iPhone 14 Pro Max vs Samsung S23 Ultra: si të zgjidhni

iPhone 14 Pro Max është më i avancuari nga telefonat inteligjentë të Apple në mesin e katër modeleve të prezantuara nga Apple shtatorin e kaluar. Paralelisht, Samsung Galaxy S23 Ultra është në krye të gamës së kompanisë koreane. Ato janë më të mirat që mund të gjenden në treg dhe zgjedhja midis njërës ose tjetrës mund të jetë e ndërlikuar, veçanërisht duke pasur parasysh se ato synojnë një publik kërkues të gatshëm për të shpenzuar shuma të respektueshme parash.

Dallimet midis të dyjave janë të shumta dhe nuk kufizohen vetëm në softuer, ndryshe nga sa mund të besohet duke pasur parasysh se iOS dhe Android janë sisteme operative në antipodet e njëri-tjetrit: i pari i mbyllur dhe më pak elastik, i dyti i hapur dhe mjaft i personalizueshëm.

Si të zgjidhni në bazë të karakteristikave
Përpara se të futemi në pyllin e pajisjeve harduerike dhe softuerike, mund të vazhdojmë me një shqyrtim të parë: zgjedhja e smartfonit më të përshtatshëm në thelb varet nga përdorimi për të cilin është bërë. Nuk ka vetëm një destinacion për përdorim profesional apo personal, por edhe veçoritë hyjnë në lojë. Ka nga ata që lëvizin shumë dhe për këtë arsye kanë nevojë për një bateri më të fuqishme, ka nga ata që i përkushtohen imazherisë (për qejf ose për punë) dhe duhet t’i japin përparësi sektorit të fotografisë ose, për shembull, ka nga ata që lidhen me mbivendosjen. politika, të tilla si ato që lidhen me aplikacionet e përdorura në kompaninë ose organizatën për të cilën punoni. Të gjithë elementët që tashmë mund të devijojnë vendimin përfundimtar drejt një ose një tjetër smartphone. Sidoqoftë, duke hyrë në detaje, janë përshkruar ndryshimet midis iPhone 14 Pro Max dhe Samsung S23.

Kamera
Le të fillojmë me iPhone 14 Pro Max në të cilin është prezantuar një kamerë e re kryesore 48 megapikselë dhe një aparat fotografik me fokus automatik 12 megapikselë me një sensor ultra të gjerë me pikselë më të mëdhenj se ato të mëparshmet.

Samsung Galaxy S23 Ultra ka një pajisje krejtësisht të ndryshme: kamerën kryesore 200 megapikselë që ju lejon të bëni fotografi edhe me rezolucion më të ulët (deri në 50 megapikselë) dhe jep performancë më të mirë në mjedise ku drita është e ulët.

Lentet telefoto me zmadhim 3x dhe 10x janë superiore ndaj zmadhimit optik 3x të iPhone dhe nuk ka asnjë krahasim midis sensorëve në bord.

Çështja e imazhit përfundon me një fitore të lehtë për Samsung, duke pasur parasysh gjithashtu se sektori fotografik ka mundësi zmadhimi që janë jashtë litarëve të Apple.

Bateria
Kur bëhet fjalë për bateritë, numrat duhet të jenë të kontekstualizuar, sepse është konsumi që ka rëndësi dhe kjo ndryshon sipas sistemit operativ dhe harduerit të përdorur.

Megjithatë, duke i qëndruar besnik karakteristikave, iPhone 14 Pro Max është i pajisur me një bateri 4,323 mAh me shpejtësi karikimi deri në 27 Watts (me kabllo) dhe deri në 15 W me MagSafe. Samsung Galaxy S23 Ultra ka një bateri 5000 mAh me shpejtësi karikimi deri në 45W me tel dhe 15W me valë.

Përtej asaj që sugjerojnë numrat, duhet theksuar se iOS konsumon më pak se Android dhe autonomia bën që Cupertino të fitojë krahasimin.

Dizajn
Sa i përket dizajnit, në të vërtetë, ka pak për të thënë. Është pjesa e dukshme me sy të lirë dhe, ndërsa Apple favorizon një formë me qoshe të rrumbullakosura, Samsung preferon format drejtkëndëshe.

Dimensionet nuk janë të ndryshme: iPhone 14 Pro Max ka një format 160.7 x 77.58 x 7.85 mm dhe peshë 240 gram. Samsung S23 Ultra 163.4×78.1×8.9 milimetra për 234 gram.

Ata që kërkojnë lehtësi dhe ergonomi e gjejnë veten përballë dy produkteve të cilat nga ky këndvështrim janë shumë të ngjashëm me njëri-tjetrin.

Karakteristikat e harduerit dhe softuerit
Le të fillojmë të trokasim veçoritë e harduerit të të dy telefonave inteligjentë:

iPhone 14 Pro Max ka në bord:

SoC: 4nm Apple A16 Bionic (2 x 3,46 GHz bërthama Everest + 4 x 2,01 GHz bërthama Sawtooth)
GPU: Apple 5 bërthama dhe Neural Engine 16 core
Ekrani: 6,7 inç HDR, Super Retina XDR OLED 2796×1290, 460 ppi me shpejtësi rifreskuese adaptive nga 1 në 120 Hz dhe ndriçim maksimal prej 2000 Nit
Ram: 6 Gb LPDDR5
Storage: 128 GB, 256 GB, 512 GB dhe 1 TB

Nga ana tjetër, Samsung Galaxy S23 Ultra ofron këtë pajisje, duke kujtuar gjithashtu se ka stilolapsin S, i cili është majë shkruese që lehtëson përdorimin e pajisjes.

SoC: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4nm (1 x 3,36 GHz Cortex X3 + 2 x 2,8 GHz Cortex A715 + 2 x 2,8 GHz Cortex A710 + 3 x 2,02 GHz Cortex A510)
GPU: Adreno 740 në 719 MHz dhe Qualcomm AI Engine NPU
Ekrani: 6,8 inç QHD+ Edge, shpejtësia e rifreskimit super e qetë nga 1 në 120 Hz dhe shkëlqim 1750 Nit
Ram: 8 deri në 12 Gb LPDDR5X
Storage: 256 GB, 512 GB ose 1 TB

Numrat dhe akronimet që shpesh janë të kuptueshme vetëm për personat e brendshëm dhe të cilët, të aksesueshëm për të gjithë, flasin për dy telefona të shkëlqyer të pajisur me teknologjitë më të mira që janë në pronësi të njërit dhe të tjetrit prodhues.

Procesorë me performancë të lartë, RAM me shpejtësi të lartë dhe, në përgjithësi, veçori që nuk vendosin kufizime në përdorimin e smartfonëve.

Nga pikëpamja e softuerit, megjithatë, është e nevojshme të bëhet një analizë më e thellë.

Apple ndjek logjika pronësore që konvergojnë drejt funksionalitetit të pastër dhe të cilat, me kalimin e kohës, priren ta përmirësojnë atë. Çdo version i iOS prezanton veçori që lejojnë një përvojë më të mirë të përdoruesit, pa e shtrembëruar megjithatë vetë sistemin operativ.

Samsung, por kjo është prerogativa e të gjitha pajisjeve me Android në bord, preferon shumë detyra dhe personalizim, duke mbajtur një sy hapur në integrimin me sistemet operative të Microsoft (zakonisht Windows 10 dhe Windows 11).

Samsung Galaxy S23 Ultra ka ndërfaqen e përdoruesit One UI 5.1 të ndërtuar në Android 13 dhe e cila, midis shumë lehtësive dhe opsioneve të personalizimit, përfshin gjithashtu modalitetin e mirëmbajtjes, d.m.th. aftësinë për të bllokuar aksesin në të dhënat personale të ruajtura në pajisje, e cila është veçanërisht e dobishme kur, për shembull, e dorëzoni telefonin inteligjent në një qendër shërbimi për ta riparuar atë.

Çmimi
Çmimet zyrtare të iPhone Pro Max variojnë nga 1,489 në 2,139 euro:

128 Gb, 1 489 euro

256 GB, 1619 euro

512 Gb, 1879 euro

1 TB, 2 139 euro.

Lista e çmimeve e propozuar nga Samsung për Galaxy S23 Ultra varion nga 1,479 euro deri në 1,899 euro:

256 GB, 1479 euro

512 GB, 1659 euro

1 TB, 1899 euro

Mund të vërehet se, duke u kufizuar në shkurtimin e memories së brendshme prej 128 Gb, çmimet janë të njëanshme dhe priren të ndryshojnë me rritjen e hapësirës ruajtëse.

Konsumatori duhet të pyesë veten se sa e nevojshme është blerja e telefonave inteligjentë me hapësirë ​​të bollshme ruajtjeje në një epokë në të cilën burimet e Cloud kanë çmime të përballueshme (afërsisht nga 1 deri në 10 euro në muaj), duke lejuar një nivel të lartë sigurie dhe rezervë.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/02/08/iphone-14-pro-max-vs-samsung-s23-ultra-si-te-zgjidhni/