Nga Gjermania vjen renditja e smartfonëve që lëshojnë më shumë rrezatim

Telefonat inteligjentë janë bërë një aspekt thelbësor i jetës sonë të përditshme dhe ne rrallë bëjmë pa to. Kjo përfshin kontakt të vazhdueshëm fizik me këto pajisje, gjë që ka sjellë shqetësime shëndetësore për shkak të rrezatimit që ato lëshojnë. Megjithëse shkenca mbi rreziqet e ekspozimit të zgjatur nuk ka arritur ende në përfundime të qarta, Zyra Federale Gjermane për Mbrojtjen nga Rrezatimi ka mbledhur të dhëna për telefonat inteligjentë që lëshojnë gjithnjë e më pak rrezatim. Telefonat vlerësohen sipas shkallës specifike të përthithjes (SAR) kur telefononi me telefonin në vesh. Shprehet në vat për kilogram të peshës trupore.

A jeni kurioz? Lexoni për të zbuluar nëse telefoni juaj është ndër telefonat inteligjentë që lëshojnë më shumë rrezatim dhe ata që lëshojnë më pak rrezatim!

Motorola Edge
Ky model nga Motorola kryeson listën me një SAR prej 1.79
ZTE Axon 11 5G
Firma kineze bën paraqitjen e saj të parë në listë me një normë prej 1.59.
OnePlus 6T
Ky model i kompanisë kineze lëshon një SAR prej 1.55 vat për kilogram.
Sony Xperia XA2 Plus
Kompania japoneze shfaqet në listë me një nga telefonat më të lartë që emeton rrezatim, me një SAR prej 1.41.
Google Pixel 3XL
Google bën paraqitjen e parë nga shumë me këtë model, me 1.39 vat për kilogram.
Google Pixel 4a
Një telefon tjetër nga Google, ky model ka një SAR prej 1.37 vat për kilogram.
Oppo Reno5 5G
Ky model i kompanisë kineze Oppo ka një SAR prej 1.37 vat për kilogram
Sony Xperia XZ1 Compact
Sony bën paraqitjen e dytë në këtë listë, me Xperia XZ1 Compact, i cili ka një SAR prej 1.36.
Google Pixel 3
Paraqitja e tretë dhe e fundit e Google në këtë listë është me këtë model, i cili ka një SAR prej 1.33
OnePlus 6
Modeli i dytë i OnePlus që shfaqet në këtë listë, ky smartphone ka një SAR prej 1.33
ZTE AXON 7 Mini
Ky model më i vogël nga ZTE renditet gjithashtu lartë, me një SAR prej 1.29 watts për kilogram.
Huawei P Smart
Kompania kineze bën hyrjen e saj të parë në këtë listë me një normë SAR prej 1.27.
OnePlus 9
Një tjetër model i OnePlus në këtë listë, ky telefon ka një SAR prej 1.26
Huawei Nova 2
Huawei është rikthyer, këtë herë me një SAR prej 1.25
Sony Xperia XZ Premium
Xperia e Sony shfaqet përsëri, këtë herë XZ Premium, i cili ka një normë SAR prej 1.21.

Dhe këto janë modelet me emetimet më të ulëta të rrezatimit
Sipas të dhënave nga Zyra Federale Gjermane e Rrezatimit, telefonat inteligjentë të mëposhtëm kanë shkallën më të ulët të rrezatimit.

ZTE Blade V10
Me modelet në të dy ekstremet e spektrit të rrezatimit, ky model ZTE ka SAR-in më të ulët në listë me 0.13.
ZTE Axon Elite
Edhe ky model i kompanisë kineze ka një normë të ulët SAR, këtë herë 0.17.
Samsung Galaxy Note10+ 5G
Kompania koreano-jugore do të shfaqet shpesh në këtë listë. Hyrja e tij e parë është ky model me një SAR prej 0.19 watts për kilogram
Samsung Galaxy Note10
Ky model Samsung ka një SAR prej 0.21
Samsung Galaxy A80
Kjo pajisje tjetër Android nga kompania koreano-jugore ka një vlerë SAR prej 0.22.
Samsung Galaxy A72
Edhe ky model renditet poshtë, me vetëm 0,23 vat për kilogram
LG G7 ThinQ
Me një SAR prej 0.24, ky model LG renditet i ulët në spektrin e emetimit të rrezatimit
Samsung Galaxy S20 FE
Dhe përsëri te Samsung, me këtë model që ka një SAR prej vetëm 0.24
Samsung Galaxy M20
Ky model me sistem operativ Android arrin një normë të ulët prej 0.25
Honor 7A 2018
Ky smartphone kinez shfaqet me një SAR të ulët prej 0.26.
Samsung Galaxy S10 5G
Kompania shumëkombëshe e Koresë së Jugut është në krye kur bëhet fjalë për telefonat me rrezatim të ulët. Ky model ka një SAR prej 0.26.
LG G8X ThinQ
LG rikthehet me ThinQ, këtë herë në versionin G8X, me vlerën 0.27.
Motorola Razr 5G
Nëse Motorola e parë u shfaq me normën më të lartë SAR, ky model ka një nga më të ulëtat, të barabartë me 0.27.
Samsung Galaxy A50
Samsung i fundit në këtë listë, ky model ka një SAR prej 0.27
Sony Mobile Xperia 5 II
Ky model Sony gjithashtu arrin një normë të ulët prej 0.27.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/03/06/nga-gjermania-vjen-renditja-e-smartfoneve-qe-leshojne-me-shume-rrezatim/