iPhone 15 po vjen dhe këto veçori do t’ia vlejnë pritjen

Vera është një kohë emocionuese për këdo që është i interesuar të blejë një iPhone të ri. Ndërsa presim ardhjen e modelit të ri të iPhone këtë vjeshtë, Apple na ka dhënë një shije të veçorive të reja që do ta bëjnë iPhone 15 të vlejë pritjen. Nëse jeni një entuziast i fotografisë që kërkoni përvojën më të mirë të fotografisë në një iPhone, veçoritë e reja të këtij viti mund t’ju befasojnë.

iPhone 15 po vjen dhe këto veçori do t’ia vlejnë pritjen
Zakonisht, Apple prezanton iPhone të rinj në fillim të shtatorit, që do të thotë se vera është një kohë e shkëlqyer për të marrë në konsideratë blerjen e një iPhone. Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar për një ofertë të favorshme, kërkoni për promovime korrierësh gjatë kësaj periudhe. Gjithashtu, nëse jeni një adoptues i hershëm i teknologjisë së re, mund ta gjeni të dobishme të prisni për iPhone 15 i cili ofron veçoritë më të mira të iPhone 14 Pro dhe iPhone 14.

Një nga risitë më të pritura është prezantimi i Dynamic Island në të gjitha modelet e iPhone, jo vetëm në ato Pro. Gjithashtu, iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus mund të kenë një përmirësim të kamerës kryesore në 48 MP, të ngjashme me atë të fundit. iPhone 14 Pro i vjeshtës. Kjo do ta bëjë përvojën fotografike edhe më të jashtëzakonshme.

Nëse jeni adhurues i fotografisë dhe dëshironi të keni gjithmonë në dorë kamerën më të mirë, iPhone 15 Pro Max mund të jetë veçanërisht interesant. Sipas thashethemeve, modeli më i shtrenjtë i Apple do të adoptojë një sistem lente periskopi për një zmadhim optik të avancuar. Kjo është një veçori që shumë përdorues e kanë dëshiruar prej kohësh.

Për më tepër, iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max pritet të jenë më të lehta për shkak të përdorimit të materialeve të ndryshme. Apple do të kalojë nga çelik inox në titan për telefonat e linjës Pro. Ky ndryshim material do t’i bëjë telefonat Pro më të lehtë dhe mund të jetë një pikë shitjeje për ata që kërkojnë një përvojë më të lehtë përdoruesi.

Një tjetër veçori interesante që pritet të prezantohet në linjën Pro është ndryshimi i ndërprerësit të mute. Në vend të çelësit fizik, Apple pritet ta zëvendësojë atë me një buton të personalizueshëm. Kjo do t’i lejojë përdoruesit të personalizojnë përdorimin e butonit të heshtjes, duke ofruar një përvojë më fleksibël.

Megjithatë, ka një aspekt që duhet marrë parasysh përpara se të merrni një vendim blerjeje: porti i lidhjes. iPhone 15 pritet të zëvendësojë portin Lightning me një port USB-C. Ky është një aspekt i rëndësishëm për t’u marrë parasysh nëse keni miratuar tashmë pajisje me një lidhës USB-C ose nëse preferoni të vazhdoni të përdorni lidhësin Lightning.

Së fundi, ekziston mundësia që iPhone 15 Pro të kushtojë më shumë se iPhone 14 Pro. Ndërsa thashethemet për koston e modeleve të reja të iPhone qarkullojnë çdo vit, kjo mund të jetë koha kur ato bëhen të vërteta. Për më tepër, Apple ka të ngjarë të ndërpresë iPhone 14 Pro sapo të shpallet iPhone 15 Pro, kështu që mund të ia vlen të merret parasysh me kujdes raporti çmim-performancë.

Pritjes për iPhone 15 po i afrohet fundit, pasi Apple planifikon të zbulojë gamën e re të iPhone në fillim të shtatorit. Me funksione dhe përmirësime të reja të planifikuara, iPhone 15 premton të ofrojë një përvojë të jashtëzakonshme celulare për të apasionuarit pas fotografisë dhe më shumë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/06/23/iphone-15-po-vjen-dhe-keto-vecori-do-tia-vlejne-pritjen/