Kalendari Historik 18 Janar 2023

1919 – Hapet zyrtarisht, Konferenca e Paqes në Paris të Francës. Konferenca e Paqes në Paris, e njohur edhe si Konferenca e Paqes e Versajës, ishte takimi në 1919 dhe 1920 të Fuqive Aleate fitimtare pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore për të vendosur kushtet e paqes për Fuqitë Qendrore të mposhtura. Në këtë konferencë, Presidenti amerikan Wilson, mbrojti ekzistencën e kombit shqiptar.

 

1935 – Lind në Durrës Pjetër Arbnori i përndjekur politik në kohën e regjimit komunist, shkrimtar, deputet dhe Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë. Ai është quajtur “Mandela i Ballkanit”, për shkak të kohës së gjatë të kaluar në burgjet e diktaturës komuniste për 28 vjet. Më 1962 u arrestua i akuzuar se kish dashur të formonte një parti social-demokrate, gjë për të cilën u dënua me 25 vjet burgim. Pas tetëmbëdhjetë viteve burgim e ri dënuan me 10 vite të tjera burgim. Në kushtet më të vështira në burg ai shkroi një pjesë të madhe të veprës së tij letrare. Në kohën që periudha e dënimit të tij po përfundonte, atë e dënuan përsëri me dhjetë vjet burg. Në gusht të vitit 1989 Pjetër Arbnori u lirua nga burgu. Arbnori kaloi 28 vjet në burgun e Burrelit. Ai u arrestua në moshën 26 vjeçare dhe u lirua kur ishte 54 vjeç. Në janar të 1990 ai mori pjesë në Shkodër në demostratën kundër pushtetit komunist që rrëzoi bustin e Stalinit. Po në të njëjtin vit ai ishte bashkëthemelues i degës së Partisë Demokratike në Shkodër. Prej vitit 1991 deri më 2001 ishte deputet në Kuvendin e Shqipërisë, dhe prej vitit 1992 deri më vitin 1997 ishte Kryetar i Kuvendit. Me ndihmën e tij u bë e mundur riatdhesimi i eshtrave të shkrimtarit çam Bilal Xhaferri. Për Pjetër Arbnorin shpejt u bë e qartë se, ekzistonte rreziku që censura që ishte e zakonshme nën regjimin e vjetër të mund të rivendosej. Kështu, kur stacioni televiziv shtetëror nuk pranonte të transmetonte deklaratat dhe nismat e partisë opozitare, ai hyri në grevë urie. Fama e “Mandelës së Ballkanit” tërhoqi vëmendjen e shumë qeverive të botës perëndimore, mbështetja e të cilëve e detyroi koalicionin e shumicës së majtë në Parlament për të rishikuar qëndrimin e saj dhe të miratojë një garanci formale të pavarësisë së shtypit nga ndërhyrja e shtetit. Ndryshimi në ligj u njoh si “Amendamenti Arbnori”.

 

1936 – Vdes në Londër, në moshën 70 vjeçare. Rudyard Kipling. Kipling, ishte një gazetar, shkrimtar, tregimtar me tregime të shkurtra, poet dhe novelist, anglez. Ai lindi në Indi, një vend që frymëzoi shumë nga veprat e tij. Punimet e trillimeve të Kipling përfshijnë Jungle Book, Kim, dhe shumë tregime të shkurtra, përfshirë The Man Who Would Be King.

 

1941 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore, trupat britanike fillojnë një kundërsulm të përgjithshëm kundër Afrikës Lindore Italiane. Gjatë këtij kundërsulmi, trupat britanike të ndihmuar dhe nga kolonitë e tyre, arritën që të rimerrnin këtë rajon, dhe të detyronin trupat italiane që të tërhiqeshin përfundimisht. Britanikët patën 75 mijë të vdekur, ndërsa italianët, afro 65 mijë.

 

1967 – Albert DeSalvo, i mbiquajtur “Boston Strangler”, i akuzuar, për krime të shumta, dënohet me burgim të përjetshëm. DeSalvo, ishte një vrasës serial, i cili rrëfeu se ishte, vrasësi i 13 grave në zonën e Bostonit nga viti 1962 deri në 1964. Sidoqoftë, rrëfimi i tij për vrasjen është diskutuar dhe debati vazhdon se cilat krime ka kryer ai në të vërtetë.

 

 

1971 – Lind në Santpedor, Joseph “Pep” Guardiola. Guardiola, është një trajner profesionist i futbollit spanjoll dhe ish-lojtar, i cili është menaxheri aktual i klubit të Manchester City. Ai konsiderohet të jetë një nga trajnerët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Në sezonin e tij të parë si trajner, ai e udhëhoqi Barcelonën në fitoren e La Liga, Copa del Rey dhe UEFA Champions League.

 

1977 – Kryeministri i Republikës Socialiste Federale të Jugosllavisë, Dzemal Bijediç, gruaja e tij dhe gjashtë persona të tjerë, vriten në një aksident ajror në Bosnje Hercegovinë. Avioni u ngrit nga Baza Ajrore e Batajnicës  dhe ishte duke udhëtuar për në Sarajevë kur u rrëzua, në dukje për shkak të kushteve të dobëta të motit. Por konspiracionistët, theksojnë se ai u eliminua nga rivalët e tij serbë.

 

2005 – Airbus A380, avioni më i madh civil në botë, inagurohet, në një ceremoni në Toulouse, të Francës. Airbus A380 është aeroplani më i madh i pasagjerëve në botë, një aeroplan me trup të gjerë të prodhuar nga Airbus. Studimet e Airbus filluan në 1988 dhe projekti u njoftua në 1990 për të sfiduar mbizotërimin e Boeing 747 në tregun e fluturimeve ajrore.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-18-janar-2023/