iMac 24 inç me çip M3: specifikat dhe çmimet

Përveç MacBook Pro, Apple njoftoi gjithashtu versionin e përditësuar të all-in-one gjatë ngjarjes Scary Fast. iMac i ri 24 inç integron procesorin M3 i cili ofron një rritje të konsiderueshme të performancës në krahasim me M1 më të vjetër të modelit 2021. Mund të porositet tani, por dërgesat do të fillojnë më 7 nëntor.

iMac 24 inç: specifikat dhe çmimet
iMac-i i ri ruan dizajnin e modelit të mëparshëm, kështu që përdoruesit mund të zgjedhin ngjyrën e tyre të preferuar nga argjendi, blu, jeshile, rozë, vjollcë, portokalli dhe e verdhë. Ekrani Retina 23,5 inç ka një rezolucion 4,5K (4480×2520 piksele). Apple ofron konfigurime me çipin M3 (CPU me 8 bërthama dhe GPU me 8 ose 10 bërthama), deri në 24 GB RAM dhe deri në 2 TB SSD.

Pajisjet harduerike përfshijnë gjithashtu një kamerë FaceTime 1080p, gjashtë altoparlantë, dy porte Thunderbolt 3 (USB4), dy porte USB Type-C, lidhje Wi-Fi 6E dhe Bluetooth 5.3, Tastierë Magjike dhe Magic Mouse. Sistemi operativ është macOS Sonoma. Apple thotë se çipi M3 ofron deri në dy herë performancën e çipit M1.

Krahasuar me modelin e mëparshëm ka përmirësime të dukshme në përdorimin e aplikacioneve Safari dhe produktivitetit, luajtjen e lojërave, redaktimin e videove dhe përpunimin e fotografive. Çmimet e konfigurimeve bazë janë 1629 euro (çip M3 me GPU 8 bërthama) dhe 1859 euro (çip M3 me GPU 10 bërthama). Konfigurimi më i lartë (çipi M3 me GPU me 10 bërthama, 24 GB RAM dhe 2 TB SSD) kushton 3,239 euro.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/10/31/imac-24-inc-me-cip-m3-specifikat-dhe-cmimet/