Kalendari Historik 03 Qershor 2023

1916 – Akti i Mbrojtjes Kombëtare është nënshkruar në ligj, duke rritur madhësinë e Gardës Kombëtare të Shteteve të Bashkuara nga 500.000 vetë. Ky akt, ishte një ligj federal i Shteteve të Bashkuara që azhurnoi Aktin e Milicisë të 1903, i cili kishte të bënte me organizimin e ushtrisë, veçanërisht atë të Gardës Kombëtare.

 

 

1931 – Lind në Jasra, Isa bin Salman Al Khalifa. Al Khalifa, ishte emiri i parë i Bahreinit nga viti 1961 deri në vdekjen e tij në 1999. Ai u bë emir pas vdekjes së babait të tij, Salman bin Hamad Al Khalifa. Gjatë 38 viteve të tij si Emir, u bë transformimi ekonomik i Bahreinit në një komb modern dhe një qendër kryesore financiare në zonën e Gjirit Persik.

 

1950 Herzog dhe Lachenal i ekspeditës Franceze Annapurna bëhen alpinistët e parë që arrijnë majën e një maje prej 8.000 metrash. Mali ndodhet në Nepal dhe qeveria kishte dhënë leje për ekspeditën, për herë të parë që kishte lejuar alpinizmin në më shumë se një shekull. Annapurna u bë mali më i lartë që u ngjit në majën e tij, duke tejkaluar atë të ekspeditës së 1936 në Nanda Devi.

 

1965 – Zhvillohet nisja e Gemini 4, misioni i parë shumë-ditor në hapësirë nga një ekuipazh i NASA-s. Ed White, një anëtar i ekuipazhit, kryen ecjen e parë hapësinore amerikane. Astronautët James McDivitt dhe Ed White përshkuan Tokën 66 herë në katër ditë, duke e bërë atë fluturimin e parë amerikan që i afrohej atij sovjetik të Vostok 5.

 

 

1984 – Operacioni Blue Star, një ofensivë ushtarake, është nisur nga qeveria indiane në Harmandir Sahib, i njohur gjithashtu si tempulli i Artë, faltorja më e shenjtë për Sikët, në Amritsar. Operacioni vazhdon deri më 6 qershor, me mbi 5 mijë viktima, shumica e tyre civilë. Vendimi për të filluar sulmin ishte mbështetur te Kryeministri Indira Gandhi.

 

 

1998 – Pasi pësoi një dështim mekanik, një tren me shpejtësi të lartë del nga shinat në Eschede, të Gjermanisë, duke vrarë 101 persona. Kjo konsiderohet si katastrofa më e keqe hekurudhore në historinë e Republikës Federale të Gjermanisë si dhe katastrofa më e keqe e trenave me shpejtësi të lartë në të gjithë botën.

 

 

2001 – Vdes në moshën 86 vjeçare, Anthony Quinn. Quinn, ishte një aktor, piktor, shkrimtar dhe regjisor meksikan-amerikan. Ai luajti në filma të shumtë të mirënjohur kritikisht, duke përfshirë La Strada, Guns of Navarone, Zorba Grek, Guns for San Sebastian, Lawrence of Arabia, Shoes for the Fisherman, The Mesazhi, Lion of Desert, Hero Last Action.

 

2017 – Ndodh Sulmi i Urës në Londër ku 8 vetë janë vrarë dhe dhjetëra civilë u plagosën nga terroristët islamikë. Tre nga sulmuesit u qëlluan për vdekje nga policia britanike pas aktit të terrorit. Sulmi ndodhi pothuajse tre muaj pas një tjetër sulmi të ngjashëm të goditjes me automjete dhe goditjes me thikë në urën Westminster të Londrës.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-03-qershor-2023/