Ja kur do te mbahet Google I/O 2023, konferenca tradicionale e zhvilluesve

Google ka konfirmuar datën e fillimit për I/O 2023, konferencën e tij tradicionale të zhvilluesve. Nisja do të jetë më 10 maj, me një hapje të dhënë nga drejtori menaxhues, Sundar Pichai.

Gjigandi amerikan shpjegoi se qasja për ata që synojnë të marrin pjesë personalisht do të jetë e ngjashme me atë të vitit të kaluar: vende të kufizuara në sallë, por transmetim live për të gjitha takimet më të rëndësishme. Kompania nuk ka publikuar ende informacione mbi temat që do të trajtohen gjatë eventit por duket mjaft e sigurt se do të ketë një vështrim të parë në Android 14, versioni i ardhshëm i sistemit operativ të Google për pajisjet mobile. Nuk mund të përjashtojmë disa lajme në lidhje me Bard, inteligjencën artificiale të grupit, një konkurrent i ChatGpt, i cili më në fund mund të bëjë debutimin e tij në motorin e kërkimit në internet Mountain View.

Nga pikëpamja e njoftimeve harduerike, Big G zakonisht përfiton nga eventi I/O për të zbuluar diçka rreth familjeve të reja të celularëve, në këtë rast Pixel 8. Konfirmimi i mundshëm i Pixel Tabletit, për të cilin është folur prej disa kohësh, ndërkohë që nuk është e qartë nëse kompania është apo jo gati të hyjë në sektorin e telefonave të palosshëm. Të dhënat për të ashtuquajturin Pixel Fold nuk kanë munguar muajt e fundit, duke përfshirë një foto të fundit të postuar në internet në Reddit, e cila dyshohet se është bërë në metronë e Nju Jorkut, me objektin e ‘palosshëm’ të mbajtur në duart e një pasagjeri, i cili. po kërkonte ta mbante të fshehur sa më shumë.

Oppo, me Find N2 Flip, ka mbërritur së fundmi për të krijuar një treg të kontrolluar deri më tani nga Samsung, ndërsa publikimet e Xiaomi, OnePlus dhe Vivo priten brenda vitit. Konkurrenti kryesor i Samsung, Huawei, ka vite që ofron pajisjet e tij të palosshme, ndonëse ende i penalizuar nga mungesa e Google për shkak të vazhdimit të embargos së vendosur nga Departamenti Amerikan i Tregtisë ndaj gjigantit kinez, në pamundësi për të bashkëpunuar me kompanitë softuerike dhe SHBA. hardware.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/03/09/ja-kur-do-te-mbahet-google-i-o-2023-konferencen-tradicionale-e-zhvilluesve/