Kalendari Historik 10 Nëntor 2022

1928 – Lind në Romë, kompozitori me famë botërore Ennio Morricone. Morricone, është një kompozitor, orkestrues, dhe, dirigjent, duke shkruar në një gamë të gjerë stilesh muzikore. Që nga viti 1961, Morricone ka kompozuar mbi 400 kolona zanore për kinemanë dhe televizionin, si dhe mbi 100 vepra klasike. Rezultati i tij për të The Good, Bad and the Ugly të vitit 1966 konsiderohet si një nga tingujt më me ndikim në histori, dhe u përfshi në Sallën e Famave të Grammy. Ennio Morricone ka ndikuar në shumë artistë përsa i përket stileve dhe zhanreve të tjera, duke përfshirë Hans Zimmer, Danger Mouse, Dire Straits, Muse, Metallica, dhe Radiohead.

 

1936 – Lindi në Gjirokastër Muntaz Dhrami skulptori i madh shqiptar. Dhrami shkollën fillore dhe dy vjet të mesme i mbaroi në Gjirokastër. Gjatë viteve 1953 – 1956, ndoqi studimet në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë ku dhe mbrojti diplomën. Gjatë viteve 1956 – 1957 punoi si modelist në kooperativën e Porcelanit.  1957 – 1961, vazhdoi studimet e larta për skulpturë në Akademinë e Artit në San-Petersburg (Rusi). Në vitin 1961 mbrojti diplomën në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë me grupin monumental “Çerçiz Topulli” e “Mihal Grameno”. Në periudhën e viteve 1961 – 1976 punoi si pedagog dhe si Dekan në Fakultetin e Arteve Figurativë në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranê. Periodikisht shkëputet nga detyra si pedagog dhe punon si krijues i lirë në realizimin e disa monumenteve.

 

1938 – Vdes në moshën 57 vjeçare në Stamboll, themeluesi i Turqisë modern, Mustafa Kemal Ataturk. Ataturk ishte një ushtarak i lartë, burrë shteti, revolucionar, autor dhe themelues i Republikës së Turqisë, duke shërbyer si Presidenti i saj i parë nga viti 1923 deri në vdekjen e tij në 1938. Udhëheqja e Mustafa Kemal-it, ndërmori reforma gjithëpërfshirëse liberale, të cilat modernizuan Turqinë në një sekulare, industriale kombin. Ideologjikisht një sekularist dhe nacionalist, politikat dhe teoritë e tij u bënë të njohura si Kemalizëm.

 

1940 – Në Vrançea të Rumanisë, ndodh një tërmet i shkallës Meralli me magnitudë 7.7 ballë. Si pasojë e këtyre lëkundjeve sizmike, afro 1000 vetë do të humbnin jetën, dhe mbi 4000 të tjerë do të plagoseshin. Rreth 65 mijë ndërtesa do të shkatërroheshin. Ky do të ishte një nga tërmetet më të mëdha dhe më shkatërrimtarë në historinë e këtij vendi. Epiqendra e këtij tërmeti do të ishte në pjesën lindore të Rumansië në një thellësi prej 135 km. Lëkundjet u ndjenë edhe në shtete si Bullgaria, Jugosllavia, Greqia, Hungaria, dhe Polonia.

 

1983 – Bill Gates, themeluesi i Microsoft, krijon modelin e Windows 1.0. Windows 1.0 është një mjedis operativ grafik i kompjuterit personal i zhvilluar nga kompania, Microsoft. Ajo funksionon si një predhë grafike, 16-bitësh me shumë detyra, në krye të një instalimi ekzistues MS-DOS. Ai siguron një mjedis i cili mund të ekzekutojë programe grafike të dizajnuara për Windows, si dhe softuer ekzistues MS-DOS. Zhvillimi i tij u drejtua nga themeluesi i kompanisë Bill Gates pasi ai pa një demonstrim të një programi të ngjashëm softuerësh të njohur si Visi On në COMDEX.

 

1990 – Lideri komunist i Bullgarisë Todor Zhivkov, rrëzohet nga pushteti pas 36 vitesh, për tu zëvendësuar me Petar Mladenov-in. Zhivkov-i, ishte një politikan bullgar që shërbeu si udhëheqësi de-fakto i Republikës Popullore të Bullgarisë nga viti 1954 deri në 1990 si Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste Bullgare. Ndërsa Mladenov-i, ishte gjithashtu një diplomat dhe politikan komunist bullgar. Ai ishte udhëheqësi i fundit i Republikës Popullore Bullgare në 1990 dhe shkurtimisht Presidenti i parë i Republikës Bullgare në po atë vit.

 

1997 – Kompanitë e famshme amerikane WorldCom dhe MCI Communication, njoftojnë një shkrirjen e tyre, dhe bashkimin në një kompani të vetme. Kjo i kushtoi atyre një kosto, prej 37 miliardë dollarësh (bashkimi më i madh në historinë e SHBA-së në atë kohë). Worldcom-i, ishte një korporatë amerikane e telekomunikacionit dhe aktualisht është një degë e Verizon Communications, me zyrën kryesore të saj në Ashburn, Virginia. Ndërsa MCI-ja, ishte një kompani amerikane e telekomunikacionit që çoi në shpërbërjen e monopoleve AT & T të telefonisë amerikane.

 

2009 – Anijet ushtarake patrulluese, të Koresë së Jugut dhe asaj të Veriut përplasen në ishullin Daecheong në Detin e Verdhë. Incidenti filloi , kur një anije patrullimi e marinës koreano-veriore, përshkoi zonën e de-militarizuar, e cila nuk njihet nga KPRK-ja. Pas dy paralajmërimeve nga njësitë detare të Koresë së Jugut, një prej anijeve të patrullës së Koresë së Jugut gjuajti një goditje paralajmëruese. Si përgjigje, varka e Koresë së Veriut filloi të shtinte mbi anijen e Koresë së Jugut. Si pasojë e shkëmbimit të zjarrit 8 marinarë koreano-veriorë mbetën të vdekur.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-10-nentor-2022/