Kalendari Historik 22 Gusht 2022

1910 – Koreja është aneksuar nga Japonia me nënshkrimin e Traktatit Japoni-Kore të vitit 1910, duke filluar një periudhë të sundimit japonez të Koresë që zgjati deri në fund të Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 1965, Traktati i Marrëdhënieve Themelore midis Koresë së Jugut dhe Japonisë konfirmoi se ky traktat është “tashmë e pavlefshme”.

 

 

1941 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore, trupat gjermane fillojnë rrethimin e Leningradit. Rrethimi filloi më 8 shtator 1941, kur Wehrmacht ndau rrugën e fundit për në qytet. Megjithëse forcat sovjetike arritën të hapnin një korridor të ngushtë tokësor drejt qytetit më 18 janar 1943, Ushtria e Kuqe nuk e ngriti rrethimin deri më 27 janar 1944, 872 ditë pasi filloi.

 

1953 – Kolonia penale në ishullin Devil është mbyllur përgjithmonë. Ishulli Devil ishte famëkeq sepse u përdor për internimin e brendshëm të të burgosurve politikë francezë, me më të famshmin ishte Kapiteni Alfred Dreyfus. Shumica e të internuarve në këtë ishull do të vdisnin si pasojë e punës së rëndë të detyruar dhe sëmundjeve.

 

 

1962 – OAS përpiqet të vrasë presidentin francez Charles de Gaulle. De Gaulle u shënjestrua për vdekje nga kjo organizatë, në shenjë hakmarrjeje për nismat e tij algjeriane. U bënë disa përpjekje vrasjesh ndaj tij, më i famshmi ndodhi, kur ai me gruan e tij u arratisën ngushtë nga një pritë e organizuar me mitraloz në limuzinën e tyre Citroën DS.

 

1978 – Vdes në moshën 80 vjeçare, Jomo Kenyatta. Kenyatta, ishte një aktivist dhe politikan kenian anti-kolonial i cili qeverisi Kenia si Kryeministrin e saj nga 1963 deri në 1964 dhe më pas si Presidenti i saj i parë nga 1964 deri në vdekjen e tij në 1978. Ai ishte kreu i parë indigjen i vendit dhe luajti një rol të rëndësishëm në pavarësinë e Kenias.

 

1985 – Fluturimi 28 A Britanik Airtours vuan një zjarr motori gjatë ngritjes në aeroportin e Manchester. Pilotët, anulojnë fluturimin, por për shkak të procedurave joefikase të evakuimit, 55 njerëz vdesin, kryesisht nga thithja e tymit. Ky aksident, do të ndryshonte përgjithmonë rregullat e fluturimeve ajrore në botë.

 

 

1995 – Lind në Londër, Dua Lipa. Lipa, është një këngëtare dhe kantautore britanike, me origjinë shqiptare e Kosovës. Lipa ka marrë akordime të ndryshme, përfshirë dy çmime Grammy, tre Brit Awards dhe dy MTV Europe Music Awards. Ajo gjithashtu është nominuar për tre Billboard Music Awards, një American Music Award dhe dhjetë MTV Video Music Awards.

 

2004 – Versione të The Scream dhe Madonna, dy piktura të Edvard Munch, janë vjedhur nën kërcënimin e armës nga një muze në Oslo, të Norvegjisë. Më 8 Prill 2005, policia norvegjeze arrestoi një të dyshuar në lidhje me vjedhjen, por pikturat mbetën të humbura dhe u përfol se ato ishin djegur nga hajdutët për të shkatërruar provat.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-22-gusht-2022/