Kalendari Historik 15 Shkurt 2023

1898 – Luftanija amerikane USS Maine shpërthen dhe mbytet në portin e Havanas në Kubë, duke vrarë 275 vetë. Kjo ngjarje i bën Shtetet e Bashkuara që ti shpallin zyrtarisht luftë Spanjës. Lufta çoi në shfaqjen e mbizotërimit të SHBA në rajonin e Karaibeve, dhe rezultoi në blerjen e pronave të Spanjës në Paqësor. Kjo çoi në përfshirjen e SHBA në Revolucionin e Filipineve dhe përfundimisht në Luftën Filipino-Amerikane.

 

1923 – Greqia bëhet vendi i fundit evropian që miratoi kalendarin Gregorian. Kalendari Gregorian është kalendari i përdorur në pjesën më të madhe të botës. Ai u emërua kështu, pas Papës Gregori XIII, i cili e prezantoi atë në tetor 1582. Hapësirat kalendarike kërcejnë vitet për ta bërë vitin mesatar 365 ditë, duke përafruar vitin tropikal që përcaktohet nga revolucioni i Tokës rreth Diellit.

 

1933 – Në Miami, Giuseppe Zangara përpiqet të vrasë Presidentin e zgjedhur të SHBA Franklin D. Roosevelt. Gjatë një fjalimi të natës nga Roosevelt në Miami, të Floridas, Zangara gjuajti pesë të shtëna me një armë që ai kishte blerë disa ditë më pare, por në vend të tij, plagos kryetarin e Chikagos, Anton J. Cermak, i cili vdes nga plagët e marra, më 6 mars 1933. Ky do të ishte atentati i vetën ndaj Presidentit Roosevelt.

 

1948 – Lindi në Pagarushë në komunën e MalishevësKosovë, Eqrem Kryeziu. Është politikan dhe profesor i letërsisë shqipe, doktoroi në vitin 2007 në shkenca filologjike në Universitetin e Prishtinës.Që nga themelimi i LDK-së në Kosovë dhe deri në kuvendin e tretë zgjedhor të degës ka qenë Kryetar i Degës së saj në Prizren. Pas zgjedhjeve të vitit 1998 është zgjedhur anëtar i kryesisë ndërsa pas atyre të vitit 2006 është zgjedhur nënkryetar i parë i LDK-së në Prishtinë. Përndryshe që nga viti 1972 Eqrem Kryeziu ishte i angazhuar në arsim. Në vitin 2006 ai ishte kryetar i komunës së Prizrenit

 

1951 – Lind në Uxbridge, Jane Seymour. Seymour, është një aktore britaniko-amerikane, e njohur më së shumti për shfaqjet e saj në filmin James Bond Live dhe Let Let, Somewhere In Time, East of Eden, The Scarlet Pimpernel, Onassis, The Richest Man in the World, War and Remembrance, La Revolution française, në rolin e mbretëreshës, Marie Antoinette dhe Weddinng Crashers. Në vitin 2000, ajo u emërua një Zyrtare e Urdhrit të Perandorisë Britanike.

 

1972 – Jose María Velasco Ibarra, Presidenti i Ekuadorit për herë të pestë, pëson po aq grushte shteti nga forcat e armatosura të vendit të tij. Ibarra ishte një populist i zjarrtë që nuk kishte një organizim zyrtar partie. Përkundrazi, ishte retorika e tij populiste që tërhoqi ndjekës entuziastë, pasi ai e paraqiti veten si avokatin e të varfërve dhe të shtresave të ulëta të popullsisë.

 

1989 – Gjatë Luftës Sovjeto-Afgane, Bashkimi Sovjetik njofton zyrtarisht tërheqjen e të gjitha trupave e tij nga Afganistani. Kjo luftë zgjati plot një dekadë që nga viti 1979 dhe deri në 1989. BRSS, humbi në këtë vend mbi 20 mijë trupa, dhe la pas me mijëra pjesë nga arsenali i vetë logjistik ushtarak. Ndërsa nga pala afgane mbetën të vdekur rreth 2 milionë civilë dhe ushtarë. Pas humbjes së këtij konflikti Bashkimi Sovjetik u shpërbë.

 

1991 – Nënshkruhet Marrëveshja e Vishegradit, nga drejtuesit e Çekosllovakisë, Hungarisë dhe Polonisë, duke krijuar bashkëpunimin për të lëvizur drejt sistemeve të tregut të lire. Grupi i Vishegradit është një aleancë kulturore dhe politike e Çekisë, Sllovakisë, Hungaris dhe Polonisë, që janë anëtare të BE dhe NATO, për qëllimet të bashkëpunimit ushtarak, kulturor, ekonomik dhe energjetik me njëri-tjetrin.

 

2002 – Vdes në moshën 87 vjeçare, Howard K. Smith. Smith, ishte një gazetar amerikan, reporter në radio, anchorman televiziv, komentues politik dhe aktor i filmit. Ai ishte një nga anëtarët origjinalë të ekipit të korrespondentëve të luftës i njohur si Boys Murrow. Ndër nderimet që Smith mori gjatë viteve ishin DuPont Awards, Sigma Delta Chi, dhe një çmim nga Kongresi Hebre Amerikan në 1960.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-15-shkurt-2023/