Kalendari Historik 04 Korrik 2022

1776 Gjatë Revolucioni Amerikan, Deklarata e Pavarësisë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, miratohet nga Kongresi i Dytë Kontinental. Deklarata shpjegoi pse Trembëdhjetë Kolonitë në luftë me Mbretërinë e Britanisë së Madhe e konsideronte veten si trembëdhjetë shtete të pavarura sovrane, jo më nën sundimin britanik.

 

 

1918Bolshevikët vrasin Car Nikollën II të Rusisë dhe familjen e tij (sipas datës së kalendarit Julian). Ekzekutimi i tyre, u krye nga një skuadër pushkatimi, në shtëpinë e quajtur Ipatiev në Yekateriburg. Ata u dënuan me vdekje, me një urdhër supreme të lëshuar nga qeveria komuniste e Leninit, në Kremlin. Trupat e tyre do të gjendeshin afro 80 vjet më vonë.

 

1934Vdes në moshën 66 vjeçare, Marie Curie. Curie, ishte një fizikante dhe kimiste polak e natyralizuar si franceze, që kreu kërkime pionierësh mbi radioaktivitetin. Ajo ishte gruaja e parë që fitoi një çmim Nobel, personi i parë dhe gruaja e vetme që fitoi Çmimin Nobel dy herë, dhe ishte e vetmja  që fitoi këtë çmim në dy fusha të ndryshme shkencore.

 

1943Në Gjibraltar, një bombardues i Forcës Ajrore B-24 Liberator përplaset në det, në një moment të dukshëm aksidenti pas fluturimit, duke vrarë 16 pasagjerë në bord, përfshirë gjeneralin Władysłaë Sikorski, komandantin e përgjithshëm të ushtrisë polake dhe Kryeministri i qeverisë polake në megrim. Vetëm piloti mbijeton.

 

 

1964 – U lind në Tiranë, Edi Rama, është ish-basketbollist, ish-pedagog, piktor, publicist dhe politikan shqiptar. Kryetar i Partisë Socialiste të Shqipërisë që nga viti 2005 dhe Kryeministër i Shqipërisë që prej vitit 2013. Para zgjedhjes së tij si kryeministër, Rama mbajti një numër postesh qeveritare dhe diplomatike. Për më tepër, ai më parë ka shërbyer si Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve nga 1998 në 2000. Më pas ai u bë kryebashkiak i Tiranës për të paktën tre mandate. Pas diplomimit nga Akademia e Arteve në vitin 1982, punoi pedagog po në Akademi. Nga 1993 kaloi katër vjet në Francë, për të krijuar një karrierë artistike. Më pas, duke u kthyer në Shqipëri në vitin 1998,  ai zyrtarisht filloi karrierën e tij politike. Rama është gjithashtu një shkrimtar aktiv. Në vitin 1992, ndërsa ishte një profesor në Akademinë e Arteve të Shqipërisë, Rama botoi një libër me shënime të ndryshme së bashku me publicistin Ardian Klosi me titull “Refleksione”. Në vitin 2009, Rama botoi një koleksion të shënimeve personale dhe pikturave në një libër me titull Edi Rama. Në nëntor 2011, Rama botoi një libër reflektues për vitet e tij si kryebashkiake e Tiranës me titull Kurban. Ndër shumë çmime, në 2017, Rama mori nderin më të lartë francez, urdhrin e “Komandantit të Legjionit të Nderit”

 

1976 Komandot izraelite sulmojnë aeroportin e Entebbes në Ugandë, duke shpëtuar shumicën e pasagjerëve, të Air France, të marrë peng nga palestinezët. Por katër nga pasagjerët dhe disa antarë ekuipazhi, do të humbnin jetën, si pasojë e shkëmbimit të zjarrit. Nga ana tjetër disa ugandezë dhe një komando izraelit, gjithashtu do të mbeteshin të vdekur.

 

1987Në Francë, ish-shefi i Gestapo, Klaus Barbie i njohur ndryshe dhe si “Kasapi i Lyonit”, akuzohet për krime kundër njerëzimit dhe dënohet me burgim të përjetshëm. Para se të ekstradohej, Barbie, kishte jetuar në Bolivi, shtet në territorin e Amerikës Latine. Ai vdiq nga kanceri në qelinë e tij në 25 shtator 1991.

 

 

1998 Japonia lëshon kapsulën hapësinore, Nozomi për në Mars, duke u bashkuar me Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë si një vend që eksploron hapësirën. Nozomi ishte krijuar për të studiuar atmosferën e sipërme Marsiane dhe bashkëveprimin e saj me erën diellore dhe për të zhvilluar teknologji për përdorim në misionet e ardhshme planetare.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-04-korrik-2022/