Kalendari Historik 22 Korrik 2022

1946Një organizatë e fshehtë izraelite, Irgun, bombon Hotelin King David në Jeruzalem, ku ishte vendi i administratës civile dhe selia ushtarake për Palestinën. Gjatë këtij sulmi, mbetën të vdekur 91 persona, si dhe u plagosën me qindra të tjerë. Shumica e të vrarëve në sulm, ishin ushtarakë dhe civilë britanikë.

 

 

1962 – Gjatë Programit Mariner, anija kozmike Mariner 1 fluturon në mënyrë të çrregullt disa minuta pas lëshimit dhe më pas shkatërrohet. Zbatimi i gabuar i komandave udhëzuese e bëri të pamundur drejtimin e saj dhe njëkohësisht të pashmangshëm shpërthimin e saj në ajër. Fatmirësisht nga ky shpërthim, nuk pati të lënduar.

 

1969 – Vdes në moshën 47 vjeçare, Judy Garland. Garland, ishte një aktore amerikane, këngëtare, vaudevilliane dhe balerine. Me një karrierë që zgjati 45 vjet, ajo arriti një yll ndërkombëtar si aktore në role muzikore dhe dramatike, si artist regjistrues dhe në skenën e koncertit. Ajo, ndër vite, fitoi disa çmime të rëndësishme.

 

 

1983Ligji ushtarak në Poloni është revokuar zyrtarisht. E drejta ushtarake në Poloni i referohet periudhës, kur qeveria komuniste e Republikës Popullore Polake kufizoi në mënyrë drastike jetën normale duke futur ligjin ushtarak në një përpjekje për të goditur opozitën politike, veçanërisht Lëvizjen e Solidarnostit.

 

 

1990Greg LeMond, një çiklist amerikan, në garat në rrugë, fiton Tour de France e tij të tretë, pasi drejtoi shumicën e garës. Ishte fitorja e dytë radhazi e LeMond në Tour de France. LeMond konsiderohet nga shumë njerëz si çiklisti më i madh amerikan i të gjitha kohërave. Gjatë karrierës së tij, LeMond mbrojti disa avancime teknologjike për çiklizmin.

 

1992 – Lind në Texas, Selena Gomez. Gomez, është një këngëtare, aktore, dhe prodhuese e televizionit amerikan. Ajo filloi karrierën e saj duke u shfaqur në serinë televizive për fëmijë Barney and Friends. Në adoleshencën e saj, ajo fitoi njohje më të gjerë për rolin e saj si Alex Russo në serinë televizive Wizards of Waverly Place.

 

 

2003– Vdiq Dhimitër Shuteriqi, publicist, partizan i Frontit Nacional-Çlirimtar në Luftën e Dytë Botërore, punonjës, bashkëthemelues dhe drejtues i Lidhjes së Shkrimtarëve (1954-’73), deputet i Kuvendit Popullor (1950-’74), shkrimtar dhe historian i letërsisë shqiptare. Më 1947 u emërua drejtor i Institutit të Lartë Pedagogjik. Më 1950 u zgjodh deputet i Kuvendit Popullor deri më 1974 si përfaqësues i rrethit të Gramshit në fillim e më pas i Elbasanit.Më tej nga 1954 drejtoi për 19 vite me radhë organizatën e Lidhjes së Shkrimtarëve, edhe pasi u riorganizua në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve më 1957. Si pasojë e revolucionit kulturor, më 1973 u denoncua si shumë të tjerë si borgjez, revizionist e dekadent.Gjithashtu i dhanë vërejtje për tregimin “E vërteta lakuriq” botuar në gazetën “Drita” më 8 shtator 1974, të cilat i pranoi.

 

2011 – Ndodhin, sulmet e Norvegjisë, ku së pari një bombë që kishte në shënjestër ndërtesat qeveritare në qendrën e Oslos, shpërthen, duke u pasuar nga një masakër në një kamp rinor në ishullin e Utoyas. Ato u kryen nga Andreas Breivik, një terrorist i ekstremit të djathtë. Gjatë këtyre sulmeve vdiqën, afro 80 persona të pafajshëm.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-22-korrik-2022/