Kalendari Historik 08 Korrik 2022

1889 – Botohet numri i parë i gazetës, The Wall Street Journal. Wall Street Journal (e njohur dhe si The Journal) është një gazetë e përditshme ndërkombëtare e përqendruar në biznes, dhe e shtypur në gjuhën angleze me qendër në New York City, me botime ndërkombëtare gjithashtu në dispozicion në gjuhët kineze dhe japoneze.

 

 

1912Henrique Mitchell de Paiva Couceiro drejton një sulm të pasuksesshëm mbretëror kundër Republikës së Parë Portugeze në Chaves. Rojalistët kishin qenë të armatosur në mënyrë diskrete nga mbreti spanjoll, Alfonso XIII, dhe kishin përqendruar forcat e tyre në Galicia. Sulmi përfundoi me një humbje për forcat mbretërore.

 

 

1937 – Turqia, Irani, Iraku, dhe Afganistani,  nënshkruajnë Traktatin e Saadabad. Traktati u nënshkrua në Pallatin Saadabad të Teheranit dhe ishte pjesë e një iniciative për marrëdhënie më të mëdha, të kryesuara nga Mbreti Mohammed Zahir Shah i Afganistanit. Ratifikimet u shkëmbyen në Teheran më 25 qershor 1938 dhe traktati hyri në fuqi në të njëjtën ditë.

 

1947Raportet transmetohen se një përplasje UFO u ul në Roswell, New Mexico në atë që u bë e njohur si incidenti UFO i Roswell. Incidenti Roswell vazhdon të jetë me interes për mediat e njohura dhe teoritë e komplotit që rrethojnë ngjarjen. Roswell është përshkruar si “kërkesa e UFO-s më e famshme në botë, më e hetuar, dhe më e debatuar”.

 

1960Francis Gary Powers është akuzuar për spiunazh që vjen si rezultat i fluturimit të tij mbi Bashkimin Sovjetik. Ai, ishte një pilot amerikan i avionit U-2, që u rrëzua ndërsa fluturonte një mision zbulimi në hapësirën ajrore të Bashkimit Sovjetik, duke shkaktuar incidentin U-2 të vitit 1960. Powers do të vdiste në një aksident ajror në vitin 1977.

 

 

1977 – Lind në California, Milo Ventimiglia. Ventimiglia, është një aktor, regjisor dhe producent amerikan. Pas disa roleve në seri televizive dhe pjesë në filma të pavarur, ai fitoi njohjen për rolet e tij si Jess Mariano në serialin televiziv Gilmore Girls nga 2001 deri në 2006, dhe si Peter Petrelli në serialin NBC Heroes nga 2006 deri në 2010.

 

 

1979 – Vdes në moshën 62 vjeçare, Robert Burns Woodward. Woodward, ishte një kimist amerikan. Ai konsiderohet nga shumë njerëz si kimisti organik, më i shquar i shekullit XX, që ka dhënë shumë kontribute kryesore për këtë temë. Ai gjithashtu bashkëpunoi ngushtë me Roald Hoffmann në studimet teorike të reaksioneve kimike.

 

 

2006 – Ndërron jetë Pjetër Arbnori, ka qenë i përndjekur politik në kohën e regjimit komunist, shkrimtar, deputet dhe Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë. Ai është quajtur “Mandela i Ballkanit”, për shkak të kohës së gjatë të kaluar në burgjet e diktaturës komuniste per 28 vjet. Në vitet 1949-50 u organizua me shokë e bashkëmoshatarë në grupe trevetëshe që shtypnin dhe shpërndanin trakte, grumbullonin dhe transportonin traktet e Komitetit “Shqipëria e Lirë” që hidheshin nga avionët. Më 1962 u arrestua i akuzuar se kish dashur të formonte një parti social-demokrate, gjë për të cilën u dënua me 25 vjet burgim. Pas tetëmbëdhjetë viteve burgim e ridënuan me 10 vite të tjera burgim. Në kushtet më të vështira në burg ai shkroi një pjesë të madhe të veprës së tij letrare. Në kohën që periudha e dënimit të tij po përfundonte, atë e dënuan përsëri me dhjetë vjet burg. Në gusht të vitit 1989 Pjetër Arbnori u lirua nga burgu. Arbnori kaloi 28 vjet në burgun e Burrelit. Ai u arrestua në moshën 26 vjeçare dhe u lirua kur ishte 54 vjeç. Në janar të 1990 ai mori pjesë në Shkodër në demonstratën kundër pushtetit komunist që rrëzoi bustin e Stalinit. Po në të njëjtin vit ai ishte bashkthemelues i degës së Partisë Demokratike në Shkodër. Prej vitit 1991 deri më 2001 ishte deputet në Kuvendin e Shqipërisë, dhe prej vitit 1992 deri më vitin 1997 ishte Kryetar i Kuvendit. Pjetër Arbnori vdiq në Napoli, Itali ku kishte shkuar pas një hemorragjie celebrale. Urdhri “Nderi i Kombit”, dekorohet (pas vdekjes) më 28.10.2011 nga Presidenti i Republikës Bamir Topi me motivacionin: “Personalitetit të shquar të Shkodrës dhe të gjithë Shqipërisë, simbolit të sakrificave mbinjerëzore nën persekutimin komunist, politikanit paqësor dhe shkrimtarit të talentuar, intelektualit vizionar e qytetarit fisnik, që gjithë jetën dhe veprimtarinë e tij ia kushtoi idealeve të mëdha të demokracisë, shtetit të së drejtës dhe të përparimit kombëtar”.

 

2011Anija hapësinore, Atlantis, është nisur në misionin përfundimtar të programit Shuttle të SHBA-së.  Atlantis, është një automjet orbiter hapësinor Shuttle që i përket Administratës Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA), agjensisë së hyrjes në hapësirë dhe hulumtimit të hapësirës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-08-korrik-2022/