Kalendari Historik 14 Nëntor 2022

1908 – U mbajt Kongresi i Manastirit, ose Kongresi i Alfabetit, ka qenë një konferencë akademike në qytetin e Manastirit, mes datave 14 nëntor – 22 nëntor 1908, për standardizimin e alfabetit të gjuhës shqipe. Data 22 nëntor përbën tashmë një ditë përkujtimore në Shqipëri, Kosovë, Republikën e Maqedonisë dhe në diasporën shqiptare, e njohur si Dita e Alfabetit. Përpara kongresit, gjuha shqipe përfaqësohej prej gjashtë ose më shumë alfabetesh, pa llogaritur nën variantet. Kongresi u mbajt prej shoqërisë “Bashkimi” në shtëpinë e Fehim Zavalanit, ku ishte edhe selia e shoqërisë. Pjesëmarrësit në kongres ishin figura të dalluara të jetës kulturore e politike mbarëshqiptare. U thirrën 50 delegatë, përfaqësues të njëzet e tre qyteteve të banuara nga shqiptarët, shoqërive kulturore e patriotike, tridhjet e dy nga të cilët kishin të drejtë vote dhe tetëmbëdhjetë vëzhgues. Ndër delegatët më të shquar qenë Gjergj Fishta, Mid’hat Frashëri, Sotir Peci, Ndre Mjeda, Shahin Kolonja, Bajo Topulli, Parashqevi Qiriazi, Fehim Zavalani. Delegat tjetër nga familja Zavalani ishte Izet Zavalani, përfaqësues i Follorinës. I zoti i shtëpisë, Fehim Zavalani, mbajti fjalën hyrëse.

1954 – Lind në Alabama, Condoleezza Rice. Rice, është një politologe dhe diplomate amerikane. Ajo shërbeu si Sekretarja i 66-të e Shteteve të Bashkuara, duke qenë personi i dytë që mbajti atë detyrë në administrimin e Presidentit George W. Bush. Rice ishte Sekretarja e parë femër Afrikano-Amerikane e Shtetit, si dhe Sekretarja i dytë i Shtetit Afrikano-Amerikane (pas Colin Powell), dhe Sekretarja e dytë femër e Shtetit (pas Madeleine Albright). Rice ishte Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Presidentit Bush gjatë mandatit të tij të parë.

 

1957 – Në rajonin e Tioga-s në periferi të New York-ut, forcat e policisë federale amerikane (FBI), arrestojnë shumë nga krerët e Mafias italo-amerikane Cosa Nostra. Ata ishin mbledhur aty për të realizuar një takim të quajtur edhe si “Takimi në Apalachin”. Ky takim u organizua nga Joseph Barbera dhe Albert Anastasia, dy nga eksponentët më të mëdhenj të botës së krimit në SHBA. Shumë nga mafiozët që u arrestuan, në ato momente ishin duke u përpjekur që të arratiseshin me shpejtësi nga vendi. Numri i të arrestuarve arriti në 100.

 

1967 – Shkencëtari dhe fizikanti amerikan Theodore Maiman mori patentën për shpikjen e sistemit e tij të lazerit rubin, lazerin e parë në botë. Një lazer rubin është një lazer në gjendje të ngurtë që përdor një kristal sintetik rubin si mediumin e tij të fitimit. Lazeri u shkarkua me sukses në 16 maj 1960. Në një konferencë shtypi të 7 korrikut 1960 në Manhattan, Maiman dhe punëdhënësi i tij, Hughes Aircraft Company, njoftuan shpikjen e lazerit në botë. Ndërsa patenta e shpikjes iu dha 7 vjet më pas.

 

1969 – NASA lançon Apollo 12, anijen e dytë hapësinore për të eksploruar sipërfaqen e Hënës. Apollo 12 ishte fluturimi i gjashtë i ekuipazhit në programin Apollo të Shteteve të Bashkuara dhe i dyti që u ul në Hënë. U lançua në 14 nëntor 1969, nga Qendra Hapësinore Kennedy, Florida, katër muaj pas Apollo 11. Komandanti Charles “Pete” Conrad dhe Piloti i Modulit Lunar të Apollo-s Alan L. Bean performuan pak më shumë se një ditë dhe shtatë orë aktivitet në sipërfaqen e Hënës.

 

1973 – Në Athinë, fillon kryengritja e Politeknikumit. Kjo ishte një demonstratë popullore masive ndaj juntës ushtarake greke të viteve 1967-74. Kryengritja filloi në 14 nëntor 1973, dhe u përshkallëzua në një revoltë të hapur anti-juntë. Ajo përfundoi në gjakderdhje në mëngjesin e hershëm të 17 nëntorit pas një serie ngjarjesh që filluan kur një tank që u përplas nëpër portat e Politeknikut. Si pasojë e këtyre protestave, afro 40 qytetarë do të mbeteshin të vdekur, dhe qindra të tjerë do të plagoseshin.

 

1982 – Lech Walesa, udhëheqësi i lëvizjes së Solidarnost-it të Polonisë, lirohet pas një viti internimi pranë kufirit Sovjetik. Walesa dhe shumë udhëheqës dhe aktivistë të tjerë të Solidaritetit u arrestuan. ai u burgos për 12 muaj deri në 14 nëntor 1982 në Chylice, Otëock dhe Arłamóë, qytete lindore afër kufirit Sovjetik. Ky internim afër kufirit sovjetik u bë për arsye të mbikëqyrjes së rreptë të tij jo vetëm nga ana e autoriteteve polake, por edhe nga ato ruse.

 

1992 – Shuhet në moshën 66 vjeçare simboli i futbollit austriak Ernst Happel. Happel, ishte një futbollist dhe trajner austriak. Ai vlerësohet si një nga menaxherët më të suksesshëm ndonjëherë, duke fituar edhe tituj të kupave të ligës dhe të vendit në Hollandë, Belgjikë, Gjermani dhe Austri. Happel, fitoi Kupën Evropiane dy herë, i pari në 1970 dhe i dyti në 1983. Ai ishte i pari nga pesë menaxherët që kishte fituar Kupën e Evropës me dy klube, Carlo Ancelotti, Ottmar Hitzfeld, José Mourinho dhe Jupp Heynckes ishin, pasuesit.

 

2001 – Forcat ushtarake të Aleancës së Veriut (Shtetet e Bashkuara të Amerikës së bashku me aleatët e saj) pas disa luftimeve të ashpra, morën nën kontroll kryeqytetin e Afganistanit, Kabul-in. Trupat e talebanëve, që deri në atë moment kishin sunduar kryeqytetin, u tërhoqën. U krijua kështu qeveria e re pro-perëndimore e udhëhequr nga Hamid Karzai. Qyteti i shkatërruar nga lufta filloi të shohë një zhvillim pozitiv, pasi shumë afganë të mërguar u kthyen në vend. Popullsia e qytetit u rrit nga rreth 500,000 në 2001 në mbi 3 milion vitet e fundit.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-14-nentor-2022/