Kalendari Historik 12 Gusht 2023

1944 – Trupat Waffen-SS masakrojnë 560 njerëz në Sant’Anna di Stazzema. Masakra e Sant’Anna di Stazzema ishte një krim lufte i Gjermanisë naziste i kryer në këtë fshati kodrinor në Toscana, të Italisë, gjatë një operacioni kundër lëvizjes italiane të rezistencës gjatë Fushatës Italiane në Luftën e Dytë Botërore.

 

1952 – Nata e Poeteve të Vrarë, ku 13 intelektualë të shquar hebrenj vriten në Moskë, të Rusisë, në Bashkimin Sovjetik. Arrestimet u bënë për herë të parë në shtator 1948 dhe qershor 1949. Të gjithë të pandehurit u akuzuan rrejshëm për spiunazh dhe tradhti, si dhe shumë krime të tjera. Shumica prej tyre ishin emra të famshëm.

 

1954 – Lind në Rouen, Francois Hollande. Hollande, është një politikan francez i cili shërbeu si President i Francës dhe ish-Bashkë Princ i Zyrës së Bashkuar nga Andorra nga 2012 deri në 2017. Ai më parë ishte Sekretar i Parë i Partisë Socialiste nga 1997 deri në 2008, Kryetar i Tulle nga 2001 deri në 2008 dhe Kryetar i Këshillit të Përgjithshëm i Corrèze.

 

1964 – Vdes në moshën 64 vjeçare, Ian Fleming. Fleming. ishte një autor anglez, gazetar dhe oficer i inteligjencës detare që është më i njohur për seritë e tij të James Bond të romaneve spiunë. Seria e romaneve të James Bond, më pas do të bëhej një nga filmat më të ndjekur në mbarë botën. Këto filma do të përmbanin rreth 25 seri.

 

1977 – Ndodh fluturimi i parë i lirë, i anijes kozmike Shuttle Enterprice, ajo u ndërtua për NASA si pjesë e programit Space Shuttle për të kryer fluturime të testit atmosferik pasi u nisën nga një Boeing 747 e modifikuar. Kjo anije, ishte ndërtuar pa motorë, dhe nuk dispononte një mburojë funksionale të nxehtësisë termike.

 

1981 – Lëshohet kompjuteri personal IBM. IBM Personal Computer, i njohur zakonisht si PC IBM, është versioni origjinal i modelit kompjuterik të pajtueshëm me IBM PC. Ky është modeli IBM me numër 5150 dhe u prezantua në 12 gusht 1981. Ajo u krijua nga një ekip inxhinierësh dhe projektuesish të drejtuar nga Don Estridge në Boca Raton, të Florida.

 

1992 – Kanadaja, Meksika, dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, njoftojnë përfundimin e negociatave për Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë të Amerikës së Veriut (NAFTA). Marrëveshja hyri në fuqi më 1 janar 1994 dhe shfuqizoi Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë Kanada-Shtetet e Bashkuara. Blloku i tregtisë NAFTA formoi një nga blloqet më të mëdha tregtare në botë.

 

2000 – Nëndetësja e Marinës ruse Kursk shpërthen dhe mbytet në Detin Barens gjatë një stërvitjeje ushtarake, duke vrarë tërë ekuipazhin e saj prej 118 personash. Kjo tragjedi detare, do të konsiderohet si më e rënda në historinë e Rusisë, post sovjetike. Para viteve 1990, flota sovjetike kishte pasur dhe disa raste të tjera të mbytjeve të nëndetëseve.

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-12-gusht-2023/