Kalendari Historik 16 Korrik 2022

1945 Gjatë Projektit Manhattan, epoka Atomike fillon kur Shtetet e Bashkuara shpërthejnë me sukses një armë bërthamore provë të bazuar në plutonium afër Alamogordo, në New Mexico. Projekti i Manhattan ishte një ndërmarrje kërkimore dhe zhvillimi gjatë Luftës së Dytë Botërore që prodhoi armët e para bërthamore në botë.

 

 

 

1951 Mbreti Leopold III i Belgjikës abdikon në favor të djalit të tij, Baudouin I.  Ai ishte djali i madh i mbretit Leopold III, dhe Princeshës Astrid të Suedisë. Për shkak se ai dhe gruaja e tij, Mbretëresha Fabiola, nuk patën fëmijë, me vdekjen e Baudouin kurora i kaloi ligjërisht vëllait të tij të vogël, mbretit Albert II.

 

 

1969Gjatë Programit  Apollo 11, misioni i parë për të ulur astronautët në Hënë, është nisur nga Qendra Hapësinore Kennedy në Cape Kennedy, në Florida. Neil Armstrong u bë personi i parë që u fut në sipërfaqen hënore gjashtë orë dhe 39 minuta më vonë në 21 korrik, Buzz Aldrin iu bashkua atij 20 minuta më vonë.

 

 

 

1989 – Lind në Cardiff, Gareth Bale. Bale, është një futbollist profesionist i Uellsit që luan si një krah për klubin spanjoll La Liga Real Madrid dhe ekipin kombëtar të Uellsit. Ai ishte golashënuesi më i mirë për Uellsin në fushatën e tyre të suksesshme kualifikuese për UEFA Euro 2016, duke shënuar shtatë gola

 

 

1989 – Vdes në moshën 81 vjeçare, Herbert von Karajan. Von Karajan, ishte një dirigjent austriak. Ai ishte dirigjent kryesor i Filarmonisë së Berlinit për 35 vjet deri në vdekjen e tij në vitin 1989. Sipas një vlerësimi, ai ishte artisti më i shitur i regjistrimit të muzikës klasike të të gjitha kohërave, pasi kishte shitur rreth 200 milion rekorde.

 

 

 

1999 John F. Kennedy Jr, gruaja e tij, Carolyn dhe motra e saj Lauren Bessette vdiq kur avioni Piper Saratoga PA-32R të cilin ai po pilotonte u rrëzua në Oqeanin Atlantik në brigjet e Martha Vineyard. Kennedy Jr, Ai ishte një djalë i Presidentit John F. Kennedy dhe Zonja e Parë Jacqueline Kennedy dhe një vëlla më i vogël i Caroline Kennedy.

 

 

2004Millennium Park, i konsideruar si projekti i parë dhe më ambicioz i arkitekturës në fillim të shekullit 21, i Chicago, është hapur për publikun nga kryetari i bashkisë, Richard M. Daley. Parku kishte për qëllim të festojë mijëvjeçarin e tretë dhe është një qendër e shquar qytetare pranë bregut të Liqenit të Michigan.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-16-korrik-2022/