Kalendari Historik 20 Nëntor 2022

1910 – Vdes në moshën në moshën 82 vjeçare në Atsapovo, Leon Tolstoy. Tolstoy, ishte një shkrimtar rus që vlerësohet si një nga autorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ai mori nominime të shumta për Çmimin Nobel në Letërsi çdo vit nga 1902 deri në 1906, dhe nominimet për Çmimin Nobel për Paqen në 1901, 1902 dhe 1910. Mos-marrja e këtij çmimi nga Tlstoy, është një polemikë e madhe për çmimin Nobel. Dy nga veprat e tij më të famshme në botë janë, War and Peace, dhe Anna Karenina. Ai gjithashtu shkruajti një numër eseshë filozofike.

 

1925 – Lind në Massachusetts Robert (Bob) Kennedy. Kennedy, ishte një politikan dhe avokat amerikan që shërbeu si Prokurori i Përgjithshëm i 64-të i Shteteve të Bashkuara nga Janari 1961 deri në Shtator 1964, dhe si senator amerikan nga New York nga Janari 1965 deri në vrasjen e tij në Qershor 1968. Kennedy, si vëllezërit e tij John dhe Edward, ishte një anëtar i shquar i Partisë Demokratike dhe është parë të shihet nga disa historianë si një ikonë e liberalizmit modern amerikan.

 

1945 – Në Nuremberg të Gjermanisë, starton zyrtarisht Gjyqi i famshëm ndaj kriminelëve nazistë të Luftës së Dytë Botërore. Ky gjyq, ishte në vazhdën e një serie gjykatash ushtarake të mbajtura pas Luftës së Dytë Botërore nga Forcat Aleate sipas ligjit ndërkombëtar dhe ligjeve të luftës. Gjyqet për ndjekjen penale të anëtarëve të shquar të udhëheqjes politike, ushtarake, dhe ekonomike të Gjermanisë naziste, të cilët planifikuan, ose kryen, Holokaustin dhe krimet e tjera të luftës. Në këto gjyqe pati mjaft liderë nazistë që u dënuam me vdekje.

 

1962 – Përfundon zyrtarisht pas 12 ditësh Kriza e Raketave në Kubë. Në përgjigje të Bashkimit Sovjetik duke rënë dakord të hiqte raketat e tij nga Kuba, Presidenti i SHBA John F. Kennedy i jep fund karantinës së kombit të Karaibeve. Kriza e Raketave në Kubë, përcaktohet si konfrontimi midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik të iniciuar nga zbulimi amerikan i vendosjes së raketave balistike sovjetike në Kubë. Përballja gjatë Luftës së Ftohtë, shpesh pati tendencën që të përshkallëzohej në një luftë bërthamore të një shkalle të plotë.

 

1990 – Arrestohet, Andrei Chikatilo, një nga vrasësit serialë më të frikshëm të Bashkimit Sovjetik. Gjatë gjyqit ndaj tij, ai përfundimisht dëshmoi për 56 vrasje të kryera. Ndërkohë që më pas numri i krimeve të kryera, rezultoi në 60. I njohur ndryshe, dhe si “Kasapi i Rostov-it”, Chikatilo, cilësohet si një nga kriminelët më kryesorë të Rusisë sovjetike në vitet 80-90-të. Ai u dënua me vdekje, për krimet e kryera, dhe u ekzekutua me pushkatim në vitin 1994. Pavarësisht dëshmive të tij gjyqësore, arsyet e vërteta të vrasjeve të tij, nuk u zbuluan kurrë.

 

1994 – Qeveria Angolane dhe rebelët e UNITA nënshkruajnë Protokollin e Lusaka në Zambia, duke i dhënë fund 20 viteve të luftës civile. Të dy palët nënshkruan një armëpushim si pjesë e protokollit më 15 nëntor 1994 dhe traktati u nënshkrua në 20 nëntor 1994. Lufta Civile në Angola midis fraksioneve rebele të MPLA-s dhe UNITA-s, do të ishte një nga më të përgjakshmet, jo vetëm në historinë e këtij vendi, por në tërë kontinentin afrikan. Në të humbën jetën rreth 500 mijë civilë.

 

2013 – Ndërron jetë në një aksident rrugor në aksin rrugor Elbasan-tiranë,pranë lapidarit te kërrabës Sokol Olldashi, politikan shqiptar, deputet i partisë demokratike. Shkollimin e mesëm e kreu në vendlindje, Durrës, ndërsa studimet e larta për drejtësi i kreu më 1995 dhe në vitin 2004 Kolegjin e Mbrojtjes, pranë Komandës së Doktrinave. Që nga koha e studimeve fillon të punojë si gazetar në Albania, Rilindja Demokratike, Agjencinë Telegrafike Shqiptare dhe bëhet kryeredaktor i televizionit ATN, pastaj zgjidhet në krye të Forumit Rinor të Partisë Demokratike dhe, në vitin 2001, zgjidhet deputet në Parlament. Në vitin 2005 i ngarkohet detyra e Ministrit të Rendit, të cilën e dorëzoi për t’u kandiduar në postin e kryetarit të Bashkisë Tiranë më 2007. Pas “humbjes” së këtij kandidimi, nga viti 2007, mbajti postin e Ministrit të Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit në qeverinë e Shqipërisë.

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-20-nentor-2022/