Kalendari Historik 05 Prill 2023

1946 – Trupat sovjetikë i japin fund okupimit të tyre një vjeçar në ishullin danez të Bornholm. Ky ishull strategjik i Danimarkës, në Detin Balltik, u okupua nga Ushtria e Kuqe sovjetike, në vitin 1945, pas kundër-ofensivës së përgjithshme në frontin lindor. Tërheqja e trupave gjermane, bëri që ishulli të dorëzohej, në duart e rusëve të cilët, e përdorën për qëllimet e tyre ushtarake.

 

1975 – Vdes në moshën 87 vjeçare, Chang Kai Shek. Chang Kai Shek, ishte një politikan nacionalist kinez, udhëheqës revolucionar dhe ushtarak që shërbeu si udhëheqësi i Republikës së Kinës midis 1928 dhe 1975, së pari në territori i Kinës deri në vitin 1949 dhe më pas në Taiwan deri në vdekjen e tij. Ai do të njihet si përfaqësuesi i nacionalizmit modern kinez. Chang-u, do të mbante titullin e Gjeneralizmit.

 

1986 – Ndodh, sulmi terrorist në diskotekën La Belle, në Berlinin Perëndimor. Si pasojë 3 persona u vranë dhe 229 u plagosën. Vendi i argëtimit frekuentohej zakonisht nga ushtarët e Shteteve të Bashkuara dhe dy prej të vdekurve dhe 79 prej të plagosurve ishin amerikanë. Libia u akuzua nga qeveria amerikane për sponsorizimin e bombardimeve, dhe Presidenti amerikan Ronald Reagan urdhëroi sulme hakmarrëse në Tripoli dhe Benghazi, dhjetë ditë më vonë.

 

1992 – Protestuesit e paqes Suada Dilberovic dhe Olga Sugaic vriten në Urën e Vrbanja në Sarajevë, duke u bërë viktimat e para të Luftës së Bosnjës. Vrasja e tyre, nga snajperët e forcave serbo-boshnjake, do të niste kështu zyrtarisht, Rrethimin 4 vjeçar të Sarajevës. Gjatë këtij rrethimi, do të humbnin jetën me qindra vetë, nga të gjitha palët luftuese. Sot ura e Vrbanjas mban emrin e dy aktivisteve.

 

1998 – Në Japoni, Ura Akashi Kaikyo hapet për trafikun automobilistik, duke u bërë ura e varur, më e gjatë në botë. Ajo përshkon ngushticën e zënë të Akashit si pjesë e Autostradës Honshu-Shikoku. Kjo urë, ishte përfunduar në 1998, dhe ka hapësirën qendrore më të gjatë të çdo ure të varur në botë, me 2 kilometra. Akashi është një urë e varur, e cila lidh qytetin e Kobe në kontinentin japonez të Honshu me Iwaya në ishullin Awaji.

 

2000 – Ndodh, përleshja në gjysmëfinalen e Kupës UEFA, ku katër tifozë të Galatasaray arrestohen për goditje me thikë për vdekje të dy tifozëve të Leeds United. Katër burra u arrestuan dhe u akuzuan për vrasjet e tyre. Vdekjet çuan në një reagim të zemëruar në Angli me tifozët e Galatasaray të ndaluar të marrin pjesë në ndeshjen e dytë në Angli. Kjo do të ishte një nga tragjeditë më të rënda midis këtyre dy tifozerive.

 

2009 – Koreja e Veriut lëshon raketën e saj të diskutueshme Kwangmyongsong-2. Sateliti kaloi në territorin e Japonisë, e cila nxiti një reagim të menjëhershëm nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, si dhe nga shtetet pjesëmarrëse në bisedimet gjashtë palëshe. Këshilli i Sigurimit të OKB, lëshoi një Deklaratë Presidenciale që dënon fillimin si shkelje të Rezolutës 1718.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-05-prill-2023/