Kalendari Historik 02 Shkurt 2023

1907 – Vdes në Saint Petersburg, në moshën 72 vjeçare, Dmitry Mendeleev. Mendeleev, ishte një kimist dhe shpikës rus. Ai mbahet mend më së miri për formulimin e Ligjit Periodik dhe krijimin e një versioni largpamës të tabelës periodike të elementeve. Ai përdori Ligjin Periodik jo vetëm për të korrigjuar vetitë e pranuara të atëhershme të disa elementeve të njohura, siç është valenca dhe pesha atomike e uraniumit.

 

1943 – Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Beteja e Stalingradit përfundon kur trupat sovjetike pranojnë dorëzimin e trupave të fundit gjermanë në qytet. Kjo betejë, do të ishte një nga më të rëndat në historinë modern botërore. Afro 1 milionë ushtarë sovjetikë, do të humbnin jetën, dhe mbi 500 mijë gjermanë, do të mbesnin të vdekur në fushën e betejës. Fitorja e rusëve në Stalingrad, ishte një pikë kthese për Luftën e Dytë Botërore.

 

1959 – Nëntë alpinistë të Bashkimit Sovjetik, vdesin në rrethana misterioze, në vargmalin verior të Uraleve. Grupi me përvojë udhëtimesh, kishte krijuar një kamp në shpatet e Kholat Syakhl, në një zonë që tani quhet për nder të udhëheqësit të grupit, Igor Dyatlov. Gjatë natës, diçka bëri që ata të dilnin të tmerruar nga çadrat e tyre dhe të ikin nga kampingu, ndërsa ishin të veshur në mënyrë të pamjaftueshme për reshjet e dendura të dëborës dhe temperaturat nën zero.

 

1966 – Pakistani sugjeron një agjendë prej gjashtë pikësh me Kashmirin pas Luftës Indo-Pakistane të vitit 1965. SHBA dhe BRSS përdorën mjete diplomatike për të parandaluar çdo përshkallëzim të mëtejshëm të luftës midis dy vendeve të Azisë. BRSS, i udhëhequr nga Kryeministri Alexei Kosygin, priti negociatat për armëpushimin në Tashkent, ku Kryeministri Indian Lal Bahadur Shastri dhe Presidenti pakistanez Ayub Khan nënshkruan Marrëveshjen e Tashkentit.

 

1977 – Lind në Barranquilla, Shakira. Shakira, është një këngëtare kolumbiane, tekst shkruese, producente rekord, dhe filantrope. Shakira shiti mbi 13 milion kopje të albumeve “Whenever, Wherever” dhe “Underneath Your Clothes”. Shakira ka marrë çmime të shumta, duke përfshirë tre çmime Grammy, Awards Grammy Latin, MTV Video Music Music, Billboard Music Awards, Billboard Awards Latin Music, Hollywood Walk of Fame.

 

1982 – Qeveria e Sirisë sulmon qytetin e Hamës. Masakra e Hamas ndodhi, kur Ushtria Arabe Siriane, nën urdhrat e Presidentit Hafez al-Asad, rrethoi Hamasin për 27 ditë me qëllim që të shuanin kryengritje nga Vëllazëria Myslimane kundër qeverisë së Asadit. Masakra, e kryer nën komandën e gjeneralit Rifaat al-Asad, përfundoi, fushatën e filluar në 1976 nga grupet rebele, përfshi Vëllazërinë Myslimane, kundër qeverisë.

 

2004 – Tenisti zviceran Roger Federer bëhet lojtari i kategorisë numër 1 për meshkuj, një pozicion që ai do të mbajë për një rekord prej 237 javësh, pa ndërprerje. Njëkohësisht Federer u bë njeriu i pare, që fitoi të paktën tre Grand Slams dhe Kampionatin e fundvitit. Që nga viti 2016, Federer dhe Novak Djokoviç janë të vetmit tenistë meshkuj që e realizojnë këtë, Federer, në 2006 dhe 2007 dhe Djokoviç, në 2015.

 

2006 – Ndërron jete Vath Koreshi, ka qenë shkrimtar, skenarist dhe plolitikan shqiptar. Koreshi studioi gjuhën dhe letërsinë në Universitetin e Tiranës gjatë viteve 1960-1964. Në vitet 1964-1973 punoi si gazetar tek organi “Zëri i Rinisë” dhe më pas, deri më 1977, tek “Drita”. Në vitet 1977-1983 punoi si skenarist në Kinostudion “Shqipëria e Re”. Deri më 1987 qe shkrimtar në profesion të lirë. Më 1987 nisi punë si drejtor i Drejtorisë së Arteve në Komitetin e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve deri më 1991. Më 1992 deri më 1995 drejtoi revistën “Art” dhe më pas u bë drejtor i shtëpisë botuese “Onufri”. Në legjislaturën 2001-2005 u zgjodh deputet i Partisë Socialiste. Ka shkruar mjaft libra, si “Dasma e Sakos”, “Rekuiem për një grua”, si edhe shumë skenarë filmash. Vath Koreshi ka qenë deputet në legjislaturën e XVI-të të Parlamentit Shqiptar, si dhe ka qenë Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sporteve gjatë viteve 1991-1992.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://memorie.al/kalendari-historik-02-shkurt-2023/