Honor prezanton Magic V2: ky është smartfoni më i hollë i palosshëm në botë

Rrjedhja e lëshimeve verore të telefonave inteligjentë Honor e kishte parashikuar, por tani është zyrtare: Honor Magic V2 i palosshëm ka ardhur dhe sjell me vete një rekord të vërtetë botëror. Këtë vit, në fakt, kompania kineze ka punuar për trashësinë e palosshme të saj, duke marrë një pajisje shumë të hollë!

Honor e kishte njoftuar tashmë, por tani është zyrtare: Honor Magic V2 është smartfoni më i hollë i palosshëm në botë, me një trashësi prej vetëm 9.9 mm kur është i mbyllur dhe 4.7 mm kur është i hapur. Dimensionet janë edhe më të vogla se ato të Xiaomi Mix Fold 2 dhe Huawei Mate X3 të lançuar vitin e kaluar, ndërsa pesha e pajisjes (e barabartë me 231 gramë) është më e ulët se ajo e palosshmeve më të lehta në treg, duke përfshirë OPPO Find N2 dhe Huawei Mate X3 i lartpërmendur.

Në bazë të këtij rekordi, i cili e bën Magic V2 pak më të trashë se një smartfon tradicional jo të palosshëm, ne kemi dizajnin e ri të menteshave të pajisjes Honor, i cili përbëhet nga pjesë të pronarit të titanit dhe çelikut të printuara 3D. Ekrani i telefonit, i projektuar gjithashtu për të zvogëluar trashësinë e tij, është bërë nga BOE, ndërsa TÜV Rheinland certifikoi Magic V2 për një total prej më shumë se 400,000 hapje dhe mbyllje, dyfishi i asaj të Google Pixel Fold dhe Samsung Galaxy Z Fold 4.

Për më tepër, mentesha e re ju lejon ta mbani telefonin inteligjent gjysmë të hapur, në një lloj “modaliteti i laptopit” i cili ju lejon të përdorni pjesën e poshtme të ekranit si një trekëmbësh të improvizuar për fotografi ose si mbështetje për shikimin e filmave dhe përmbajtjeve të tjera në çdo sipërfaqe horizontale. Sistemi operativ i pajisjes, MagicOS 7.2, njeh pozicionimin e smartfonit dhe lejon që ai të përdoret edhe në këtë “modalitet laptop” me një ndërfaqe të personalizuar.

Në aspektin teknik, Honor Magic V2 ka një Snapdragon 8 Gen2 si SoC, një RAM 16 GB dhe një hapësirë ​​ruajtëse deri në 1 TB RAM. Fatkeqësisht, telefoni inteligjent nuk ka asnjë vlerësim të mbrojtjes nga pluhuri dhe uji, megjithëse Honor siguron që është të paktën rezistent ndaj spërkatjes. Në anën e ekranit, ne kemi një ekran të jashtëm OLED 6,43″ me një rezolucion prej 2,376 x 1,060 piksele dhe një ekran fleksibël 7,92″ me një menteshë pothuajse të padukshme brenda. Të dy ekranet kanë një shpejtësi maksimale të rifreskimit prej 120 Hz.

Sa i përket kamerave, Honor Magic V2 ka një kamerë kryesore 50 MP f/1.9, një kënd ultra të gjerë 50 MP f/2.0 dhe një lente zmadhimi 20 MP f/2.4 2.5x. Si ekrani i jashtëm ashtu edhe ai i brendshëm, nga ana tjetër, mburren me një kamerë selfie 16 MP f / 2.2. Së fundi, bateria e smartfonit është 5000 mAh dhe mbështet karikimin e shpejtë 66 W të Honor.

Për momentin, për fat të keq, Honor Magic V2 nuk duket se do të vijë në Perëndim. Megjithatë, kolegët e Engadget raportojnë se demonstrimi i disponueshëm për shtypin ndërkombëtar gjatë ngjarjes së prezantimit të pajisjes për tregun kinez kishte shërbime të Google aktive, gjë që tregon se një dalje edhe në Evropë nuk mund të përjashtohet plotësisht.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/07/13/honor-prezanton-magic-v2-ky-eshte-smartfoni-me-i-holle-i-palosshem-ne-bote/