Huawei prezanton Mate X3 të ri të palosshëm. Çmimi dhe detajet

Huawei prezantoi Huawei Mate X3 të ri të palosshëm në Kinë. Është smartfoni më i hollë dhe më i lehtë i palosshëm në treg për krahasim, në fakt mendoni se ka vetëm 5.3 mm trashësi (kur është i hapur) dhe peshon vetëm 239 gram. Një punë e jashtëzakonshme optimizimi nga gjigandi kinez, edhe nëse duhet të shohim se si sillet në përvojën e përdoruesit. Dimensionet janë si më poshtë: 156.9×141.5×5.3mm kur është e hapur ndërsa 156.9×72.4 x 11.08mm kur është e mbyllur.

Mate X3 është një libër i palosshëm, në stilin e Galaxy Fold të Samsung, dhe ka një ekran të jashtëm LTPO OLED 6,4 inç me rezolucion 2504×1080 pikselë dhe frekuencë rifreskuese adaptive 120 Hz. Pasi të hapet, ekrani kryesor bëhet një OLED 7,85 inç me një rezolucion prej 2496×2224 piksele në 120Hz. E veçanta e pajisjes është shkalla e mbrojtjes ndaj ujit dhe pluhurit IPX8, ose rezistente ndaj zhytjes deri në 1 metër për maksimum 30 minuta. Jo vetëm kaq, sepse Huawei Mate X3 gjithashtu mbështet lidhjen satelitore të dyanshme.

Nën trup gjejmë SoC të fuqishëm Snapdragon 8+ Gen 1 4G të kombinuar me 12 GB RAM dhe 256 GB / 512 GB / 1 TB memorie të brendshme. Në anën e kamerës, telefoni inteligjent përmban një kamerë të trefishtë të përbërë nga një kamerë kryesore 50 MP f/1.8, një kamerë me kënd ultra të gjerë 13 MP f/2.2 dhe në fund një lente telefoto periskopi 12MP f/3.4 me zmadhim optik 5x. Kamera selfie është 8MP f/2.4.

Bateria ka një kapacitet prej 4800 mAh dhe mbështet karikim të shpejtë 66W me tela dhe 50W pa tela. Natyrisht nga ana e harduerit shpërndahet me sistemin operativ të pronarit HarmonyOS version 3.1.

Çmimi dhe disponueshmëria
Huawei Mate X3 do të jetë, të paktën për momentin, vetëm në Kinë, ndërsa ende nuk ka asnjë lajm për versionin global. Çmimi fillon nga 12,999 CNY (1835 € me kursin e këmbimit) për modelin 256 GB. Versioni 512 GB kushton 13,999 CNY (1,882 €), ndërsa çmimi për kapakun 1 TB është 15,999 CNY (2,148 €).


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/03/23/huawei-prezanton-mate-x3-te-ri-te-palosshem-cmimi-dhe-detajet/