Kalendari Historik 6 Mars 2023

1902 – Themelohet zyrtarisht në Kastilje FC Real Madrid. Real Madrid, konsiderohet si një nga klubet futbollistike më të famshme dhe më të suksesshme jo vetëm në Spanjë, por në të gjithë kontinentin europian dhe mbarë botën. Përgjatë gjithë historisë së tij, Reali i Madridit, ka fituar me dhjetëra kupa dhe kompeticione futbolli, në Spanjë, Europë, dhe më gjerë. Rivalja e tij e përjetshme është FC Barcelona.

 

1922U lind në lagjen Rus i Vogël të Shkodrës Qemal Draçini ka qenë arsimtar dhe publicist shqiptar. Ndoqi studimet në Firence për juridik, 1941-’43. Më 1945 punoi si mësues i letërsisë, ekonomisë politike dhe drejtësisë në Tiranë n’institutin “Donika Kastrioti” e Shkodër në Gjimnaz, më vonë në Min. e Arsimit e Kulturës për hartimin e teksteve shkollore me Aleksandër XhuvaninDhimitër Shuteriqin e Sterjo Spassen. U arrestua më 1946 mbas lëvizjes së Postrribës prej nderimit që gëzonte ndër intelektualët e kohës por edhe pse i kishte braktisë «mëkatet e rinisë». Ndërroi jetë në burg nga torturat më 10 tetor 1947. Dosjet e de klasifikuara të operacionit BGFIEND përcjellin se Qemali preu damarët mbasi pa dëshminë e shkruar me gjak të Musine Kokalarit. Me anë të një peticioni t’inteligjencës e disidencës shkodrane për 45 vjetorin e vrasjes drejtuar Presidentit të Republikës S. Berisha i kërkohej shpallja e Draçinit “Pishtar i lirisë e demokracisë”, shpallja “Martir i Demokracisë” u ba më 1992. Më 2008 Këshilli Bashkiak i Shkodrës e vlerëson me titullin “Qytetar Nderi”.

 

1926 – lindi në Korçë Violeta Manushi. Ajo ishte një nga ikonat e Teatrit Kombëtar të Tiranës, aktive edhe pas 48 vjetësh! Aktore e madhe, që ka shkëlqyer njësoj si në komedi (Ollga tek “Zonja nga qyteti”) ashtu edhe në dramë (Nica tek “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”). Numëron mbi 100 role në teatër dhe 16 në kinema. Në maj 2004 u rikthye me sukses në skenën e Teatrit Kombëtar, me tragjikomedinë “Streha e të harruarve”. Në dramën “Orët e Kremlinit” (1957) ajo luajti njëherësh tre role, duke shënuar kështu një rekord origjinal, ende në fuqi. Më pas shkëlqeu në rolet protagoniste në komeditë “Gratë gazmore të Uindsorit” (1959) dhe “Morali i zonjës Dulska” (1958). Nga dramaturgjia kombëtare interpretoi me shumë sukses Olimbinë te “Karnavalet e Korçës” (1964), Zyhranë te “Fytyra e dytë” (1968), Nicën te “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (1971), Ollgën te “Zonja nga qyteti” (1975) dhe teton te “Pallati 176” (1985), duke u transformuar tërësisht në secilin prej tyre. Ka luajtur edhe në 16 filma, që nga “Tana” (1958) e deri tek “Rrethimi i vogël” (1989) dhe një teledramë “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” (1976). Për rolin e teto Ollgës tek “Zonja nga qyteti” fitoi Medaljonin e Festivalit të Filmit më 1977.

 

1926 – Lind në Suwalki, Andrzej Wajda. Wajda, ishte regjisor filmi polak. Marrës i një Oscar Nderi, Palme d’Or, si dhe Golden Lion, ai ishte një anëtar i shquar i “Shkollës Polake të Filmit”. Ai ishte i njohur posaçërisht për trilogjinë e tij të filmave të luftës të përbërë nga A Generation, Kanał, dhe Ashes and Diamonds. Ai konsiderohet si një nga kineastët më të njohur në botë, punimet e të cilit kronikuan evolucionin politik dhe shoqëror të Polonisë.

 

1946 – Ho Chi Minh nënshkruan një marrëveshje me Francën që njeh Vietnamin si një shtet autonome në Federatën Indokineze dhe Bashkimin Francez. Ajo njohu Vietnamin si një “Shtet të Lirë” brenda Bashkimit Francez, dhe i lejoi Francës të vazhdojë vendosjen e trupave në Vietnamin e Veriut deri në 1951.Më pas Vietnami, do të fillonte luftën e përgjakshme, për pavarësi nga Franca.

 

1951 – Gjatë Luftës së Ftohtë, fillon gjyqi ndaj Julius dhe Ethel Rosenberg. Julius dhe Ethel Rosenberg ishin shtetas amerikanë, të cilët u dënuan për spiunim për llogari të Bashkimit Sovjetik. Çifti u akuzua për sigurimin e informacionit të sekretit në lidhje me radarët, motorët me motor, motorët lëvizës, dhe modelet e vlefshme të armëve bërthamore. Ata u ekzekutuan në 1953 në burgun e New York.

 

1957 – Gana bëhet vendi i parë Sub-Saharian që fitoi pavarësinë nga Britanikët. Më 6 Mars 1957 në 12:00. Nkrumah shpalli themelimin dhe autonominë e Ganës. Më 1 korrik 1960, pas referendumit kushtetues të Gana dhe zgjedhjeve presidenciale të Ganait, Nkrumah e shpalli Gana si republikë si Presidentin e parë të Gana. 6 Marsi është Dita e Pavarësisë së kombit dhe 1 Korriku tani festohet si Dita e Republikës

 

1964 – Vdes në Athinë, në moshën 62 vjeçare, mbreti Paul. Paul-i, ishte Mbret i Greqisë nga viti 1947 deri në vdekjen e tij në 1964. Ai u pasua nga djali i tij, Kostandini II. Ai ishte kushëriri i parë i Princit Filip. Në 1963 ai pësoi një operacion të apendisitit. Në fund të shkurtit 1964, ai iu nënshtrua një operacioni të mëtejshëm për kancer në stomak dhe vdiq rreth një javë më vonë në Athinë. Pauli u pasua nga, Kostandini II.

 

1983 – U luajtën, lojërat e para të Ligës së Futbollit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Liga e Futbollit e Shteteve të Bashkuara (USFL) ishte një ligë amerikane e futbollit që luajti për tre sezone, 1983 deri 1985.Kjo ligë, u mbyll në vitin 1986, për tu rihapur nën një emër tjetër. Idetë pas USFL u konceptuan në vitin 1965 nga biznesmeni i New Orleans David Dixon i cili, dhe e themeloi atë.

 

1992 – Virusi kibernetik, Michelangelo fillon të prek kompjuterët. Virusi është krijuar për të infektuar sistemet DOS, por nuk ka përfshirë sistemin operativ ose nuk ka bërë ndonjë thirrje të OS. Michelangelo, si të gjithë viruset e sektorit të boot, funksiononte në nivelin BIOS. Ky virus, u aktivizua, më 6 mars, ditëlindjen e artistit të Rilindjes Michelangelo. Emri u zgjodh nga studiuesit që vunë re koincidencën e datës së aktivizimit.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-6-mars-2023/