Kalendari Historik 14 Shkurt 2024

1919 – Fillon Lufta sovjeto-polake. Ky konflikt filloi për shkak të kalimit të kufirit polak nga ana e Ushtrisë së Kuqe sovjetike, me qëllimin e përhapjes së revolucionit Bolshevik. Përplasjet ishin të shpeshta dhe të përgjakshme për të dyja palët luftuese. Por kjo luftë në fund do të fitohej nga trupat polake të cilat, i detyruan ato sovjetike që të tërhiqeshin brenda kufijve të tyre territorialë.

 

1924 – Ndodh Masakra e Shën Valentinit, ku 7 persona, rivalë të bandës së Al Capone, vriten në Chikago. Burrat u mblodhën në një garazh të Parkut Lincoln në mëngjesin e Ditës së Shën Valentinit. Ata u rreshtuan dhe u qëlluan nga katër sulmues të panjohur, të cilët ishin veshur si oficerë policie. Incidenti rezultoi nga lufta për të kontrolluar krimin në qytet të kryesuar nga George Moran, dhe rivalët e tyre të udhëhequr nga Al Capone.

 

1944 – Lind në Washington, Carl Bernstein. Bernstein, është një gazetar investigative dhe autor amerikan. Ndërsa një reporter i ri për The Washington Post në 1972, Bernstein u bashkua me Bob Woodward. Të dy bënë pjesën më të madhe të lajmeve origjinale për skandalin e Watergate. Këto skandale çuan në hetime të shumta qeveritare dhe dorëheqjen eventuale të Presidentit Richard Nixon.

 

1979 – Në Kabul, militantët Setami Milli rrëmbejnë ambasadorin amerikan në Afganistan, Adolph Dubs i cili vritet më vonë gjatë një përleshje me armë midis rrëmbyesve të tij dhe policisë. Në vitin 1978, Dubs u emërua Ambasador i Shteteve të Bashkuara në Afganistan pas Revolucionit Saur, një grusht shteti i cili solli në pushtet fraksionin afgan të rreshtuar në anën e Bashkimit Sovjetik.

 

Gjon Mili1984 – Ndërron jetë në Stamford, Connecticut, ShBA. Gjon Mili, një fotograf i njohur. Përveç fotografimit filloi edhe të shkruajë. Tri novela të tij me tituj “Larg”, “Ëndër” dhe “Nëna”, u botuan në revistën “Studenti shqiptar” të Odise Paskalit në Torino në vitin 1929. Në vitin 1937 mori titullin profesor. Ndërkohë Mili, bashkë me studimet dhe eksperimentet në fushë të teknikes, vazhdoi të fotografonte, duke u dalluar përherë e më shumë edhe në lëmin artistik. Fotografitë e tij me ekspozim ultra të shkurtër, përbëjnë një nga dukuritë më interesante të lidhjes së shkencës me artin. Për 15 vjet Mili ka punuar si fotoreporter për revistën e njohur amerikane “Life”. Në vitin 1949 krijoi një seri fotosh me Pikason në Valori të Francës. Ndër to ishte edhe ajo më e njohura, me titull “Pikaso duke vizatuar me dritë”, që gjendet në shumë albume të ajkës së fotografisë botërore. Mori pjesë edhe në ekspozitën kolektive më të madhe të fotografëve të shekullit të kaluar me emrin „Familja e njeriut”, hapur në Nju Jork me 1955. Këtu Mili u përfaqësua me foton “Nudo duke zbritur shkallët”. Në vitin 1970 u botua në Nju Jork album-monografia e tij “Picasso’s third dimension”. Dhjetë vite më vonë, më 1980 Shoqata “New York Graphic Society” botoi “Gjon Mili – Photographs & Recollections”. Gjon Mili është marrë edhe me kinematografi, duke xhiruar me skenar të vet gjashtë filma dokumentarë. Ai mbeti gjatë gjithë jetës një amerikan me origjinë shqiptare, duke mos ndryshuar shumë gjëra, që nga emri i tij, të cilin e shkroi gjithmonë “Gjon”, duke thënë vet se “ai shkruhet dhe lexohet kështu vetëm në Shqipëri”, kombësinë dhe sidomos përdorimin e gjuhës shqipe të cilën e fliste dhe e shkruante saktë e bukur.

1989 – Udhëheqësi iranian Ruhollah Khomeini lëshon një fetva që inkurajon myslimanët të vrasin Salman Rushdie, autor i Vargjeve Satanike. Vargjet Satanike është romani i katërt i Salman Rushdie, botuar për herë të parë në 1988 dhe frymëzuar pjesërisht nga jeta e Muhamedit. Rushdie përdori realizmin magjik dhe u mbështet në ngjarjet bashkëkohore dhe njerëzit për të krijuar karakteret e tij.

 

2004 – Vdes në Rimini, në moshën 34 vjeçare, Marco Pantani. Pantani, ishte një çiklist italian i garave në rrugë, i konsideruar gjerësisht një nga çiklistët më të mirë të të gjitha kohërave në garat profesionale të biçikletave në rrugë. Ai fitoi si Tour de France, ashtu edhe Giro d’Italia në 1998, duke qenë italiani i gjashtë pas Ottavio Bottecchia, Gino Bartali, Fausto Coppi, Felice Gimondi dhe Gastone Nencini për të fituar Tour de France.

 

2005 – YouTube është lançuar nga një grup studentësh të kolegjit, duke u bërë përfundimisht faqja më e madhe e internetit për ndarjen e videove në botë dhe një burim kryesor për videot virale. Ajo, është një platformë amerikane për ndarjen e videove me seli në San Bruno. Tre ish-punonjës të PayPal, Chad Hurley, Steve Chen dhe Jawed Karim krijuan këtë platformë. YouTube tani operon si një nga filialet e Google.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-14-shkurt-2024/