Intel Raptor Lake Refresh: ASRock zbulon disa detaje

Arkitektura e re 7 nanometërshe e Meteor Lake (procesi Intel 4) duhet të shpallet deri në fund të vitit ose në fillim të vitit 2024. Megjithatë, kompania Santa Clara ka vendosur të shfrytëzojë sa më shumë arkitekturën aktuale 10 nanometërshe (procesi Intel 7) . ASRock zbuloi gabimisht disa detaje në lidhje me procesorët Raptor Lake Refresh që duhet të mbërrijnë në treg brenda muajit tetor.

Tre CPU të reja të gjeneratës së 14-të
ASRock ka publikuar një postim në Weibo për të informuar përdoruesit se motherboard-et e tij me çipa të serive Intel 600 dhe 700 (fole LGA 1700) janë të pajtueshme me gjeneratën e ardhshme të CPU-ve Intel. Distinktivi “Next-Gen CPU Ready” do të shtohet në faqet përkatëse. Përdoruesit do të duhet vetëm të shkarkojnë dhe instalojnë BIOS-in e ri.

Prodhuesi tajvanez shkruan se procesorët Raptor Lake Refresh do të ofrojnë një rritje të performancës së vetme bërthamore midis 4% dhe 8%, ndërsa për performancën me shumë bërthama pritet një rritje e performancës midis 8% dhe 15%. Megjithatë, burimi i këtyre të dhënave nuk dihet. Me siguri bazohen në thashethemet që qarkullojnë në internet prej disa muajsh.

ASRock nuk i ka zbuluar modelet, por tre CPU-të më të mira pritet të jenë Core i9-14900K, Core i7-14700K dhe Core i5-14600K. Procesorët e rinj do të mbështesin gjithashtu memorien DDR5-6400, përveç memories DDR5-5600 dhe DDR5-4800. Mbështetja për standardin DDR4-3200 gjithashtu mbetet, por pllakat amë me lojëra elektronike DDR4 nuk ka gjasa të dalin në treg.

CPU-të Raptor Lake Refresh pritet të shpallen gjatë eventit Innovation 2023 më 19-20 shtator, me disponueshmërinë aktuale të planifikuar për muajin e ardhshëm.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/08/18/intel-raptor-lake-refresh-asrock-zbulon-disa-detaje/