Kalendari Historik 27 Korrik 2022

1890Piktori i famshëm holandez, Vincent van Gogh qëllon veten dhe vdes dy ditë më vonë, nga plagët e marra. Ai vuante nga episodet psikotike dhe marrëzitë dhe megjithëse shqetësohej për qëndrueshmërinë e tij mendore, ai shpesh e linte pas dore shëndetin fizik, nuk hante si duhet, shpenzonte shumë kohë duke punuar, dhe pinte shumë.

 

1921 – Studiuesit në Universitetin e Torontos, të udhëhequr nga biokimisti Frederick Banting, vërtetojnë se insulina hormonale rregullon sheqerin në gjak. Insulina, është një hormon peptid i prodhuar nga qelizat beta të ishujve pankreatik, që konsiderohet të jetë hormoni kryesor anabolik i trupit. Niveli i ulët i insulinës, shkakton problem.

 

 

1955 – Traktati i Shtetit Austriak rikthen sovranitetin e Austrisë. Traktati i Shtetit Austriak u nënshkrua më 15 maj 1955 në Vjenë, në Schloss Belvedere midis fuqive pushtuese Aleate (Franca, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik) dhe qeveria austriake. Republika Popullore Federale fqinje e Jugosllavisë iu bashkua traktatit.

 

 

1970 – Vdes në moshën 81 vjeçare, Antonio de Oliveira Salazar. Salazar, ishte një burrë shteti Portugez që shërbeu si Kryeministër i Portugalisë nga 1932 deri në 1968. Ai ishte përgjegjës për Estado Novo (“Shteti i Ri”), qeveria autoritare korporatiste që sundoi Portugalinë deri në 1974. Regjimi i tij u rrëzua nga Revolucioni i 25 Prillit.

 

 

 

1976Ish-kryeministri japonez Kakuei Tanaka është arrestuar nën dyshimin e shkeljes së ligjeve të këmbimit valutor dhe të tregtisë së jashtme në lidhje me skandalet e ryshfetit Lockheed. Skandalet e ryshfetit Lockheed përfshinë një seri ryshfet dhe kontribute të bëra nga zyrtarë të kompanisë amerikane të hapësirës ajrore Lockheed.

 

 

 

1983 – Lind në Prishtinë, Lorik Cana. Cana, është një ish-futbollist profesionist shqiptar. Ai, bëri debutimin e tij ndërkombëtar në qershor 2003, në moshën 19 vjeç. Cana është lojtari me më shumë shirite kapiteni i Shqipërisë i të gjitha kohërave me 92 pjesëmarrje të tilla, kur u emërua kapiten në vitin 2011.

 

 

1990 – Sovjeti i Lartë i Republikës Sovjetike Bjelloruse shpall pavarësinë e Bjellorusisë nga Bashkimi Sovjetik. Deri në vitin 1996 kjo ditë, gjithmonë festohej si Dita e Pavarësisë së Bjellorusisë. Por pas një referendumi popullor, të mbajtur po atë vit festimi i pavarësisë zhvendoset në 3 qershor.

 

 

2016 – Kandidati Presidencial i SHBA-së, Donald Trump i bëri thirrje publike Rusisë për të gjetur dhe lëshuar postën elektronike nga kundërshtari demokrat Hillary Clinton. Gjatë një hetimi të Këshillit të Posaçëm më vonë pretendoi se operativët rusë filluan hakimin në serverë në Komitetin Kombëtar Demokratik në të njëjtën ditë.

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-27-korrik-2022/