publikuar atë që tregon kopertinën e pasme të smartfonit.

Nuk ka dyshim se është Pixel 8 Pro, pasi moduli fotografik i pasmë është i ndryshëm nga ai i Pixel 7 Pro. Kamerat janë ende tre, por ka një hapje të vetme për lentet, në vend të dyve të pranishme në modeli aktual. Konfirmimi i mëtejshëm vjen nga teksti alternativ “Një person merr një telefonatë në një telefon Pixel 8 Pro në Porcelan” (Një person që merr një telefonatë me një Pixel 8 Pro në Porcelan). Ky i fundit është emri i zgjedhur për të treguar ngjyrën e bardhë.

Sipas thashethemeve nga qershori, Pixel 8 Pro pritet të ketë një kamerë të pasme me një sensor 50 megapiksel Samsung ISOCELL GN2, i njëjti i paraqitur në Galaxy S23. Në imazh shohim blicin LED dhe një vrimë të vogël rrethore që duhet të vendosë sensorin e temperaturës.

Specifikime të tjera të mundshme janë: procesori Tensor G3, 12 GB RAM, 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, kamera me kënd ultra të gjerë me sensor Sony IMX787 64 megapiksel dhe lente telefoto 48 megapikselë me zmadhim optik 5x. Sistemi operativ padyshim do të jetë Android 14.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/08/30/pixel-8-pro-imazhi-zyrtar-u-publikua-nga-google/