Kalendari Historik 29 Qershor 2022

1916Diplomati britanik i kthyer në nacionalist irlandez Roger Casement dënohet me vdekje për pjesëmarrjen e tij në  kryengritjen e Pashkëve. I përshkruar si “babai i hetimeve të të drejtave të njeriut”, ai u nderua në vitin 1905 për Raportin e Vëzhgimit në Kongo dhe kalorës në 1911 për hetimet e tij të rëndësishme për abuzimet e të drejtave të njeriut në Peru.

 

1945Karpato-Ruthenia është aneksuar ushtarakisht nga Bashkimi Sovjetik. Para Luftës së Parë Botërore, shumica e këtij rajoni ishte pjesë e Mbretërisë së Hungarisë. Në periudhën ndërluftore, ajo ishte pjesë e Republikës Çekosllovake. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, rajoni u aneksua edhe një herë nga Mbretëria e Hungarisë. Tani ajo është pjesë e Ukrainës.

 

1978 – Lind në Honolulu, Nicole Scherzinger. Scherzinger, është një këngëtare, kërcimtare, kant-autore, aktore, dhe personalitet televiziv amerikane. Scherzinger u ngrit në famë si këngëtarja kryesor i  Pussycat Dolls, dhe nxori albumin PCD dhe Doll Domination duke u bërë një nga grupet më të shitura të vajzave në botë.

 

 

1987 – Piktura e Vincent Van Gogh, Le Pont de Trinquetaille, u ble për 20. 4 milion dollarë në një ankand në Londër. Van Gogh, ishte një piktor hollandez i pas-impresionizmit që është ndër figurat më të famshme dhe me ndikim në histori të artit perëndimor. Ai krijoi rreth 2200 vepra arti, duke përfshirë rreth 860 piktura.

 

 

1995 – Programi i anijes hapësinore, Misioni STS-71 (Atlantis) bashkohet, për herë të parë me stacionin hapësinor rus Mir. Shuttle që dërgoi në stacion një ekuipazh lehtësimi të dy kozmonautëve Anatoly Solovyev dhe Nikolai Budarin dhe rikuperoi astronautin Norman Thagard. Atlantis u kthye në Tokë në 7 korrik me një ekuipazh prej 8 vetash.

 

2000 – Vdes në moshën 77 vjeçare, Vittorio Gassman. Gassman, i njohur gjerësisht si Il Mattatore, ishte një aktor, regjisor dhe skenarist italian. Ai konsiderohet një nga aktorët më të mëdhenj italianë dhe shpesh mbahet mend si një interpretues jashtëzakonisht profesional, i gjithanshëm dhe magnetik, me një karrierë tepër të madhe.

 

 

2007Apple Inc. lëshon telefonin e saj të parë celular, iPhone. IPhone është një linjë e telefonave inteligjentë me bazë ekranin prekës të dizajnuar dhe tregtuar nga Apple Inc. Konsiderohet të jetë një nga shpikjet më të rëndësishme dhe inovative të shekullit XXI. Të gjitha gjeneratat e iPhone përdorin softuerin e sistemit operativ iOS.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-29-qershor-2022/