Huawei konfirmon datën e lansimit të P60 dhe Mate X3: është shumë afër!

Në mes të shkurtit doli se Huawei do të lansonte linjën P60 gjatë Kongresit Botëror të Celularëve në Barcelonë. Thashethemet, për fat të keq, rezultuan të rreme, por tani është vetë kompania kineze ajo që ndan datën zyrtare të prezantimit të P60-ve, të paktën në tregun kinez: në të njëjtën fjalë kryesore, kompania do të prezantojë edhe Mate X3.

Por le të ecim hap pas hapi: eventi do të mbahet të enjten më 23 mars në orën 7:30 me orën italiane, ose në orën 14:30 në Pekin. Gjatë prezantimit, Huawei do të heqë velin e misterit që ende mbulon telefonat inteligjentë kryesorë, P60s, dhe propozimin e tij të palosshëm për vitin 2023, Huawei Mate X3. Kompania ka publikuar edhe një poster të ngjarjes, të cilin mund ta gjeni në fund të këtij lajmi.

Për fat të keq, kompania nuk ka lëshuar ndonjë informacion tjetër zyrtar në lidhje me gamën e saj të ardhshme të telefonave inteligjentë, por ne tashmë e dimë se do të përbëhet nga Huawei P60 dhe P60 Pro. Fleta e plotë e specifikave të Huawei P60 Pro u shfaq në internet në fund të janarit , dhe na tregon se pajisja do të lansohet me një çip Qualcomm Snapdragon, me sa duket një Snapdragon 8 Gen2.

Megjithatë, për shkak të sanksioneve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara, të dy P60 nuk do të kenë lidhje 5G, duke u kufizuar vetëm në LTE. Sidoqoftë, sa i përket kamerave, P60 Pro pritet të ketë një kamerë kryesore 50 MP Sony IMX888, një kamerë ultra të gjerë 50 MP Sony IMX858 dhe një kamerë telefoto OmniVision OV64B 64 MP. Nga ana tjetër, “baza” P60 do të ketë një kamerë kryesore Sony IMX789 52 MP, një kënd ultra të gjerë 50 MP Sony IMX858 dhe një telefoto 16 MP Sony IMX351.

Ne nuk dimë asgjë për Huawei Mate X3, megjithatë: fleta e të dhënave teknike të pajisjes nuk është zbuluar kurrë dhe as imazhet që e përshkruajnë atë nuk janë shfaqur në rrjet. Megjithatë, vetë Huawei konfirmoi disa kohë më parë se pajisja do të ketë lidhje satelitore, të paktën në Kinë: kjo do të thotë se smartphone do të jetë në gjendje të dërgojë dhe të marrë mesazhe dhe thirrje satelitore, si iPhone 14.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/03/13/huawei-konfirmon-daten-e-lansimit-te-p60-dhe-mate-x3-eshte-shume-afer/