Kalendari Historik 07 Gusht 2022

1938Vdes në moshën 75 vjeçare, Konstantin Stanislavski. Stanislavski, ishte një praktikues seminal i teatrit rus. Ai u njoh gjerësisht si një aktor i shquar i personazheve dhe shumë prodhime që ai drejtoi fituan një reputacion si një nga drejtorët kryesorë të teatrit të brezit të tij. Ajo u joh si “Sistemi Stanislavski”.

 

 

1947 – Varka lundruese e drunjte, Kon Tiki, e Thor Heyerdahl zbarkon, në një gumë në Raroia të Ishujve Tuamotu pas një udhëtimi 101-ditor, 7.000 kilometra nëpër Oqeanin Paqësor në përpjekje për të provuar se popujt para-historik mund të kishin udhëtuar nga Amerika e Jugut. Ky do të ishte një nga udhëtimet më të gjata eksploruese.

 

 

1959 – Gjatë programit Explorer, raketa Explorer 6, lëshohet nga baza e Cape Canaveral, në Florida. Explorer 6, gjithashtu testoi një pajisje skanimi të krijuar për fotografimin e mbulesës së reve të Tokës. Ky staleit, njëkohësisht, transmetoi fotografitë e para të Tokës përmes një aparati fotografik të fiksuar në satelit.

 

 

1975 – Lind në Benoni, Charlize Theron. Theron, është një aktore dhe producente afrikano-jugore. Ajo është marrëse e çmimeve të shumta, duke përfshirë një çmim Akademie, një çmim të Globit të Artë dhe një Guild Award Actors Screen. Revista Time e quajti atë një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë në vitin 2016. Theron është një nga aktoret më të paguara në botë.

 

1987Lynne Cox bëhet personi i parë që noton nga Shtetet e Bashkuaratë Amerikës, në Bashkimin Sovjetik, duke kaluar në ngushticën e Beringut nga ishulli i Vogël Diomede në Alaska tek Big Diomede në BRSS. Arritja e saj disa vjet para përfundimit të Luftës së Ftohtë fitoi lëvdata si nga Presidenti i Ronald Reagan ashtu edhe nga Mikhail Gorbachev.

 

1998Bombardimi i ambasadave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Dar es Salaam, të Tanzanisë dhe në Nairobi, të Kenias, vrasin afërsisht 212 njerëz. Sulmet, të cilat ishin të lidhura me anëtarët lokalë të Xhihadit Islamik Egjiptian, sollën për herë të parë Osama bin Ladenin, dhe organizatën terroriste, al-Qaeda, në vëmendjen e publikut amerikan.

 

2008 – Fillon zyrtarisht, lufta Ruso-Gjeorgjiane mbi territorin e Osetisë së Jugut, dhe Abkazisë. Lufta u zhvillua pas një periudhe përkeqësimi të marrëdhënieve midis Rusisë dhe Gjeorgjisë, ish republikat përbërëse të Bashkimit Sovjetik. Luftimet u zhvilluan në rajonin e Trans-Kaukazisë. Ajo u vlerësua si lufta e parë evropiane e shekullit të 21-të.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-07-gusht-2022/