Kalendari Historik 10 Gusht 2022

1901 -Lind në Butkë, të Kolonjës Safet Butka. Pasi mbaroi shkollën fillore në fshatin e tij të lindjes, ai shkoi për studime të mëtejshme në LinzAustri, ku përfundoi shkollën e mesme. Gjatë qëndrimit të tij në Linz ai mori me vete kushëririn e tij të, të riun Qemal Butka, një arkitekt i famshëm shqiptar, i cili më vonë do të bëhej kryetari i bashkisë së Tiranës. Pas shkollës së mesme, Safet Butka shkoi për të studiuar në Universitetin e Gracit, ku ai u diplomua me nderime në filozofi në vitin 1928.  Ai u kthye në Shqipëri në vitin 1928 dhe u emërua profesor në Liceun Francez të Korçës. Nga 1928 në 1939 ai punoi si mësues dhe drejtor në shkolla të ndryshme të mesme në qytetet shqiptare të Korçës, në Institutin Tregtar të Vlorës dhe në Normalen e Gjirokastrës, ku shërbeu dhe si drejtor. Butka ishte një nga themeluesit e Ballit Kombëtar. Edhe pse një nacionalist i flaktë, ai u përpoq në kohë të ndryshme për të bashkëpunuar me Frontin Nacional-Çlirimtar të drejtuar nga komunistët. Me 8 shkurt të vitit 1943 ai organizoi një takim me përfaqësues komunistë dhe me 19 mars 1943 u arrit një marrëveshje për bashkëpunim. Ai gjithashtu bëri një marrëveshje tjetër lokale në gusht 1943 dhe ishte një nga nismëtarët dhe mbështetësit e Marrëveshjes së Mukje. Me 8 gusht nënshkruan një marrëveshje me majorin Billy McLean, dokumenti në shqip dhe frëngjisht trajton për luftën e përbashkët kundër gjermanëve. Pas denoncimit të Marrëveshjes së Mukjes nga komunistët shqiptarë, ai u revoltua. Ai kishte frikë një luftë civile midis shqiptarëve dhe kur u pyetej lidhur me këtë çështje, deklaronte “I pari dhe i fundit shqiptar që do të vras unë është vetja ime”.

 

1913Gjatë Luftës së Dytë Ballkanike, delegatët nga Bullgaria, Rumania, Serbia, Mali i Zi dhe Greqia nënshkruajnë Traktatin e Bukureshtit, duke i dhënë fund luftës. Rreth një muaj më vonë, bullgarët nënshkruan një traktat të veçantë kufitar (Traktati i Stambollit) me osmanët, të cilët gjatë luftës së dytë kishin ri gjetur disa territore në linjën Enos-Midia.

 

1920 – Përfaqësuesit e sulltanit osman Mehmed VI firmosin Traktatin e Sevres që ndan Perandorinë Osmane midis Aleatëve. Traktati i Sevres në vitin 1920 ishte krijuar për të likuiduar Perandorinë Osmane dhe shfuqizuar virtualisht sovranitetin turk. Ky traktat u imponua nga Aleatët e Luftës së Parë Botërore në Perandorinë Osmane.

 

 

1953 – Gjatë Luftës së Parë e Indokinës, Bashkimi Francez tërheq forcat e tij nga Operacioni Camargue kundër Viet Minh në Vietnamin qendror. Operacioni Camargue ishte një nga operacionet më të mëdha nga Korpusi i Ekspeditës Franceze të Lindjes së Largët dhe Ushtria Kombëtare Vietnamiane në Luftën e Parë Indokinë.

 

 

1961 – Ushtria amerikane fillon Operacionin Ranch Hand, duke spërkatur rreth 20 milion gallonë amerikanë defolianë dhe barishte në një territor prej 76.000 m3, mbi zonat rurale të Vietnamit të Jugut në një përpjekje për të privuar nga Viet Kong e ushqimit dhe bimësisë së mbuluar. Zonat e Laos dhe Kamboxhias gjithashtu ishin spërkatur në një masë më të vogël.

 

1973 – Lind në Buenos Aires, Javier Zanetti. Zanetti, është një ish futbollist argjentinas profesionist që luajti si mbrojtës dhe mesfushor. Ai mban rekordin për paraqitjet më të mëdha në historinë e Interit (858), dhe fitoi 16 trofe me klubin, 5 Scudetti, 4 Coppa Italia, 4 Supercoppa Italiana, 1 Kupë UEFA, 1 Ligë të Kampionëve dhe Kupën Botërore të Klubit FIFA.

 

1988 – Presidenti i SHBA Ronald Reagan nënshkruan Aktin e Lirive Civile të vitit 1988, duke siguruar 20.000 dollarë pagesa për japonezo – amerikanët të cilët ose u internuan ose u zhvendosën nga Shtetet e Bashkuara gjatë Luftës së Dytë Botërore. Akti u sponsorizua nga kongresmenët Norman Mineta, një praktikant, dhe Alan K. Simpson.

 

 

1990Sonda e hapësirës Magellan arrin Venusin. Anijen Magellan, e quajtur edhe si Venera Radar Mapper, ishte një sondë hapësire robotike prej 1035 kilogramësh e nisur nga NASA e Shteteve të Bashkuara, më 4 maj 1989, për të hartuar sipërfaqen e Venusit duke përdorur radar sintetik aperture dhe për të matur fushën e gravitetit planetar.

 

 

2008 – Vdes në moshën 65 vjeçare, Isac Hayes. Hayes, ishte një këngëtar, aktor, dhe producent amerikan. Hayes ishte një nga forcat krijuese prapa etiketës muzikore të shpirtit “Stax Records”, ku ai shërbeu si një kantautor në shtëpi dhe si një muzikant i seancës dhe prodhues i rekordeve, duke u bashkuar me partnerin e tij David Porter gjatë mesit të viteve 1960.

 

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-10-gusht-2022/