Kalendari Historik 03 Prill 2023

1924 – Lind në Omaha, Marlon Brando. Brando, ishte një aktor amerikan dhe regjisor i filmit me një karrierë që përfshin 60 vjet, gjatë së cilës fitoi dy herë Oscar për Aktorin më të mirë. Ai vlerësohet mirë për ndikimin e tij kulturor në filmin e shekullit të 20-të. Duke studiuar me Stella Adler në vitet 1940, atij i besohet të jetë një nga aktorët e parë që solli sistemin e aktrimit dhe metodën Stanislavski.

 

1933 – Lindi në Tiranë Fitnete Rexha,Artiste e Merituar”. Një ndër këngëtaret më të shquara të muzikës popullore të Shqipërisë së mesme, kryesisht të muzikës popullore qytetare tiranase. Rreth moshës 15 vjeçare këndon dhe regjistron këngët e para popullore në Radio-Tirana nën shoqërinë e grupit orkestral të Shqipërisë së mesme të drejtuar nga Muharrem Gura  dhe Skënder Reka. Orkestrina përbëhej nga muziktarët Skënder Reka-fisarmonikë, Liu i Nushit dhe Çerçiz Mehmeti-violinë, Reshit Shehu-dajre, Mustafa Zyberi-klarinetë, Riza Selita-kontrabas, Emil Miloti dhe Fadili i Ansamblit të Ushtrisë në kitarë. Fillimisht fillon punë si këngëtare në Estradën e Tiranës dhe më pas aktiviteti i saj si këngëtare u zhvillua tërësisht pranë A.K.V.P-së në Tiranë deri në daljen në pension në vitin 1981.

 

1936 – Bruno Richard Hauptmann është ekzekutuar në karrigen elektrike, për rrëmbimin dhe vdekjen e Charles Augustus Lindbergh, djali i vogël i pilotit Charles Lindbergh. Hauptmanni u shpall fajtor, nga gjykata federale, për atë që do të konsiderohej si një nga krimet më të mëdha, dhe më të rënda të shek të XX. Por edhe sot e kësaj dite, në mbarë botën vijojnë hipotezat për pafajshmërinë e tij.

 

1946 – Gjeneral-lejtënanti japonez Masaharu Homma është ekzekutuar në Filipine për udhëheqjen e Marshit të Vdekjes në Bataan. Marshi i Vdekjes në Bataan, ishte transferimi me forcë nga Ushtria Perandorake Japoneze prej 60.000-80.000 të burgosurve të luftës amerikane dhe filipine nga Saysain Point, për në kampin O’Donnell, përmes San Fernando, ku të burgosurit ishin ngarkuar në trena.

 

1948 –  Në Provincën Jeju, të Koresë së Jugut, fillon një periudhë e dhunës dhe abuzimeve të të drejtave të njeriut si luftë civile, e njohur si kryengritja e Jeju. Kryengritja Jeju ishte e dukshme për dhunën e saj ekstreme  ndërmjet 14 mijë dhe 30 mijë njerëz (10 përqind të popullsisë së Jeju) të vrarë dhe 40 mijë të tjerë u larguan në Japoni. Kjo kryengritje u nis nga simpatizantët komunistë, ndaj trupave koreano-jugore.

 

1975 – Bobby Fischer nuk pranon të luajë në një ndeshje shahu kundër Anatoly Karpov, duke i dhënë Karpovit si parazgjedhje titullin Kampion Bote. Kampionati Botëror i Shahut në 1975 nuk u luajt për shkak të një mosmarrëveshje për formatin e ndeshjes. Fischer refuzoi të luante ndeshjen e atëhershme standarde “Më e mira e 24 ndeshjeve”, dhe pasi FIDE nuk ishte në gjendje të zhvillonte një kompromis, në vend të kësaj ai, humbi titullin.

 

1981 – Osborne 1, kompjuteri i parë i suksesshëm i lëvizshëm, është zbuluar në West Coast Computer Faire në San Francisko. Ky kompjuter, peshon 10.7 kg, dhe kushtonte 1,795 dollarë amerikanë Osborne, drejtonte sistemin operativ CP-M 2.2. Ai ishte mundësuar nga një fole muri, pasi nuk ka bateri të bordit, por prapëseprapë klasifikohet si një pajisje portative pasi mund të bartet me dorë kur paketohet.

 

1996 – I dyshuari “Unabomber” Theodore Kaczynski është kapur në kabinën e tij në Montana të Shtetet e Bashkuara. Kaczynski, është një terrorist amerikan, anarkist dhe ish profesor i matematikës. Midis 1978 dhe 1995, ai vrau tre persona dhe plagosi 23 të tjerë në një përpjekje për të filluar një revolucion duke kryer një fushatë të bombardimeve duke synuar njerëzit e përfshirë me teknologji moderne.

 

2016 – Vdes në moshën 85 vjeçare, Cesare Maldini. Maldini, ishte një menaxher dhe futbollist profesionist i futbollit italian, i cili luajti si mbrojtës. Babai i Paolo Maldini, Cesare filloi karrierën e tij me anën italiane Triestina, përpara se të transferohej në Milano në 1954, për të fituar katër tituj të ligave të Serisë A dhe një Kupë Evropiane gjatë dymbëdhjetë sezoneve të tij me klubin.

 

 


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-03-prill-2023/