Kalendari Historik 10 Shtator 2022

1898Perandoresha Elisabeth e Austrisë vritet nga Luigi Lucheni. Lucheni, ishte një terrorist italian me bindje anarkiste. Gjyqi i tij filloi muajin tjetër, në tetor. Ai mori dënimin me burgim të përjetshëm, dhe do të vdiste në vitin 1910. Arsyet e vërteta të vrasjes së perandoreshës austriake Elisabeth, (Sisi) mbeten të panjohura.

 

 

1919Austria dhe Aleatët nënshkruajnë Traktatin e Saint-Germain-en-Laye duke njohur pavarësinë e Polonisë, Hungarisë, Çekosllovakisë, dhe Jugosllavisë. Ashtu si Traktati i Trianon me Hungarinë dhe Traktati i Versajës me Gjermaninë, ai përmbante garancinë e Lidhjes së Kombeve. Ky traktat u ratifikua më vonë edhe nga SHBA.

 

 

1937Nëntë kombe marrin pjesë në Konferencën e Nyon për të adresuar piraterinë ndërkombëtare në Detin Mesdhe. Konferenca u mblodh pjesërisht sepse Italia po kryente një luftë të pakufizuar nëndetëse, megjithëse marrëveshja përfundimtare e konferencës nuk e akuzonte Italinë drejtpërdrejt. Marrëveshja e parë, u nënshkrua në 14 shtator 1937.

 

1948Vdes në moshën 87 vjeçare, Ferdinand i I. Ferdinandi, ishte monarku i dytë i Shtetit të Tretë Bullgar, së pari si princ në pushtet (knyaz) nga 1887 në 1908, dhe më vonë si mbret (car) nga 1908 deri në abdikimin e tij në 1918. Nën sundimin e tij Bullgaria hyri në Luftën e Parë Botërore në anën e Fuqitë Qendrore në 1915.

 

 

1960Lind në Grayshott, Colin Firth. Firth, është një aktor anglez që ka marrë një Çmim Akademie, një Çmim Golden Globe, dy Çmime BAFTA dhe tre Çmime Guild të Aktorëve të Ekranit. Në vitin 2010, portretizimi i Firth i Mbretit George VI në Fjalimin e Mbretit të Tom Hooperit e fitoi atë në Akademinë për Aktorin më të Mirë.

 

 

1961 – Në Grand Prix të Italisë, një përplasje shkakton vdekjen e shoferit gjerman të Formula 1, Wolfgang von Trips dhe 13 spektatorëve që goditen nga Ferrari i tij, Ai kishte incidente të mëparshme në Autodromo Nazionale Monza, ku ai përplasi makinën në Grand Prix Italian 1956 dhe 1958 dhe u plagos në të dy ngjarjet. Aksidenti më vdekjeprurës në historinë e F1.

 

1977Hamida Djandoubi, e dënuar për tortura dhe vrasje, është personi i fundit që ekzekutohet nga gijotina në Francë. Ai ishte një punëtor bujqësor tunizian dhe i dënuar për vrasje. Hamid, u transferua në Marsejë, Francë, në 1968 dhe gjashtë vjet më vonë ai rrëmbeu, torturoi dhe vrau 22-vjeçaren Élisabeth Bousquet, ish të dashurën e tij.

 

 

2008Përplasësi i Madh i Hadronit në CERN, i përshkruar si eksperimenti më i madh shkencor në histori, mundësohet në Gjenevë, të Zvicrës. Përplasësi i Madh i Hadronit (LHC) është përplasësi i grimcave më i madh dhe me energji më të lartë në botë dhe makina më e madhe në botë. Ajo u ndërtua nga 10.000 shkenctarë nga 100 vënde të botës.

 

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-10-shtator-2022/