Kalendari Historik 20 Gusht 2022

1915 – Vdes në moshën 61 vjeçare, Paul Elrich. Elrich, ishte një mjek dhe shkencëtar gjerman i dekoruar me Çmimin Nobel, i cili punoi në fushat e hematologjisë, imunologjisë dhe kimioterapisë antimikrobike. Ai është besuar me gjetjen e një kure për sifilizin në vitin 1909. Elrich shpiku teknikën pararendëse në bakteret e njollosura në Gram.

 

1931 – Lind në Ohio, Don King. Don King, është një promovues amerikan i boksit i njohur për përfshirjen e tij në ndeshjet historike të boksit. Pikat kryesore të karrierës së King përfshijnë, promovimin e “Rumble in the Jungle” dhe “Thrilla in Manila”.  King ka promovuar disa nga emrat më të spikatur në boks, duke përfshirë Muhamed Aliun, Joe Frazier, George Foreman.

 

1940 – Në Mexico City, revolucionari i internuar Leon Trotsky është plagosur me vdekje, me një sëpatë akulli nga Ramon Mercader. Ai vdes ditën tjetër. Agjenti i NKVD, Ramon Mercader u gjykua dhe u dënua për vrasje dhe kaloi 20 vitet e ardhshme në një burg meksikan. Stalini i paraqiti Mercaderit një Urdhër të Leninit në mungesë.

 

 

1968 – Gjatë Luftës së Ftohtë, trupat e Paktit të Varshavës pushtojnë Çekosllovakinë, duke shtypur Pranverën e Pragës. Pjesëmarrja e Gjermanisë Lindore është e kufizuar në disa specialistë për shkak të kujtimeve të luftës së fundit. Vetëm Shqipëria dhe Rumania nuk pranojnë të marrin pjesë. Pushtimi i Pragës, shkaktoi një revolt ndërkombëtare.

 

 

1977 – NASA lëshon anijen Voyager 2. Pjesë e programit Voyager, ajo u lançua 16 ditë para binjakut të saj, Voyager 1, në një trajektore që u desh më shumë kohë për të arritur te Jupiteri dhe Saturni, por mundësuan takime të mëtejshme me Uranusin dhe Neptunin. Voyager 2 është i katërti nga pesë anije kozmike për të arritur shpejtësinë e arratisjes Diellore.

 

1988 – Gjatë luftës Iran-Irak, një armëpushim është rënë dakord pas gati tetë viteve të luftës. Lufta Iran-Irak filloi, kur Iraku pushtoi Iranin dhe përfundoi, kur Irani pranoi armëpushimin e ndërmjetësuar nga OKB. Iraku dëshironte të zëvendësonte Iranin si shtetin mbizotërues të Gjirit Persik dhe ishte i shqetësuar, për ndikimin e tij në rajon.

 

 

1993 – Pas raundeve të negociatave të fshehta në Norvegji, Marrëveshjet e Oslo-s janë nënshkruar, të ndjekura nga një ceremoni publike e transmetuar live në Washington, D.C muajin tjetër. Marrëveshjet e Oslo-s janë një palë marrëveshje e njohjes së ndërsjelltë midis Qeverisë së Izraelit dhe Organizatës së erationlirimit të Palestinës (OÇP).

 

2008 – Spanair Flight 5022, nga Madridi, Spanja në Gran Canaria, rrëshqet nga pista dhe përplaset në Aeroportin Barajas. Nga 172 personat në bord, 146 vdesin menjëherë, dhe tetë më vonë vdesin nga plagët e marra në aksident. Ky do të ishte një nga aksidentet më të rënda ajrore të ndodhura ndonjëherë në avionët civilë të linjave ajrore spanjolle.

 

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-20-gusht-2022/