Kalendari Historik 31 Gusht 2022

1907Rusia dhe Mbretëria e Bashkuar nënshkruajnë Konventën Anglo-Ruse, me të cilën Britania e Madhe njeh mbizotërimin rus në Persinë veriore, ndërsa Rusia njeh epërsinë britanike në Persinë juglindore dhe Afganistanin. Të dy fuqitë zotohen të mos ndërhyjnë në Tibet. Ky traktat, i dha fund rivalitetit të gjatë në Azinë Qendrore.

 

 

1939Gjermania naziste ngriti një sulm të rremë me flamur në stacionin e radios Gleiwitz, duke krijuar një justifikim për të sulmuar Poloninë të nesërmen, duke filluar kështu Luftën e Dytë Botërore në Evropë. Sulmuesit paraqitën si shtetas polakë. Provat për sulmin e Gleiwitz nga SS u siguruan nga oficeri gjerman SS, Alfred Naujocks në 1945.

 

1949 – Lind në Philadelphia, Richard Gere. Gere, është një aktor dhe producent amerikan. Ai filloi të luante në filma në vitet 1970, duke luajtur një rol dytësor në Looking for Mr. Goodbar dhe një rol kryesor në Days of Heaven.  Për portretizimin e Billy Flynn, në muzikalin fitues të Çmimit të Akademisë Çikago, ai fitoi Golden Globe dhe një çmim të Aktorëve të Ekranit.

 

1969 – Vdes në moshën 45 vjeçare, Rocky Marciano. Marciano, ishte një boksier profesionist amerikan i cili garoi nga 1947 deri në 1955, dhe mbajti titullin botëror në pesha të rënda nga 1952 në 1956. Ai është i vetmi kampion i peshave të rënda që e ka përfunduar karrierën e tij të pamposhtur. Marciano, njihet si një nga boksierët më të famshëm në botë.

 

1986 – Linja e pasagjerëve Sovjetik Admiral Nakhimov zhytet në Detin e Zi pasi u përplas me transportuesin Pyotr Vasev, duke vrarë 423 pasagjerë në bord. Admirali Nakhimov u fundos në vetëm tetë minuta, ndërsa anijet e shpëtimit filluan të mbërrinin vetëm 10 minuta pasi anija po fundosej. Kjo është një nga tragjeditë më të mëdha detare në Rusi.

 

1997Diana, Princesha e Uellsit, shoqëruesi i saj Dodi Fayed dhe shoferi Henri Paul vdesin në një aksident me makinë në Paris. Ndërsa, Truproja e tyre, Trevor Rees-Jones, mbijetoi me lëndime të rënda. Disa media pohuan se sjellja e çrregullt e paparacëve pas makinës, siç raportohet nga BBC, kishte kontribuar në përplasje

 

 

2006 – Piktura e famshme e Edvard Munch The Scream, e vjedhur më 22 gusht 2004, është gjetur në një bastisje nga policia norvegjeze. Punimet e ruajtura u rikthyen në ekran më 23 maj 2008, kur ekspozita “Scream and Madonna” në Muzeun Munch në Oslo shfaqi pikturat së bashku. Tërësia e përgjithshme e veprës nuk është komprometuar.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-31-gusht-2022/