Kalendari Historik 26 Nëntor 2022

1912-  Në sheshin përpara Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, u ngrit për herë të parë flamuri i Pavarësisë nga patriotët Abdi Toptani, Muhamer Pazari, Ibrahim Agalliu, Shefqet Ndroqi. 26 Nëntori mbetet përherë ditë historike për Tiranën e fisnikërisë dhe bujarisë. Kur forcat serbe po i afroheshin Krujës, Durrësit dhe Tiranës, këto burra të mençur e fisnikë që nderuan historinë e këtij qyteti, iu bashkuan arkitektit të pavarësimit Ismali Qemal Vlora, në projektin që më pas do të shënonte ditën e lindjes së shtetit shqiptar.

 

1922 – Për herë të parë në historinë e kinematografisë, prodhohet filmi me ngjyra. The Toll of the Sea, është një film dramatik pa zë i vitit 1922 i drejtuar nga Chester M. Franklin, dhe i prodhuar nga Korporata Technicolor Motion Picture, lëshuar nga Metro Pictures, dhe paraqet Anna May Wong në rolin e saj të parë drejtues. Filmi ishte me skenar të Frances Marion dhe regji të Chester M. Franklin, ku spikatën në rolet kryesore të luajtura nga Wong dhe Kenneth Harlan.

 

1939 – Në kufirin midis Finlandës dhe Bashkimit Sovjetik, ndodh ajo që do të quhet edhe si “Bombardimi i Mainila-s”. Ushtria Sovjetike orkestron një incident i cili përdoret për të justifikuar fillimin e Luftës së Dimrit me Finlandën katër ditë më vonë. Gjatë këtij, incidenti ushtarak , ku Ushtria e Kuqe, bombardoi fshatin rus Mainila (i vendosur afër Belostrov), deklaroi se zjarri kishte origjinën nga Finlanda përtej kufirit të afërt dhe pretendohej se kishte humbje në personel.

 

1970 – Në Basse-Terre, të Guadeloupe, bie rreth 40mm shi në një minute. Këto janë, reshjet më të rënda të regjistruara ndonjëherë në botë. Basse-Terre shtrihet në një pikë kalimtare midis një klime të shiut tropikal dhe një klimë tropikale të musonit. Ndërsa Basse-Terre ka një shtrirje më të thatë nga janari deri në mars, qyteti nuk ka asnjë muaj të sezonit të thatë. Muaji më i thatë i qytetit (shkurt) sheh mesatarisht afërsisht 60 mm reshje.

 

1983 – Në Londër, 6.800 lingota ari me vlerë afro 26 milion paundësh, u vodhën nga kasaforta Brink’s-Mat në Aeroportin Heathrow. E njohur ndryshe dhe si “Vjedhja e Brinks-Mat” në këtë kasafortë përpos lingotave me vlerë ari, u vodhën dhe, diamante, dhe para, të marra nga një depo. Shufrat ishin pronë e Johnson Matthey Bankers Ltd, e cila u rrëzua vitin e ardhshëm pasi dha kredi të mëdha për mashtrimet dhe firmat e falimentimit. Dy persona u dënuan por, shumica e arit nuk u gjetën kurrë.

 

1990 – Lind në Prishtinë, këngëtarja e famshme, Rita Ora. Ora, është një këngëtare, kantautore dhe aktore angleze, me orgjininë, shqiptare. Ajo u ngrit në dukje në shkurt të vitit 2012 kur u shfaq në siglën e DJ Fresh, “Hot Right Now”, i cili arriti numrin një, në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi i saj i parë në studio, Ora, i lancoi në gusht 2012, zuri vëndin e parë, në Mbretërinë e Bashkuar. Ora ishte artistja me numrin më të madh të interpretimeve single, më të sukseshme në historinë muzikore të Britanisë së Madhe.

 

2007 – Vdes në Californi në moshën 94 vjeçare, Mel Tolkin. Tolkin, ishte një shkrimtar i komedisë televizive që njihej më së miri si autori kryesor i serisë së komedive të skicave të drejta Your Show of Shows (NBC, 1950-1954) gjatë Epokës së Artë të Televizionit. Atje ai kryesoi një staf që përfshinte Mel Brooks, Neil Simon dhe Danny Simon. Salla e shkrimtarëve frymëzoi filmin My Favourite Year, prodhuar nga Brooks, dhe interpretimi në Broadway, i Laughter on the 23rd Floor , shkruar nga Neil Simon.

 

2008 – Në Indi, ndodhin sulmet terroriste në Mumbai. ishin një seri sulmesh terroriste që ndodhën në Nëntor 2008, kur 10 anëtarë të Lashkar-e-Taiba, një organizatë islamike terroriste me seli në Pakistan, kryen 12 sulme të koordinuara me qitje dhe bomba që zgjatën katër ditë në të gjithë Mumbain. Të paktën 174 njerëz vdiqën, duke përfshirë 9 sulmues, dhe më shumë se 300 u plagosën. Këto, do të ishin disa nga sulmet, më të egra terroriste që shteti Indian, kishte pësuar ndonjëherë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-26-nentor-2022/